Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja - Projekt instalacji alarmowej

Łukaasz 05 Lut 2015 21:53 2343 21
  • #1 05 Lut 2015 21:53
    Łukaasz
    Poziom 6  

Witam, jestem przed tynkowaniem i muszę rozciągnąć kilka instalacji w domu. Ze względu na koszty fachowców i to, że lubię majsterkować chciałbym zrobić to sam ale chcę poprosić o kilka porad bo czytając forum nie jestem pewny czy dobrze rozumiem.

Będę montował alarm firmy satel i teraz pierwsze pytanie czy do domu jednorodzinnego jeśli zakładam na wszystkie drzwi kontaktrony wpuszczane w ramę jest sens montować czujki ruchu czy to już przesada?

2. będę montował na 90% jeden kontaktron na skrzydło okna na dolę, czy informacja o uchylonym oknie prze kontaktron na górze jest aż tak przydatny i powszechnie montowany, koszt dołożenia drugiego niby żaden ale czy warto?

3. czy zgodnie ze sztuką można montować kontaktrony z jednego okna (2 lub 3 skrzydła) na jednej linii? I jeśli bym montował górne kontaktrony to czy dolne z jednego okna osobną linią a z górne osobną linią? Bo chyba się wyklucza możliwość użycia jednej linii przy dwóch kontaktronach na skrzydło żeby pokazywało kiedy uchylone a kiedy otwarte.

4. kabel YDTY 4 żyłowy na jeden kontaktron jest wystarczająco?
    Czy mogę puścić kable od alarmu w tej samej wiązce co kontakty i oświetlenie?

5. Centralka będzie się znajdowała na pierwszym piętrze, a klawiatura (wersja z dotykowym LCD) będzie zaraz przy drzwiach wejściowych, jaki kabel trzeba puścić pomiędzy nimi?

6. Jaki kabel do czujki gazu i dwutlenku węgla?

7. W późniejszym etapie chce zrobić sterowanie bramą garażowa, wjazdową na działkę, oświetleniem zewnętrznym oraz roletami. Czy jak wyprowadzę kabel taki sam jak alarmowy do poszczególnych elementów to będzie ok jako sterowanie z centralki? np. z zapasem 4-6 żył + zasilanie do rolet 1.5mm czy musi to być od początku do końca 4x1.5mm np. do rolet zewnętrznych?

Na razie tynkuję sam parter więc rozciągam instalację tylko pod parter, 1 piętro musi poczekać więc dołączam plan parteru:

Plan parteru:

Dziękuje z góry za porady.

• Pomocny post
    #2 05 Lut 2015 22:02
    sosarek
    Poziom 43  

1. Sam kontaktron przed niczym nie zabezpiecza, czujniki są niezbędne w większości pomieszczeń.
    2. Z reguły montuje się na dole by móc załączyć system przy uchylonym oknie.
    3. Skoro i tak masz doprowadzone kable dobrze by każdy był na osobnej linii (chyba że okna są zależne).
    4. Stosuj tylko YTDY 6x0,5.
    5. Odpuść sobie tą klawiaturę, weź zwykłą LCD - wiem co mówię. Patrz pkt.4
    6. Patrz pkt.4.
    7. Połóż kabel UTP między centralą alarmową a rozdzielnią elektryczną (2 lub 3 sztuki). Domyślam się że zasilanie rolet itp. będzie szło z jednego punktu.

Generalnie to zaproś Instalatora i daj mu zarobić ;)

• #3 05 Lut 2015 22:36
    Łukaasz
    Poziom 6  

Dzięki sosarek - takiej właśnie odpowiedzi oczekiwałem bo musiałem się upewnić co do tych rzeczy, całą resztę można spokojnie znaleźć na forum które przeglądam na bieżąco.

Chciałbym zapytać jeszcze:

Czy jeśli założę czujki ruchu to potrzebuje także stłuczeniowe i/lub inercyje?
    Czy jak mam w całym domu ogrzewanie podłogowe oraz od czasu do czasu będzie używana dystrybucja gorącego powietrza z kominka to muszę stosować czujki dualne takie jak przy kominku i w miejscu gdzie będzie zbiornik c.w.u oraz kocioł.
    Mógłbyś rzucić okiem na rozmieszczenie czujek?

odnośnie pkt 4 i 5:

Czy mogę prowadzić kable od alarmu blisko ogólnej instalacji elektrycznej?

czy ta klawiatura dotykowa jest aż tak zła?
    Polecasz coś tego typu?
    http://www.satel.pl/pl/product/354/INT-KLCD-BL,Manipulator-LCD

jest możliwość sterowania roletami z takiej klawiatury?

