Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocne zakłócenia obrazu z kilku kamer monitoringu po skrętce

06 Lut 2015 11:00 5880 15
  • Poziom 25  
    Mam problem ze zlokalizowaniem przyczyny zakłóceń obrazu z monitoringu wizyjnego. Instalacja jest zrobiona na kamerach NOTIS NT-IR725, rejestratorze NOTIS NT-E18608 WD1. Okablowanie niestety jest zrobione na skrętce FTP 5e i pojedynczych transformatorkach video.
    Zakłócenia powstawają poprzez okablowanie, udało mi się uzyskać prawidłowy obraz w trakcie dnia dzięki odseparowaniu aktywnym separatorem jednej z kamer, ale w nocy niestety potrafi nawet zrywać obraz. Dodaję urywki filmu w nocy i w dzień.

próba odseparowania kolejnych kamer powoduje występowanie zakłóceń nawet w trakcie dnia i także na kamerach które działają prawidłowo cały czas.
    Sygnał Video puszczony 1 parą przewodów a zasilanie 2 parami (do każdej kamery osobna skrętka).
    Zależy mi na opanowaniu sytuacji przy obecnym okablowaniu gdyż wymiana przewodów na koncentryczne jest na dzień dzisiejszy nie możliwa.
    Będę wdzięczny za sugestie.
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Jaki zasilacz użyty?? (TYP, MODEL, PRODUCENT) -- na pierwszym filmików widać przygasanie IR w tle, być może zasilacz powoduje problemy.
    Czy kamery są odseparowane od blach, czy pod elewacją nie ma czasem jakiejś metalowej siatki (czy innego wynalazku) - bo może po niej jakieś prądy błądzą...
  • Poziom 25  
    Zasilacz to buforowy PULSAR HPSB11A12C używany bez akumulatora.
    Próbowałem także podpiąć akumulator i rozłączyć zasilanie z sieci efekt był taki sam. Również próbowałem zasilić rejestrator i kamery z tego zasilacza z użyciem akumulatora i także nic nie pomogło.
    Jeżeli chodzi o elewację to jest to stara kamienic i raczej nic metalowego e niej nie ma. Jedynie część przewodów przechodzi przy oprawce żarówki energooszczędnej.
    Próbowałem również uziemić ekran w przewodach to z tego co pamiętam było jeszcze gorzej. Zastanawiam się dlaczego jak chcę odseparować sygnał w kolejnych kamerach separatorem galwanicznym (DELTA wersja poczwórna) to wskakują zakłócenia na wszystkich kamerach.
  • Poziom 23  
    fotobzyku napisał:
    Jedynie część przewodów przechodzi przy oprawce żarówki energooszczędnej.

I to właśnie może być przyczyna twoich zakłóceń, a konkretnie chodzi o stateczniki w tych świetlówkach. Myślę, że ten temat dużo ci rozjaśni ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2267618.html
  • OptexOptex
  • Poziom 25  
    Czyli jak dam na próbę zwykłą żarówkę to nie powinno być zakłóceń?

Dodano po 1 [minuty]:

A czy żarówki Led tez mogą wprowadzać zakłócenia?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Daj odrębny zasilacz 1A dla każdej z kamer.
    U mnie pomogło.
  • Poziom 25  
    Podmieniłem żarówkę na tradycyjną i niestety bez zmiany.
    Zastanawiam się nad zastosowaniem osobnych zasilaczy jak kolega pisał wyżej, ale nie wiem czy to coś pomoże skoro przy zasilaniu akumulatorowym problem występował.
    Próbowałem separator aktywny, ale raczej pogorszył sprawę niż poprawił.
    zastanawiam się jeszcze nad separatorami masy typu Link ale mam mieszane nadzieje a nie chcę robić kolejnych kosztów na urządzenia których mogę nigdzie nie wykorzystać.
    Zapomniałem dodać że zakłócenia występują tylko gdy podłączymy kilka kamer pod rejestrator, każda kamera z osobna działa prawidłowo.
    Sprawdzałem także z innym rejestratorem i było podobnie.
    Będę wdzięczy za kolejne sugestie gdyż problem mnie już dręczy dłuższy czas a inwestor się zaczyna denerwować.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    fotobzyku napisał:
    Zapomniałem dodać że zakłócenia występują tylko gdy podłączymy kilka kamer pod rejestrator, każda kamera z osobna działa prawidłowo.

No to zapomniałeś o najważniejszej informacji.
    Wniosek z tego taki, że wyrównanie potencjałów występuje pomiędzy kamerami.
    Musisz kamery odseparować od siebie galwanicznie. Czyli separatory masy na sygnał video i rozdzielenie zasilania. Zacznij od rozdzielenia zasilania (osobne zasilacze).
  • Poziom 25  
    Mogą być to zwykłe zasilacze impulsowe? Gdzieś wyczytałem że powinny być zasilacze transformatorowe.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Twoje problemy wynikają prawdopodobnie z przekroju i długości żył zasilających oraz zwiększonego poboru prądu podczas pracy doświetlenia.
    Jeśli zasilisz kamery każdą osobno z jednej fazy powinny wystarczyć zasilacze impulsowe.
    Może dodatkowo listwa z zabezpieczeniem przepięciowym aby nie posypało się przy burzy.
    Jeśli chcesz zrobić wcześniej eksperyment zasil kamery każdą z osobnego akumulatora.
    Problemy z separacją masy występują najczęściej gdy mamy w jednym systemie
    kamery z różnych budynków.
  • Poziom 25  
    Do najdalszej z kamer jest ok 50m. Napięcie wyjściowe z zasilacza podciągnąłem do ok 13,5V i z tego co pamiętam to przy pomiarze napięcia przy kamerze przy uruchomionym doświetlaniu napięcie spada ok 11,8V, a kamery powinny bez większego problemu działać nawet przy napięciu ponad 10V.
  • Poziom 20  
    Na podstawie jakich danych kolega twierdzi że powinny działać przy 10V? Na podstawie tego pomiaru już widzimy spadek prawie 2V wiec róznica potencjałów masy ok 1V, już wystarczy żeby szarpać obraz.
  • Poziom 25  
    Producent (importer) twierdzi że przy tym zakresie napięć nie powinno być problemów
    Mam do wykorzystania jeszcze do każdej z kamer jedną parę przewodów, puszczę nią zasilanie ale zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem, czy puścić dwoma przewodami masę czy jednym +12 a drugim masę?
  • Poziom 25  
    Problem rozwiązany, dziękuję za pomoc.
    Założyłem osobne zasilacze na każdą z kamer i problem zniknął.
    Nie było konieczności stosowania separatora na torze video, ten który zainstalowałem wcześniej nie był już konieczny.

Mam jeszcze jedno pytanie na przyszłość.
    Niektórzy z klientów chcą zasilacze buforowe z akumulatorem i też czasem występują tego typu zakłócenia.
    Czy można zastosować jakieś filtry na zasilaniu kamer? Czy są ewentualnie jakieś gotowe a jak nie to jak można samemu zrobić? Może jakiś schemat?
    Znalazłem w jednym temacie sposób wykonania filtru na prądy błądzące wykorzystując 4 kondensatory (1000uF, 100nF, 10nF, 100pF) + dławik około 50 zwojów DNE 0,35 na rdzeniu 3mm tylko nie wiem jaką ma mieć indukcyjność (bym mógł go lepiej znaleźć) i nie wiem czy taki filtr w rzeczywistości pomaga.
    Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 32  
    Dobrze Ci napisał kolega BEZHASLA chodzi o zasilanie , zawsze jak po utp chcesz zasilić kilkadziesiąt metrów to takie hece mogą . Kiedyś skrętki UTP były inne ,filtry niewiele dają ,chodzi o spadek napięcia . IR sporo bierze . Są przetwornice z 9v-10v na 12v i to jest jeden ze sposobów oprócz osobnego lub lokalnego zasilania.
  • Poziom 25  
    Jeszcze raz dzięki za pomoc, myślę że temat wyczerpany i rozwiązany wiec zamykam.