Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odzysk Srebra z elementów elektrycznych

Gielo1990 06 Feb 2015 00:33 10545 17
    Gielo1990
    Level 9  
    Witam, podczas kilku miesięcznej pracy u naszych zachodnich sąsiadów stałem się posiadaczem dużej ilości złomu miedzianego pokrytego srebrem, będzie tego grubo ponad tona, prócz tego kable srebrzone, styczniki i innego typu dziadostwo. Srebrne styki odpaliłem i usunąłem mechanicznie, ale czy idzie dobrać się do srebra na powierzchni? Szukałem na forum, ale jedyne co znalazłem to kłótnie o opłacalności a żadnych przydatnych informacji. Proszę o pomoc, z góry dziękuje :D
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kybernetes
    Level 39  
    Opłacalne pod warunkiem odzyskiwania srebra w cyjankach. Masz dostęp do takiej chemii?
    Gielo1990
    Level 9  
    załatwi się wszystko, tylko muszę wiedzieć dokładnie co potrzebne będzie i potem co robić krok po kroczku :)
    kybernetes
    Level 39  
    Czy ty naprawdę sądzisz, że na publicznym forum można doradzać osobom nie mającym pojęcia o teorii i praktyce chemicznej jak pracować z cyjankami? Żarty sobie robisz? Poczytaj o cyjankach i niebezpieczeństwach związanych z tak toksycznymi chemikaliami. Aby móc z nimi bezpiecznie pracować trzeba lat nauki, praktyki, sprzętu. Tobie tego wszystkiego brakuje, nie będziesz nawet wiedział co zrobić z odpadami - wylanie tego do kanalizacji może się zakończyć katastrofą ekologiczną a oddanie do specjalistycznej utylizacji wizytą dociekliwych panów w mundurkach...
    Zapomnij.
    Grigori310891
    Level 23  
    Da się ale domowymi sposobami radziłbym nie inwestować (pieniądze + życie + toksyny). Poszukaj na google materiału wideo z niemiecką firmą która odzyskuje złoto srebro itp to zobaczysz jak to działa.
    kybernetes
    Level 39  
    Poza tym srebro jest bardzo tanie.
    Gielo1990
    Level 9  
    Tak to prawda, srebro jest tanie, ale po ocenie gościa, który takie elementy właśnie zawozi do odzysku srebra, stwierdził, że może mi zaoferować za całość 4.3 E za kilogram miedzi pozostałej po odzysku i 7ct za gram srebra z odzysku, wiec gra musi być warta świeczki, skoro zarobię ja, pośrednik i jeszcze firma która to zrobi :) Poza tym, to co w Polsce jest nielegalne, w Niemczech legalne jest. Co zrobić z chemikaliami wiem, skąd je pozyskać też nie ma problemu, do sprzętu laboratoryjnego też mam dostęp :) dlatego pytam o procedure co z czym i jak :) za stary jestem żeby zaczynać kolejny kierunek studiów xD
    kybernetes
    Level 39  
    Zapomnij chłopie, to nie dla ciebie, nikt nie chce mieć ciebie na sumieniu :/
    User removed account
    User removed account  
    henrykS
    Level 20  
    Gielo1990 wrote:
    (...)4.3 E za kilogram miedzi pozostałej po odzysku i 7ct za gram srebra z odzysku,

Co do miedzi, z grubsza się zgadza po przeliczeniu na nasze pieniądze i ceny
    na skupach złomu. Ale 7 centów za gram Ag?

To cena na dzisiaj ( w przeliczeniu na czyste srebro):
    "Schmelzsilber Ankaufspreis 406,93 €/kg Ankaufskurs für in Schmuck, Besteck, Elektrolytsilber, Scheidgut enthaltenes Feinsilber. Alle anfallenden Analyse- und Scheidkosten sind bereits abgezogen."

Czy nie daje to ok. 40 centów za gram?
    Rozumiem przebicie paru(-nastu) procent, niechby parudziesięciu, ale 570% !?
    Poprawcie mnie, jeżeli coś źle policzyłem...
    Gielo1990
    Level 9  
    Liczysz bardzo dobrze, jednak on jako pośrednik zarobi jakiś tam procent może nawet większość, no i firma która to zrobi też musi zarobić, dlatego eliminacja pośredników była by mile widziana
    henrykS
    Level 20  
    No tak, pośrednicy...
    Wszystko jasne
    Pozdrawiam
    Loker
    Level 39  
    Poczytaj Google -> "srebro z utrwalacza" "odzyskiwanie srebra". Po co pisać kolejny raz to samo?
    kybernetes
    Level 39  
    Z jakiego utrwalacza Loker? Tu chodzi o srebro z grubej miedzi.
    Loker
    Level 39  
    Jedyną sensowną metodą jest roztworzenie srebra a potem odzysk metalu z roztworu. Zużyty utrwalacz fotograficzny zawierał srebro z klisz fotograficznych, na temat jego odzyskiwania napisano naprawdę dużo.
    kybernetes
    Level 39  
    A jak zamierzasz roztworzyć srebro nie roztwarzając jednocześnie miedzi?

Bez cyjanków trudno to zrobić a cyjanki są niestety wybitnie toksyczne.
    henrykS
    Level 20  
    Ależ jest metoda bez cyjankowa...
    Znana od dziesięcioleci, stosowana np. w zakładach galwanizerskich, do
    odzyskiwania Ag z wyrobów wybrakowanych (z wadami).
    Stosuje się m.in. stężony kwas siarkowy. Oczywiście z tego powodu
    operacja bardzo niebezpieczna.
    kybernetes
    Level 39  
    No cóż ja bym powiedział, że metoda o której wspomniałeś to należy raczej do średniowiecza, w galwanizerniach do ściągania wadliwych powłok srebrnych powszechnie stosuje się cyjanki, praca z nimi jest łatwa, wydajna, srebro wytraca się z nich łatwo przez cementację i nie są reaktywne.