Do co instalatora, chce na razie samą instalację zrobić bo cały sprzęt kupię przed wprowadzką za jakies 6 miesiecy, na razie mieszkam za granicą. Większość instalatorów chce od razu podłączać wszystko na gotowo a za wykonanie instalacji liczą tyle co z podłączeniem :)

BTW. zajmujesz się wykonaniem instalacji? Przykładowa cena za takie coś, mniej więcej? chodzi o samo rozprowadzenie kabli bo materiał nie wychodzi drogo.

• Pomocny post
    #4 05 Lut 2015 22:51
    sosarek
    Poziom 43  

Po co inercyjne?
    W takim razie czujniki Dualne mile wskazane.
    Rozmieszczenie niepoprawne - poczytaj na Forum.
    Możesz, byle równolegle i się nie przecinały.
    Ze zwykłą klawiaturą nie ma najmniejszych problemów - prócz tego ile czasu przy niej będziesz spędzał - minutę dziennie? Tragedia to mało wg.mnie.
    Co do sterowania - kwestia odpowiedniego zaprogramowania systemu.

Koszt położenia okablowania (biorąc pod uwagę błędy które możesz przy tym popełnić) nie jest zbyt wielki.
    Tak, ale staram się robić wszystko od początku do końca, chociażby przy okazji rozłożyć okablowanie pod głośniki, sieć komputerową, instalację telewizji przemysłowej i użytkowej.

• #5 05 Lut 2015 23:11
    Łukaasz
    Poziom 6  

Czyli kontaktrony + czujki powinny wystarczyć :)

Właśnie muszę doczytać, bo jedni piszą, że na wprost okien a jedni żeby dawać w roku ściany z oknami żeby przy wejściu do domu ruch intruza był poprzecznie do czujki a nie na wprost. Doczytam, zrobię poprawki do planu i zapytam ponownie- dzięki.

Bo tak mi najlepiej więc tak puszczę kable akurat w suficie podwieszanym.

Ok to klawiaturę jeszcze przemyślę żeby było jak najmniej problemów.

Właśnie, 2 instalatorów mi powiedziało, że zrobią samą instalację ale biorą kasę za całość czyli łącznie z podłączeniem, czujek, centralek itp i jak już będę miał wszystko mam zadzwonić umówić się na termin i przyjadą mi dokończyć instalacje. Ale ja nie jestem pewny czy to będzie 2 miesiące czy 12 miesięcy a dawać kasę na przód mi się nie uśmiecha.

Instalację audio (salon + sufitowe kuchnia/łazienka) + sieci komp i TV już mam gotową, też robiłem sam i hula aż miło dlatego chciałem spróbować sił przy alarmie :)

• Pomocny post
    #6 06 Lut 2015 00:42
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

sosarek napisał:
    Po co inercyjne?

Bo okno można nie tylko otworzyć ale również np wybić.
    Odnośnie systemów obwodowych opartych o kontaktrony i inercje odsyłam do wypowiedzi Zbycha. Wydaje mi się że to ucina wszelkie dyskusje:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2942435&highlight=
    Ja od siebie wspomnę że system obwodowy można również zbudować w oparciu o bariery listwowe.

Łukaasz napisał:
    Właśnie, 2 instalatorów mi powiedziało, że zrobią samą instalację ale biorą kasę za całość czyli łącznie z podłączeniem, czujek, centralek itp i jak już będę miał wszystko mam zadzwonić umówić się na termin i przyjadą mi dokończyć instalacje. Ale ja nie jestem pewny czy to będzie 2 miesiące czy 12 miesięcy a dawać kasę na przód mi się nie uśmiecha.
    W Warszawie jest tak samo tylko odwrotnie :cry:

Łukaasz napisał:
    Instalację audio (salon + sufitowe kuchnia/łazienka) + sieci komp i TV już mam gotową, też robiłem sam i hula aż miło dlatego chciałem spróbować sił przy alarmie

To że wyszła Ci ładna babka z piasku nie oznacza jeszcze że umiesz/ będziesz umiał piec ciasta.

Łukaasz napisał:
    Czy mogę prowadzić kable od alarmu blisko ogólnej instalacji elektrycznej?

