Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 32 podłaczenie dwóch sygnalizatorów SP 4001

06 Lut 2015 14:56 7890 35
  • Poziom 9  
    Witam posiadam Integrę 32 chciałbym podłączyć dodatkowo sygnalizator SP 4001 aby posiadać z jednej strony budynku i z drugiej. Moje pytanie czy podłączając tak jak na poniższym rysunku nic się nie stanie centrali i czy będzie to działać

• Poziom 13  
    Sabotaż jest nieprawidłowo, masz mieć linie w szeregu a nie jak obecnie, bo otwierając jeden sygnalizator drugi wciąż trzyma.

• Poziom 43  
    darzec napisał:
    Sabotaż jest nieprawidłowo, masz mieć linie w szeregu a nie jak obecnie, bo otwierając jeden sygnalizator drugi wciąż trzyma.

A co za problem wykorzystać dwa wejścia i zrobić niezależne sabotaże?
  • Poziom 13  
    Jeśli posiada jeszcze wolne wejścia to żaden problem(rysunek wskazuje że chce wykorzystać do tego celu jedno).
  • Poziom 9  
    No dobrze a co będzie jeśli się tak podłącze ,czyli po przecięciu przewodu może nie zadziałać alarm jeżeli otworzy się jeden sygnalizator też nie zadziała? A pozostałe podłączenie jest dobre? Oczywiście przewody bedą szły oddzielnie do każdego sygnalizatora

• Poziom 43  
    Przy połączeniu równoległym nie zadziała sabotaż, musisz podłączyć je szeregowo lub każdy osobno pod wejście centrali.
  • Poziom 9  
    OK a mogę podłączyć ten jeden sygnalizator bez sabotażu?

• Poziom 43  
    Możesz, na własną odpowiedzialność. Co za problem połączyć je nawet szeregowo?
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Podłącz to:
    a) albo w szeregu
    b) albo pod osobne wejścia

Jeśli obie propozycje są problematyczne, odpuść temat.
  • Poziom 9  
    Ok spoko nie jestem fachowcem tylko amatorem jakoś może z tym sabotażem sobie poradzę tylko proszę powiedzieć czy to podłączenie jest dobre bo nie chce spalić centrali

Dobre nie jest, bo brak sabotażu. W momencie alarmu włączy się. Weź się jednak postaraj i wymyśl coś, żeby tak tego nie zostawiać. Zaproponuj coś od siebie, zobaczymy czy dobrze to rozumiesz.
    Musisz wiedzieć, że podłączenie sygnalizatora to dopiero początek. Jeśli przy tym chcesz się wyłożyć to co będzie z konfiguracją?

pitpiterson napisał:
    nie jestem fachowcem tylko amatorem

Powinieneś zlecić pracę fachowcowi. Jeśli jednak robisz to sam (oszczędności, masz prawo) - to postaraj się trochę.
  • Poziom 9  
    Panowie wszystko już mam podłaczone centrale integre 32 + 2 ekspandery CA 64 E + CA 64M, czujki kontrakrony powiadomienie telefoniczne sygnalizator jeden, wszystko już sobie zaprogramowałem śmiga, aż miło chce tylko dołożyć jeszcze jeden sygnalizator , jestem ostrożny nie chce spalić centrali, to może po kolei oceńcie to podłączenie a zaraz pomęczę ten sabotaż

Dodano po 37 [minuty]:

No to pierwsze podejście sam sabotaż

Dodano po 55 [minuty]:

Może ktoś pomoże ?
  • Poziom 9  
    Czyli reasumując cały schemat ma wyglądać tak

Podłączenie dwóch sygnalizatorów SP 4001 do płyty centrali integra 32
  • Poziom 10  
    Tak, można też podłączyć sabotaże do oddzielnych wejść, jeśli chcesz wiedzieć który sygnalizator ma naruszony sabotaż

w tym momencie wejście z1 będzie informowało o sabotażu albo jednego albo drugiego sygnalizatora

w sytuacji osobnych wejść,

wejście z1 będzie sygnalizować sabotaż sygnalizatora nr 1
    wejście z2 będzie sygnalizować sabotaż sygnalizatora nr 2

uprzedzając pytanie, jeśli chcesz stracić dodatkowe wejście i podłączyć sabotaże osobno
    zrób to tak

sygnalizator 1 - TMP->COM
    TMP -> Z1

sygnalizator 2 - TMP-> COM
    TMP -> Z2

teraz już na pewno wszystko rozumiesz ;-)
  • Poziom 9  
    Dziękuje serdecznie wszystkim za zainteresowanie tematem może komus się przyda bo w necie i instrukcjach nie pokazują jak podłączyć dwa sygnalizatory ,raczej nikt nie podłącza dwóch zewnętrznych sygnalizatorów? Teraz z obu stron sąsiedzi bedą wiedzieli ze coś jest nie tak jak się system załączy
    kuba2009 napisał:
    uprzedzając pytanie, jeśli chcesz stracić dodatkowe wejście i podłączyć sabotaże osobno

Kuba - zakładam, że to żart lub żargon (z tą "stratą").
    Pitpiterson - jeśli chcesz zyskać, to połącz to osobno. To jest wtedy zgodnie ze sztuką. Sabotaże w szeregu robią instalatorzy, którzy zatrzymali się na EOL'u (lub w niektórych przypadkach, popełnili błąd w sztuce).

pitpiterson napisał:
    może komus się przyda bo w necie i instrukcjach nie pokazują jak podłączyć dwa sygnalizatory

W instrukcjach nie uczą podstaw elektryki (połączenia szeregowe i równoległe). I bardzo dobrze. Do tego są inne książki.

pitpiterson napisał:
    ,raczej nikt nie podłącza dwóch zewnętrznych sygnalizatorów?

