Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe wielospektralne matryce z filtrami mozaikowymi od firmy Imec

jacu007 06 Lut 2015 05:11 1392 0
 • Nowe wielospektralne matryce z filtrami mozaikowymi od firmy ImecNa przyszłotygodniowej konferencji SPIE Photonic West 2015, firma Imec zaprezentuje zestaw wielospektralnych matryc fotograficznych CMOS, wyposażonych w specjalne struktury filtrów w układzie mozaikowym, ułożonych formie matryc 4 x 4 i 5 x 5 na piksel w technologii Bayera.

  Struktury wielospektralnego filtru firmy Imec, wytwarzane na poziomie przetwarzania wafla krzemowego, dostępne są na komercyjnie dostępnych płytach krzemowych, co umożliwi produkcję niezwykle kompaktowych, tanich i masowo wytwarzanych rozwiązań do obrazowania wielospektralnego.
  Wśród potencjalnych zastosowań są instalacje do widzenia maszynowego, obrazowania medycznego, obsługi rolnictwa, precyzyjne systemy bezpieczeństwa, branża automotive czy elektronika konsumpcyjna.

  „Nasze najnowsze osiągnięcie w wielospektralnym obrazowaniu wskazuje jak obiecująca może być ta technologia w wielu dziedzinach życia”, powiedział Andy Lambrechts, przedstawiciel firmy Imec. „Nowa struktura mozaikowa, jak również rozszerzony zakres spektralny, ma niewątpliwe zalety w porównaniu do zaprezentowanego przez nas wcześniej wielospektralnego czujnika tylu linescan (w których rejestracja odbywa się linia po linii), szczególnie do zastosowań, w których skanowanie nie jest zbyt praktycznie. Możliwa będzie teraz budowa kompaktowych urządzeń z funkcjami obrazowania wielowidmowego. Z punktu widzenia technologii, udało nam się stworzyć czujniki płytkowe i linescan, w których filtry widmowe pokrywają wiele pikseli jak również czujniki mozaikowe, w których filtry zmieniają się piksela na piksel. W tym samym czasie zakres obsługiwanego widma rozszerzył się i obejmuje teraz fale o długości od 470 nm” - dodał Lambrechts.

  Nowo opracowana matryca mozaikowa wyposażona jest w jeden filtr spektralny na piksel, zaaranżowana w mozaikę 4 x 4 (16 kanałów) lub 5 x 5 ( 25 kanałów) osadzoną na pełnej gamie 2 milionów pikseli o rozmiarze 5,5 μm CMOSIS CMV2000. Opracowano dwie wersje wielospektralnej matrycy:

  - mozaika 4x 4 z 16 kanałami w zakresie 470 – 630 nm (pasmo widzialne)
  - mozaika 5 x 5 z 25 kanałami w zakresie 600 – 1000 nm (widzialny zakres NIR)

  Źródło:
  http://phys.org/news/2015-02-imec-snapshot-hy...e=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 69, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.