Nawet w warunkach domowych wypada zostawić odstęp min te 10- 20 cm

Łukaasz napisał:
    BTW. zajmujesz się wykonaniem instalacji? Przykładowa cena za takie coś, mniej więcej?
    |Nie wiem jak sosarek ale kiedyś rzeczywiście brałem za położenie instalacji czy jak ktoś woli " pociągnięcie kabli" i nie wychodziło to drogo ( mniej niż za punkt instalacji elektrycznej). Teraz staram się brać pieniądze za pomysł.
    Łukaasz napisał:
    bo jedni piszą, że na wprost okien
    Pisać każdy może. Wystarczy sięgnąć do instrukcji pierwszej lepszej czujki.... pamiętaj natomiast ze nie jest to jedyny wyznacznik.
    Pozdrawiam

• #7 06 Lut 2015 13:44
    Łukaasz
    Poziom 6  

Po przeczytaniu odpowiedzi Zbycha mam już ogólny zarys jakbym chciał to wszystko zrobić. Na pewno zdecyduje się na kontaktrony wpuszczane dolnej części okna, jeśli dobrze kojarzę w konfiguracji 2eol. Dodatkowo czujki dualne w ilości jak na schemacie tylko w innym miejscu bo zrobiłem wielki błąd ustawiajac je w tych miejscach. W domu zmienię rozmieszczenie i poproszę o weryfikację

Może dorzuce czujniki inercyjne montowane na ramie jak w wypowiedzi Zbycha ale to zależy od finansów.

Suworow - napisałeś, że starasz sie brać pieniądze za pomysł. Czy jest wykonalne zaprojektowanie instalacji na podstawie zdjęć domu, planu i opisu żebym mógł polożyć sam okablowanie według Twojego planu pod czujki itp. zmniejszajac w ten sposob ilość możliwych blędów popełnionych przez amatora podczas projektowania? Oczywiscie jako klient.

• #8 06 Lut 2015 16:42
    irkor
    Poziom 27  

sosarek napisał:
    .....Rozmieszczenie niepoprawne......

A dlaczego nie poprawne ?
    Ja uważam, że jest wszystko OK.

• #9 06 Lut 2015 16:49
    Łukaasz
    Poziom 6  

irkor napisał:
    sosarek napisał:
    .....Rozmieszczenie niepoprawne......

A dlaczego nie poprawne ?
    Ja uważam, że jest wszystko OK.

Z instrukcji czujek dualnych satel wynika, ze najlepiej zamontowac czujke w miejscu w ktorym po wejsciu intruza np. przez okno ruch do czujki nie bedzie na wprost tylko prostopadle. Czyli najlepiej postawic w rogu laczenia sciany prostopadlej do tej z oknem.

Poprawiłem rozmieszczenie czujek czy mógłby ktoś rzucić okiem?

W kuchni moim zdaniem byłoby lepiej zamontować po przeciwnej stronie bo obejmowało by wejście z kotłowni do kuchni ale niestety będzie tam ścianka z szafek aż do sufitu.

I szybki opis całej instalacji, jakby ktoś mógł przejrzeć:
    1. Centralka na piętrze
    2. Klawiatura kolo drzwi jak na planie połączenie z centralka YDTY 6x0,5
    3. od centralki do każdego kontaktrona kabel YDTY 6x0,5 ( okna 2 i 3 skrzydłowe łączone szeregowo na jednej linii) tylko dolne kontaktrony.
    4. czujki dualne na całości (kominek z DGP i ogrzewanie podłogowe) kabel od każdej czujki do centralki na osobnej linii YDTY 6x0,5
    5. do czujki gazu i dwutlenku węgla po jednej linii YDTY 6x0,5

• #10 07 Lut 2015 16:50
    suworow

Witam,
    Może źle się wyraziłem. Staram się brać pieniądze nie za samo " rozłożenie okablowania " ale również za to że na tym etapie projektuję system i robię to zupełnie nieźle. Nie wykonuję natomiast samych projektów.
    Nie wydaje mi się aby też taki projekt w Twoim przypadku był potrzebny. System jest dość mały i prosty, a Ty jak widzę dość szybko wyciągasz wnioski i co ważne jesteś otwarty na propozycje, co całkiem nieźle rokuje.
    Samo rozmieszczenie czujników poprawne.
    Co do okablowania to kontaktron w drzwiach wejściowych możesz poprowadzić z klawiatury.
    Pamiętaj o powiązaniu systemu alarmowego z innymi instalacjami.
    ( skrętka pomiędzy routerem a centralą, kabel z centrali do rozdzielni elektrycznej i domofonowej). Jak planujesz kamery to kabel pomiędzy rejestratorem a centralą.
    jakiś sygnalizator wewnętrzny. ?
    Garaż?
    Sugerowałbym na dole jednak pełną obwodówkę. Kilka inercji albo czujników zbicia i chodzisz po całym dole przy uzbrojonym systemie.

Pozdrawiam

• #11 09 Lut 2015 09:44
    opt
    Poziom 10  

Jeszcze sprawdź, najlepiej mając czujkę w ręce, jak będzie działać czujka umieszczona w kuchni i przedpokoju. Może się okazać, że okno znajdzie się w martwej strefie.

