Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie serwo zależne od częstotliwości sygnałów.

05 Lut 2015 20:06 780 5
 • Poziom 7  
  Witam. Chciałbym zaprojektować układ w PSpice oraz następnie go wykonać jak symulacje wyjdą poprawnie. Układ ma pełnić funkcję sterownika silniczkiem serwo w motocyklu. Musi przy obrotach początkowych być w pozycji "1" następnie w zakresie obrotów średnich przejść do pozycji "0" później przy obrotach około 6,5 tyś obr/min przejść płynnie do pozycji "1" . Obroty zadawane by były z modułu zapłonowego. Równoległe połączenie cewki WN.
  Prosił bym o pomoc co będzie potrzebne, jakie źródło dać w PSpice, jaki układ, przychodzi mi na myśl filtr częstotliwości,
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Chciałbym zaprojektować układ w PSpice
  E tam, jak ktoś nie umie bez Spiec'a to i ze Spice'm nie da rady ;)

  Cytat:
  Układ ma pełnić funkcję sterownika silniczkiem serwo w motocyklu. Musi przy obrotach początkowych być w pozycji "1" następnie w zakresie obrotów średnich przejść do pozycji "0" później przy obrotach około 6,5 tyś obr/min przejść płynnie do pozycji "1" . Obroty zadawane by były z modułu zapłonowego. Równoległe połączenie cewki WN.
  Prosił bym o pomoc co będzie potrzebne, jakie źródło dać w PSpice, jaki układ, przychodzi mi na myśl filtr częstotliwości,
  Najpierw musisz zrobić układ wejściowy który z przebiegu z przepięciami z cewki zrobi przebieg "czysty" później przetwornik częstotliwość/napięcie, później układy kształtujace charakterystykę na koniec układ przetwarzajacy napiecie na impulsy o zmiennej długości do sterowania serwa.
  Tak wygląda rozwiazanie uniwersalne, sprytniejsze i prostsze rozwiązania analogowe są możliwe, ale wymagają przemyślenia, najprostsze to użycie mikrokontrolera i realizacja programowa.
 • Poziom 35  
  Ja bym bez wahania użył mikroklocka, zważając na ich cenę rzędu 2-3zł nie ma co się szczypać z garścią tranzystorów i opampów.
  Procek dodatkowo daje możliwość dynamicznej zmiany sposobu działania układu, czego standardowa analogówka nie potrafi.

  Układ kształtujący impulsy to może być zwykły obwód rezystor-kondensator-transil-rezystor, podłączony bezposrednio do pina mcu (wejscie w trybie hiZ); 99% procków ma schmitty w obwodach wejsciowych pinów. Resztę załatwia timer w procku i kilkadziesiąt linijek (banalnie) prostego kodu.
 • Specjalista elektronik
  Może opisz dokładniej, co chcesz uzyskać: czy może coś takiego, że poniżej obrotów N1 i powyżej obrotów N2 serwo ma się kręcić w jedną stronę (i zatrzymać w jakimś położeniu końcowym, nazywanym "1"), a między N1 i N2 ma się kręcić w przeciwną (i zatrzymać w jakimś położeniu końcowym, nazywanym "0")? To można zrobić i analogowo...
 • Poziom 7  
  Sterowanie serwo zależne od częstotliwości sygnałów.

  Tak ma wyglądać praca serwa. Znajomy mi właśnie mówił że może mi podesłać gotowy układ z procesorem, którym będę mógł sterować serwem.
 • Specjalista elektronik
  Dałoby się zrobić analogowo, ale oprócz przetworzenia sygnału wejściowego na napięcie określające otwarcie zaworu trzeba by jeszcze zaprojektować takie sterowanie serwem, żeby otwierało zawór zgodnie z tym napięciem - jak masz na procesorze całość, to nie ma co kombinować.