Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[stm32][C] - Zmienny sygnał napięciowy na wyjściu

mwtyczek 05 Feb 2015 23:30 621 1
 • #1
  mwtyczek
  Level 10  
  Witam. Próbowałem doszukać się informacji nt. rozwiązania jednak bez większego skutku. Z racji braku doświadczenia chciałbym zapytać kogoś z Was :)
  Robię sterowanie zaworami proporcjonalnymi. Odbierając informację o wychyleniu Joysticka sterującego za pomocą magistrali CAN, z uC wysyłam sygnał napięciowy na kartę zaworów. W przyszłości zakres napięciowy 0-10V przy pomocy WO, lecz na początek wystarczy do Vref (3,3V).
  Ramka nadawana jest co 20ms. Póki co cykl odbiór->flaga->przypisanie wartości wychylenia do zmiennej; pozwala na wyświetlanie tegoż na bieżąco. (Nie chcę tu używać określenia 'czas rzeczywisty', co by nie łapać niepotrzebnie krytyki nt. pojęcia czasu :})  T=20ms, zakres ruchu Joy 00-FA(250), napięcie wyjściowe 0-3.3V

  Zastanawiam się jak podawać sygnał napięciowym, z PWM, czy DAC? Z ramki zczytuję wartość hex wychylenia, mógłbym wpisać od razu do rejestru timera, bez wywoływania funkcji. Może jest na to lepszy sposób? Zależy mi na jak najkrótszym czasie reakcji oraz dokładności - te 3.3V to jednak trochę mało.
  Proszę o sugestie:)
  Pozdrawiam.
 • #2
  astdar
  Level 10  
  Witaj,
  Jeżeli procesor ma DAC to możesz go wykorzystać aby 'od ręki' dostać zakres napięć od ok. 0 do ok. 3,3V. Napisałem 'około' bo nie DAC nie musi dawać na wyjściu pełnego zakresu zasilania. Jeżeli użyjesz PWM to potrzebny będzie filtr dolnoprzepustowy - trywialny, ale jednak. Aby dostać się na przedział 0-10V, w jednym i drugim przypadku dodatkowo wzmacniacz operacyjny. Wzmacniacz jest bardzo wskazany bo ułatwi konwersję napięć, zwiększy wydajność prądową, w przypadku PWM 'pomoże' w filtracji.
  asd