• #12 11 Lut 2015 17:14
    sosarek
    Poziom 43  

opt napisał:
    Jeszcze sprawdź, najlepiej mając czujkę w ręce, jak będzie działać czujka umieszczona w kuchni i przedpokoju. Może się okazać, że okno znajdzie się w martwej strefie.

Od kiedy to efektywność czujnika sprawdza się trzymając go w dłoni?

• #13 11 Lut 2015 20:35
    opt
    Poziom 10  

Och, zapomniałem dać cudzysłów. Myślałem że to oczywiste.

• #14 11 Lut 2015 20:36
    sosarek
    Poziom 43  

opt napisał:
    Och, zapomniałem dać cudzysłów. Myślałem że to oczywiste.

Nie, to nadal nie jest oczywiste, i nie wiem do czego Twoja wypowiedź miała by prowadzić.

• #15 11 Lut 2015 20:44
    opt
    Poziom 10  

Cóż, że dobrze w takich specyficznych miejscach jak narożniki koło okien, drzwi przetestować działanie czujnika i zweryfikować jego działanie. Wystarczy go przecież tymczasowo podłączyć do zasilania i umocować. Zwłaszcza jeśli ktoś nie ma doświadczenia z różnymi czujnikami. Nie miałem tu na myśli trzymania go w ręce w czasie testu. Widziałem już sytuacje, że można było przejść pod czujnikiem, a ten nawet nie zareagował.

• #17 11 Lut 2015 21:01
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

suworow napisał:
    Pamiętaj o powiązaniu systemu alarmowego z innymi instalacjami.
    ( skrętka pomiędzy routerem a centralą, kabel z centrali do rozdzielni elektrycznej i domofonowej). Jak planujesz kamery to kabel pomiędzy rejestratorem a centralą.

Daj jeszcze kabelek do kotłowni w okolice kotła i zbiornika CWU. Mozna zrobic tani i skuteczny sposób sterowania cyrkulacja CWU. Mozna jeszcze zrobic sterowanie modułem GSM temp w domu- wyjazd- obnizona /powrót- komfortowa.
    Jeśli ogarniam cała instalacje od poczatku łącze praktycznie wszystkie urzadzenia elektryczne typu domofon, automaty garazowe, bramowe, osiwtlenie zewn. kotłownie, ( 1 radio 4-kanałowe mozna umieścic w sygnalizatorze zewn.) i sterowac nim 2 automaty , oswietlenie itd. oszczędzając klientowi kilka stówek i zbędnych pilotów. Montowałem tez bardziej egzotyczne czujniki : np. zapełnienia szamba, wskaźnik otwarcia klapki POCZTA w słupku itp. :D

• #18 12 Lut 2015 21:35
    Łukaasz
    Poziom 6  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, kable już zakupione czekają na mój przyjazd i zaczynam rozkładanie kabli według Waszych porad.

@suworow

Dzięki za zachęcenie do próby zrobienia sieci samemu, skoro mówisz, że dobrze rokuje.

Sugerujesz na dole pełną obwodówkę, na parterze montuje w każdym oknie kontaktrony i inercyjne na każde okno. Czyli chyba mogę zaliczyć system jako pełną obwodówkę, tylko się zastanawiam nad sensem montowania czujek ruchu skoro cały dom jest zabezpieczony czujnikami w oknach i drzwiach.

Odpowiednie okablowanie będę miał rozprowadzone tj:
    - domofon
    - połączenie skrętką z ruterem
    - sterowanie do rolet
    - sterowanie oświetleniem zewnętrzym
    - oraz do kotłowni (ale jeszcze nie wiem po co- brak cyrkulacji CWU)
    sterowanie temperaturą w domu gdy ktoś jest albo dom stoi pusty mija się z celem przy podłogówce gdyż jak wiadomo ma duża bezwładność (długo stygnie i długo się nagrzewa)
    więc sterowanie zostawie jednak termostatom.

Ale mam jeszcze kilka pytań jeśli byście mieli czas odpowiedzieć:
    1. Jaki kontaktron wpuszczany polecacie z doświadczenia z firmy SATEL?
    2. Czy przekaźniki do sterowania roletami z centrali umieścić w puszcze koło przycisku podnoszenia rolet koło okna czy w skrzynce centrali?

