Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw

05 Lut 2015 20:02 5211 12
  • Poziom 6  
    Witam, w ramach nauki chcę zrobić prosty wzmacniacz. Będzie to moja pierwsza konstrukcja, wcześniej podłączałem tylko żaróweczki do bateryjek. Możecie mi wytłumaczyć wszystko od podstaw, co gdzie podłączyć?

Chodzi mi o wzmacniacz mostkowy (2x30W) i układ scalony TDA7377.

Nie wiem co przedstawione jest na tym schemacie, czy to jest budowa TDA7377 czy jest to schemat który zawiera już wszystkie inne części czyli kondensatory, rezystory i TDA7377 gdzieś w tym. Będę wdzięczny za łopatologiczne wytłumaczenie bo jestem w tym temacie kompletnie zielony :)
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    Wpisz w google tda7377.pdf i przejrzyj datasheet będziesz wiedział wszystko. To co masz na rysunku to kompletny wzmacniacz który po złożeniu będzie działał. Na wejściu przy C1 i C2 można dołożyć jeszcze potencjometr do regulacji siły głosu. Wszystkiego dowiesz się z pdf a i potrzebujesz kawałek radiatora do odprowadzenia ciepła.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 6  
    Tak, radiator już wykręciłem ze starej karty graficznej. PDF też widziałem ale wszystko jest po angielsku. Nie rozumiem tego że przy opisie tda7377 jest np: INPUT 1, 2, 3, 4 a na schemacie wejścia są oznaczone numerami 4, 5, 11 i 12. Czyli według opisu tda pod 1 i 2 podłączę wejście sygnału audio a według schematu tam powinien być głośnik. Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw
  • Poziom 42  
    Niby wszystko masz w nocie katalogowej:

http://tibounise.com/misc/TDA7377.pdf

ale jeżeli zupełnie nie rozumiesz, co tam jest napisane, zasugeruję Ci zakup jakiegoś zestawu do składania (AVT, Jabel, Nord czy dowolny inny producent). Tam dostaniesz gotową płytkę, elementy i jakąś instrukcję, jak z tym postępować. Jak uczy doświadczenie, początki bywają trudne, a zniechęcić się łatwo. Więc warto zacząć od choćby małego sukcesu.
  • Poziom 38  
    piotr0119 napisał:
    Nie rozumiem tego że przy opisie tda7377 jest np: INPUT 1, 2, 3, 4 a na schemacie wejścia są oznaczone numerami 4, 5, 11 i 12.

Jest to wzmacniacz 4-ro kanałowy a na Twoim schemacie jest w mostku czyli 2 kanały. Robisz tak jak jest na schemacie i będzie w porządku. Nie zwracaj uwagi na opisy przy nóżkach w pdf tylko zwróć uwagę na numeracje od której strony jest pierwsza nóżka a resztę połącz według schematu.
    Jednak jeśli tego nie rozumiesz to tak jak kolega pisał wyżej kup sobie gotowy kit. Ja swój pierwszy wzmacniacz zbudowałem na TDA2003 a kolejny w mostku czyli 2 razy TDA2003. Mineło już ćwierć wieku a pamiętam jaką mieliśmy satysfakcje budując wzmacniacze w domu i chwaląc się na przerwach czy pomagając innym kolegom. A może faktycznie spróbuj na TDA2003 układ ma tylko 5 końcówek łatwiej Ci będzie go zbudować a koszt niewielki. Jak Ci się uda zbudujesz konstrukcję bardziej poważną. To i tak wielki skok jak wcześniej bawiłeś się żaróweczką i bateryjką. Powodzenia
  • Poziom 6  
    Zamówiłem już w sklepie TDA7377, resztę mają. Podejmę się tego układu, najwyżej po prostu nie zadziała. Gdy będę miał już wszystko i zacznę coś robić dam znać :)
  • Poziom 6  
    Mam wszystkie części, pojawił się pierwszy problem. Jeśli wsadzę pierwszy rząd pinów w płytkę uniwersalną to drugi rząd nie chce wejść w otworki, piny są idealnie pomiędzy dwiema dziurkami. Co można zrobić w takim przypadku? Zaginanie pinów to chyba nie najlepszy pomysł. Dowiercić otwory na płytce? Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw
  • Poziom 6  
    Zacząłem lutować ale nie wiem jakie napięcie dać na pin 7, to jest STAND-BY, tryb czuwania czy coś takiego, musi być na tym napięcie żeby wzmacniacz się włączył ale nie wiem jakie. Wysłałem screena z PDF i proszę żeby mi ktoś to "przetłumaczył" bo nie wiem czy podłączyć to do zasilania czy dać jakiś ogranicznik napięcia np do 5V.
  • Poziom 42  
    Masz całkiem dużo materiału w sieci, żeby spokojnie znaleźć odpowiedź na pytanie:

https://www.google.pl/search?q=tda7377+schema...&ei=axUHVb-uMOr4ywOlgoKIAg&sqi=2&ved=0CB8QsAQ

Gotowe płytki, wystarczy prześledzić sposób podłączenia poszczególnych pinów układu.
  • Poziom 6  
    Dam na niego napięcie takie jakie będzie na zasilaniu, 14,4V. Patrząc na schemat to mi tak wychodzi.

Pin 7 i te 14V rozdzielę włącznikiem bo później wszystko zapakuję do obudowy.
  • Poziom 6  
    Wzmacniacz mam już polutowany, teraz muszę tylko sprawdzić czy to działa :D. Słyszałem że są jakieś podkładki między radiator a część która się grzeje, one są termoprzewodzące i są przy okazji izolatorami prądu. Mam co do tego pytanko, muszę kupić taką podkładkę czy nie jest konieczna?
  • Poziom 38  
    Nie jest konieczna. Użyj pasty termoprzewodzącej.
  • Poziom 6  
    Niedawno skończyłem lutować, podłączyłem i działa :) Wiem, że te kabelki nie powinny tak wisieć ale tym zajmę się kiedyś. Dzięki za pomoc :) Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw Wzmacniacz TDA7377 Całkiem od podstaw