Dlaczego? Jasne, że można podłączyć. To dodatkowa informacja na zewnątrz, szczególnie wtedy, kiedy obiekt jest duży. Należy przy tym uwzględniać wydajność prądową wyjść. Oczywiście rzadko to się robi, bo ludzie myślą, że wystarczy: centralka, czujka, "syrena" warszawska i alarm gotowy - teraz mogą spać spokojnie. Niestety od podłączenia kabelków do spokojnego spania to jeszcze długa droga.
  • Poziom 10  
    W niektórych przypadkach podłączenie szeregowe sabotaży jest nieuniknione( małe centrale alarmowe np CA-5)
    lecz zgadzam się oczywiście, zrób osobne sabotaże, w tym przypadku na pewno zyskasz a nie stracisz ;-)

Dodano po 13 [minuty]:

Wydajność prądowa zasilacza centrali integra 32 to 1,2A
    przy samych dwóch sygnalizatorach mamy już 1174mA
    a gdzie manipulator, czujniki etc. ? ;-)
    Czasami lepiej czegoś nie robić samemu niż zrobić to źle,
    albo przed przystąpieniem do działań troszkę się po edukować ;-)
  • Poziom 9  
    To teraz mi całkiem skołowałes to mogę podłączyć ten drugi sygnalizator czy coś mi sie spali? Teraz mam podłączony jeden sygnalizator sp 4001 i dwa manipulatory
  • Poziom 10  
    W takim razie, trzeba zastosować zasilacz buforowy np pulsar AWZ 300 z modułem zabezpieczenia nadnapięciowego MZN1
    albo ekspander satela z zasilaczem ;-)

Dodano po 4 [minuty]:

Nie wiemy jakie masz elementy systemu co automatycznie nie pozwala stwierdzić jaką wydajność prądową potrzebujesz,
    w każdej karcie katalogowej urządzenia pisze jaki ma pobór prądu, policz i będziesz wiedzieć ile potrzebujesz
    centrala ma zasilacz 1200mA z tego sama pobiera 634mA
  • Poziom 9  
    Do centrali podpięte są 2 manipulatory INT-KLCD GR, dwa ekspandery CA 64 E, ekspander CA 64 SM 9 czujek ruchu 19 kontaktronów i sygnalizator sp 4001
  • Poziom 10  
    Proponuje zakupić zasilacz buforowy AWZ100, dwa moduły przekaźnikowe AWZ510
    obydwa sygnalizatory będzie zasilać bufor a reszta pozostaje zasilana z centrali tak jak jest.
    jeśli się mylę proszę mnie poprawić ;-) ale to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie
  • Poziom 9  
    Manipulatory 2 - 201mA ,Ekspandery 2 - 140 mA, Ekspander CA64SM -65mA, 9 czujek Aqua plus- 108mA ,kontraktrony 19 -9,5 mA , sygnalizator 270 mA to daje 793mA + centrala to już mam przekroczone daje 1427,5mA - maksymalnego poboru prądu czyli nie jest chyba dobrze jeszcze mam obudowę z transformatorem i akumulatorem
  • Poziom 10  
    Mi wyszło 1139mA

Kontaktrony nie są zasilane.

a obydwa sygnalizatory będą pod zasilaczem buforowym
  • Poziom 9  
    centrala ma zasilacz 1200mA z tego sama pobiera 634mA[/quote]
    Ale pobór prądu centrali jest 234 mA

Dodano po 3 [minuty]:

Muszę sie z tym wszystkim przespać ruszyłem jedno to Teraz trzeba będzie znowu zapodać nowy zakup , chyba na jakiś czas dam spokój z tym 2 sygnalizatorem
  • Poziom 10  

Dodano po 2 [minuty]:

sygnalizatorów nie liczysz ponieważ będziesz je zasilać z osobnego zasilacza AWZ100
    więc centrala będzie miała jeszcze zapas w postaci 61mA ;-)
  • Poziom 9  
    OK czyli z tego co widać mam teraz jeszcze dobrze chcąc dołączyć coś więcej muszę zainwestować w zasilacz buforowy - tego bym nie wiedział😄

Dodano po 1 [minuty]:

O kurczę nie dodałem sygnalizatora czyli mam przekroczone
  • Poziom 10  
    powinno być 1148mA , troszkę się pomyliłem int-vg ma inne zapotrzebowanie prądowe niż CA-64SM

ale i tak mamy delikatna rezerwę,

Dodano po 1 [minuty]:

w tej chwili jest przekroczone,

kupno zasilacza rozwiąże problem, wtedy dwa sygnalizatory idą pod zasilacz a centrala ma tą delikatna rezerwę
  • Poziom 9  
    No ok jednak czeka mnie wydatek no i jeszcze pewnie odwiedzę ten temat bo pozostanie podłączenie jeszcze sygnalizorow pod ten zasilacz ale to już nie teraz Pozdrawiam Serdecznie
  • Poziom 9  
    Witam ponownie zasilacz zakupiłem czy takie połączenie jest dobre