Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamel DEP-01/EP1 - Nie wiem jak podłączyć

05 Lut 2015 22:50 5067 13
  • Poziom 9  
    Witajcie,

To chyba moj pierwszy post na elektrodzie :)

Nie potrafie sobie poradzić z podłączeniem Ściemniacza Zamel DEP-01/EP1

Zamel DEP-01/EP1 - Nie wiem jak podłączyć Zamel DEP-01/EP1 - Nie wiem jak podłączyć

Nie udalo mi sie wygooglować schematu podłączenia. Są tylko DIP-01 ale one maja inne oznaczenia podłączanych przewodów.

Do tej pory w puszce miałem podłączony Z-Wave'owy włącznik TZ66D Zamel DEP-01/EP1 - Nie wiem jak podłączyć który to podłączałem samemu (przerabiając instalacje aby dociągnąć neutral pod styk "N").

Czy od przodu nad prawą śrubką jest miejsce na 3-ci przewód (Neutral) ?

Pomóżcie mi proszę podłączyć to ustrojstwo, 3 letni syn sie ucieszy mając ściemniacz w pokoju a żona przestanie się ze mnie śmiać ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    haneb napisał:
    Fala oznacza wyjście na żarówkę a strzałka to wejście czyli faza. Jedną strzałkę zostawiasz wolną.

Tak robiłem wczoraj. Instrukcja podlinkowana powyzej którą wczoraj oglądałem/czytałem wyjaśniła mi co podłączyć pod fale. Faze podłączałem do obu strzałek (nie jednoczesnie) i efekt z tego był żaden. Może te strzałki zmostkować z fazą?

A może poprostu ten ściemniacz ściemnia z tym, że jest sprawny. Żarówke wkreciłem w inną oprawkę i działa. W puszkę włożyłem w/w TZ66D i działa.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jedną "strzałkę" połącz z fazą stałą ( przed wyłącznikiem ) a drugą z fazą za wyłącznikiem, "fala" do żarówki.
  • Poziom 9  
    antomas napisał:
    Jedną "strzałkę" połącz z fazą stałą ( przed wyłącznikiem ) a drugą z fazą za wyłącznikiem, "fala" do żarówki.

Ale ja nie mam tam wyłącznika. Ściemniacz jest z wyłącznikiem/włącznikiem razem z byciem sciemniaczem.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Strzałki zmostkuj z fazą.
  • Poziom 9  
    1. Faza na jednej ze strzałek powoduje to ze sciemniacz działa jako zwykły włącznik/wyłącznik (nie działa sciemnianie).
    2. Faza na obu strzałkach (zmostkowana) powoduje ze żarówka świeci cały czas, włączenie/wyłączenie jej nie gasi, nie działa sciemnianie).
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    init_one napisał:
    1. Faza na jednej ze strzałek powoduje to ze sciemniacz działa jako zwykły włącznik/wyłącznik (nie działa sciemnianie).

Może jest uszkodzony (przebity triak), wymień go na inny, jeżeli możesz.
  • Poziom 9  
    scalok napisał:
    init_one napisał:

Może jest uszkodzony (przebity triak), wymień go na inny, jeżeli możesz.

Mogę i tak zrobię. Dam znać jaki będzie efekt po jego wymianie.

Póki co bardzo Wam dziękuję za poświęcony czas i chęć niesienia pomocy innym :)
  • Poziom 30  
    Na pewno podpinasz fazę?
    Czy to są zwykłe, czy energooszczędne żarówki?
  • Poziom 39  
    Bezpiecznik w ściemniaczu sprawny?
  • Poziom 9  
    Faze podłączałem prawidłowo.

Nie jest to energooszczędna żarówka tylko halogenowa (kompatybilna z ściemniaczem - bo raczej o to chodziło w pytaniu).

Bezpiecznik był sprawny (zapasowy też) - sprawdzałem.

Wymieniłem ten Zamel DEP-01/EP1 na model Simon BMS9T.01. Oznaczenia złączy takie same (2 strzałki oraz "fala"). Tym razem producent dołączył "instrukcje" i schemat i pokrywa się on z tym co pisaliście: faza do strzałki, fala do żarówki (druga strzałka na potrzeby instalacji schodowej/krzyżowej).

Podłączyłem, działa i wszyscy są zadowoleni ;)

Dzieki za pomoc!