Dzięki i pozdrawiam

• #19 13 Lut 2015 00:36
    suworow

Łukaasz napisał:
    tylko się zastanawiam nad sensem montowania czujek ruchu skoro cały dom jest zabezpieczony czujnikami w oknach i drzwiach.
    i słusznie. Przy obwodówce przeważnie montuje się czujniki ruchu pułapkowo w strategicznych punktach, tyle że u Ciebie trudno takie punkty określić. Może salon, kuchnia, przedpokój?
    No dobra, skoro już pogodziłeś się z obwodówką na dole ( jak najbardziej pełną) to pozwolę sobie zapytać o ewentualne kontaktrony w przynajmniej łatwo dostępnych oknach na górze i kamerki obrysowe budynku tak abyś miał możliwość weryfikacji alarmu. :)

Co do kontaktronów to lubię te krótkie, szerokie, niekoniecznie satela, ale oczywiście satel też może być. ( coś ponad 9 mm średnicy). Do nich stosuję magnesy neodymowe.
    Sprawdź czy wejdą Ci inercje. Nie na wszystkich oknach jest odpowiednio dużo miejsca.....
    Pozdrawiam

• #20 13 Lut 2015 09:37
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Łukaasz napisał:
    sterowanie temperaturą w domu gdy ktoś jest albo dom stoi pusty mija się z celem przy podłogówce gdyż jak wiadomo ma duża bezwładność (długo stygnie i długo się nagrzewa)
    więc sterowanie zostawie jednak termostatom.

Sterowanie kotłem podczas wyjazdów ( dłuższych) ma sens ekonomiczny. Przed powrotem, kilka godzin wcześniej wysyłasz sms-a i wraca temp. komfortowa nawet na podłogówce- kwestia czasu wyprzedzenia.

• #21 13 Lut 2015 10:14
    Łukaasz
    Poziom 6  

suworow napisał:
    Może salon, kuchnia, przedpokój?

Może pójdę za radą i pełną obwodówką na dole + czujki pułapkowo. Oczywiście w miejscach w których miałbym problem z montażem inercji zastosuje czujkę dualną ale raczej powinno mi wejść w każde okno bo są nie mniejsze niż 2-3 skrzydłowe to miejsce się powinno znaleźć, oprócz łazienkowego bo mam je można powiedzieć w środku kabiny prysznicowej a w instrukcji pisze, ze czujka nie jest hermetyczna więc poleci sam kontaktron.

suworow napisał:
    kontaktrony w przynajmniej łatwo dostępnych oknach na górze i kamerki obrysowe budynku tak abyś miał możliwość weryfikacji alarmu. :)

Górą pójdzie też w ten sam sposób jak dół, pełna obwodówka + czujki. Ale to w późniejszym etapie, tam na razie tynków nie ma więc mam czas.

Jeśli będę montował kamery to na wysokości 1 piętra więc kablę wypuszczę z 1 piętra prosto od centrali. Ale chyba małe kamerki nie zaszkodzą, nie są drogie a mogą uspokoić szybkim rzutem oka przez internet czy to fałszywy alarm.

suworow napisał:
    Co do kontaktronów to lubię te krótkie, szerokie, niekoniecznie satela, ale oczywiście satel też może być. ( coś ponad 9 mm średnicy). Do nich stosuję magnesy neodymowe.

Czy krótkie to np. takie:

Model B-2 ø11 x 14,5 mm
    http://www.satel.pl/pl/product/521/B-2,Kontaktron-wpuszczany-%28bialy%29

jest wersja z zaciskami ale wolałbym omijać łączenia śrubowe z doświadczenia przy naprawach motocykli gdzie takie styki lubią zaśniedzieć i mieć humorki z połączeniem. Wolę lutowane i zabezpieczone.

Przy okazji pytanie czy rezystor mogę schować też w ramie okna?

andrzej lukaszewicz napisał:
    Sterowanie kotłem podczas wyjazdów ( dłuższych) ma sens ekonomiczny. Przed powrotem, kilka godzin wcześniej wysyłasz sms-a i wraca temp. komfortowa nawet na podłogówce- kwestia czasu wyprzedzenia.

W sumie bardzo często zdarzają mi się wyjazdy motocyklowe 1-2 tyg, przemyślałem sterowanie kotłem w trybie pracy czyli do 10h poza domem co przy podłogówce się nie sprawdzi. Idzie kabel do kotła na pewno.

• #22 08 Mar 2015 14:09
    Łukaasz
    Poziom 6  

Dzięki wszystkim za porady, instalacja rozłożona, kontaktrony założone i pracują dobrze przy zamknietym i uchylonym oknie, po otwarciu od razu się uruchamiają. Czujki inercyjne jeszcze nie zamontowane, czekam na parapety. Rolety ustawione ze się zamykają wraz z włączeniem alarmu. Jeszcze raz dzięki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME