Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie - Pomiar nachylenia samochodu

kasprzak 05 Feb 2015 22:44 987 11
 • #1
  kasprzak
  Level 10  
  Witam,
  Chciałbym w ogólnym założeniu zbudować układ do samopoziomowania lamp. Głównie chodzi o pomiar nachylenia przodu samochodu względem tyłu. Nieobciążony samochód byłby kalibrowany gdy jest pusty, a następnie gdy jest obciążony (np. 5 osób).

  Wpadłem na pomysł wykorzystania akcelerometru ADXL345 lub żyroskopu MPU-6050. Co sądzicie?

  Można by nawet zastąpić oryginalne silniczki (tutaj pytanie jak one są regulowane gdy mamy poziomy manualnie np. 0, 1, 2, 3) jako serwa modelarskie i PWM. Może dodać jakiś płynny regulator itd.

  Pytania jakie się pojawiają to czy zamonotwany jeden z wyżej wymienionych czujników podczas jazdy nie będzie wariował (myślę, że tak) oraz gdzie umieścić taki czujnik (pominąć należy kwestię szczelności gdy będzie montowany pod samochodem.

  Ps. Pomijamy tutaj aspekty związane z homologacją. Bardziej chodzi o wykonanie takiego układu i próba niż zastosowanie go na co dzień.
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  kasprzak
  Level 10  
  Ok, a kwestia reakcji czujnika. Wiadomo, że trzeba by było uśredniać odczyty i reagować z opóźnieniem, bo inaczej to by wariowało, ale czy ogólnie nie będzie wariował przy np. przyspieszaniu, hamowaniu. Główne założenie to utrzymanie poziomu skalibrowanego np. na pozycji 0 (na stacji diagnostycznej)
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  kasprzak
  Level 10  
  Moim zdaniem ciężar ma znaczenie w przypadku lampy gdzie ruszamy reflektorem, ale w przypadku soczewki będzie lżej. Głównie chodzi o pomysł na sensor i znalezienie takiego. Nikt nic nie zasugeruje?
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Wczesne rozwiązania poziomowały światła tylko w momencie włączenia zapłonu, przed uruchomieniem silnika. Późniejsze rozwiązania obliczały średnie nachylenie w stosunkowo długim czasie (rzędu 30s) i na bieżąco dokonywały korekty położenia luster.

  Lepiej nadaje się żyroskop niż akcelerometr (też można zrobić z niego żyroskop ale wymaga to dość skomplikowanych przeliczeń i nie jest tak dokładny), a jego umieszczenie jest dowolne, byle dało się skalibrować poziom. Myślę, że odpowiednim miejscem będzie tunel środkowy (tam też jest centralka i główny akcelerometr systemu SRS).
 • #7
  szelus
  Level 34  
  Moim zdaniem zarówno akcelerometr jak i żyroskop odpada. Potrzebujesz określić położenie nadwozia względem poziomu drogi, a ten nie koniecznie jest poziomy. :) W dodatku zmienia się w czasie jazdy.
  Tak więc w grę wchodzi jedynie pomiar aktualnej pozycji zawieszenia, przodu i tyłu, a następnie wyznaczenie różnicy. I to w dodatku zakładając, że koła nie odrywają się od ziemi...
 • #8
  tzok
  Moderator of Cars
  W sumie racja, nie pomyślałem o tym. W prostszym wariancie jest jeden czujnik pod tylną belką (tam gdzie korektor siły hamowania), w bardziej rozbudowanym przy każdym wahaczu.
 • #9
  kasprzak
  Level 10  
  A standardowy czujnik np. od A6 oryginalnie służący do takiego pomiaru komunikuje się cyfrowo czy to zwykły potencjometr?
  Na przykład taki:
  Pytanie - Pomiar nachylenia samochodu
 • #11
  emarcus
  Level 38  
  kasprzak wrote:
  A standardowy czujnik np. od A6 oryginalnie służący do takiego pomiaru komunikuje się cyfrowo czy to zwykły potencjometr?
  Na przykład taki:
  (patrz wyżej url)


  Nie jest to zwykły potencjometr(!), chociaż z tytułu spełnianej funkcji możesz go tak rozpatrywac. Na jego wyjściu otrzymujesz analogowy sygnał w zakresie do 5V w zależności od położenia/wychylenia ramienia na jego osi. Posiada ograniczony zakres kątowy funkcjonalności.
  Jeżeli interesuje cię jego budowa, to moższ go rozebrac i zobaczyc co tam jest....?


  e marcus
 • #12
  piotr411
  Level 22  
  emarcus wrote:


  Nie jest to zwykły potencjometr(!),


  Chyba nie każdy czujnik ma jakieś inne układy niż potencjometr.
  W moim poprzednim aucie był "zwykły" potencjometr obrotowy.
  Były 3 przewody, 5V, GND, sygnał. Na przewodzie sygnał było odpowiednio:
  0.5V dla skrajnego wychylenia czyli 45"
  2.5V dla położenia środkowego
  4.5V dla -45".