Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie serwo zależne od częstotliwości sygnałów.

MKZygu 05 Lut 2015 20:06 696 5
  • #1 05 Lut 2015 20:06
    MKZygu
    Poziom 6  

Witam. Chciałbym zaprojektować układ w PSpice oraz następnie go wykonać jak symulacje wyjdą poprawnie. Układ ma pełnić funkcję sterownika silniczkiem serwo w motocyklu. Musi przy obrotach początkowych być w pozycji "1" następnie w zakresie obrotów średnich przejść do pozycji "0" później przy obrotach około 6,5 tyś obr/min przejść płynnie do pozycji "1" . Obroty zadawane by były z modułu zapłonowego. Równoległe połączenie cewki WN.
    Prosił bym o pomoc co będzie potrzebne, jakie źródło dać w PSpice, jaki układ, przychodzi mi na myśl filtr częstotliwości,

0 5
  • #2 06 Lut 2015 17:29
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Chciałbym zaprojektować układ w PSpice
    E tam, jak ktoś nie umie bez Spiec'a to i ze Spice'm nie da rady ;)

Cytat:
    Układ ma pełnić funkcję sterownika silniczkiem serwo w motocyklu. Musi przy obrotach początkowych być w pozycji "1" następnie w zakresie obrotów średnich przejść do pozycji "0" później przy obrotach około 6,5 tyś obr/min przejść płynnie do pozycji "1" . Obroty zadawane by były z modułu zapłonowego. Równoległe połączenie cewki WN.
    Prosił bym o pomoc co będzie potrzebne, jakie źródło dać w PSpice, jaki układ, przychodzi mi na myśl filtr częstotliwości,
    Najpierw musisz zrobić układ wejściowy który z przebiegu z przepięciami z cewki zrobi przebieg "czysty" później przetwornik częstotliwość/napięcie, później układy kształtujace charakterystykę na koniec układ przetwarzajacy napiecie na impulsy o zmiennej długości do sterowania serwa.
    Tak wygląda rozwiazanie uniwersalne, sprytniejsze i prostsze rozwiązania analogowe są możliwe, ale wymagają przemyślenia, najprostsze to użycie mikrokontrolera i realizacja programowa.

0
  • #3 07 Lut 2015 17:46
    nsvinc
    Poziom 35  

Ja bym bez wahania użył mikroklocka, zważając na ich cenę rzędu 2-3zł nie ma co się szczypać z garścią tranzystorów i opampów.
    Procek dodatkowo daje możliwość dynamicznej zmiany sposobu działania układu, czego standardowa analogówka nie potrafi.

Układ kształtujący impulsy to może być zwykły obwód rezystor-kondensator-transil-rezystor, podłączony bezposrednio do pina mcu (wejscie w trybie hiZ); 99% procków ma schmitty w obwodach wejsciowych pinów. Resztę załatwia timer w procku i kilkadziesiąt linijek (banalnie) prostego kodu.

0
  • #4 07 Lut 2015 19:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Może opisz dokładniej, co chcesz uzyskać: czy może coś takiego, że poniżej obrotów N1 i powyżej obrotów N2 serwo ma się kręcić w jedną stronę (i zatrzymać w jakimś położeniu końcowym, nazywanym "1"), a między N1 i N2 ma się kręcić w przeciwną (i zatrzymać w jakimś położeniu końcowym, nazywanym "0")? To można zrobić i analogowo...

0
  • #5 08 Lut 2015 10:01
    MKZygu
    Poziom 6  

Sterowanie serwo zależne od częstotliwości sygnałów.

Tak ma wyglądać praca serwa. Znajomy mi właśnie mówił że może mi podesłać gotowy układ z procesorem, którym będę mógł sterować serwem.

0
  • #6 08 Lut 2015 20:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Dałoby się zrobić analogowo, ale oprócz przetworzenia sygnału wejściowego na napięcie określające otwarcie zaworu trzeba by jeszcze zaprojektować takie sterowanie serwem, żeby otwierało zawór zgodnie z tym napięciem - jak masz na procesorze całość, to nie ma co kombinować.

0
  Szukaj w 5mln produktów