Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 128 Plus - Dziwne zachowanie wyjść mono sterowanych timerem

zatrzaski 06 Lut 2015 00:41 2715 0
 • #1
  zatrzaski
  Poziom 7  
  Wyjścia niskoprądowe 5-8 aktywują załączeniem masy wybrane przekaźniki miniaturowe, zasilane z wyjścia OUT2 (Typ 41), w celu podawania krótkich impulsów do nadajnika Zamel RNP-02. Konfiguracja w centrali jest następująca:
  Satel Integra 128 Plus - Dziwne zachowanie wyjść mono sterowanych timerem Satel Integra 128 Plus - Dziwne zachowanie wyjść mono sterowanych timerem

  Na początku zaznaczę, że sterowanie z manipulatora działa bezbłędnie za każdym razem (lokalnie, ze smartfona, z DloadX). Wykluczam więc uszkodzenia fizyczne wyjść. Problem w tym, że podczas aktywacji timera wyjścia monostabilne fizycznie nie działają (przekaźniki nie tykają). W opcjach wyjścia zaznaczone "Timer załącza/wyłącza", ale bez też próbowałem.

  W oknie podglądu stanu wyjść i timerów w programie DloadX widać, że timer jest aktywny o wybranej godzinie (przez minutę), ikona wyjścia monostabilnego sterowanego tym timerem także aktywuje się na moment (na ustawiony czas). Wszystko wygląda dobrze, ale fizycznie brak reakcji.

  Kilka razy przy częstych próbach zmian czasu timerów wyjścia czasami zadziałały (wyzwalane timerem ustawionym na kilka minut naprzód).

  Skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że to jakiś bug w samej centrali (firmware?), ale zanim jutro zadzwonię do pomocy Satela, może ktoś jeszcze rzuci tutaj okiem i wyłapie czeski błąd ;)

  Spoiler:
  Dla zainteresowanych: Wykonałem połączenie nadajnika Zamel RNP-02 z centralą Integra 128 Plus.
  Kanały nadajnika podłączyłem do 4 przekaźników miniaturowych sterowanych wyjściami niskoprądowymi centrali. Odbiorniki (podzielone na 2 grupy) skonfigurowałem w tryb pracy ZAŁĄCZ/WYŁĄCZ, tzn. jeden kanał załącza wybraną grupę odbiorników, drugi kanał wyłącza. W tej sytuacji mam pewność stanu po zadziałaniu wyjścia (w przeciwieństwie do stanu bistabilnego, z uwagi na równoległe sterowanie przyciskiem dzwonkowym).  Sprawa się wyjaśniła. Wyjścia oczywiście fizycznie działały. Problem wynikał z ograniczenia nadajnika RNP-02, który nie może jednocześnie nadać sygnału dla kilku kanałów. Timer ustawiony był dla obu kanałów jednocześnie, dlatego odbiorniki nie załączały się. Rozwiązanie problemu to np. stworzenie dodanie kolejnego timera i załączanie każdego z kanałów osobno (np. minuta po minucie).
 • OptexOptex