Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka.

Savik 06 Feb 2015 16:50 8322 52
    Savik
    Level 13  
    Witam. Mam problem z układem zasilającym świetlówki. Pewnego dnia po wymianie świetlówek i próbie włączenia coś w lampie strzeliło. Po rozbiórce werdykt był jednoznaczny - coś się zepsuło. Tym czymś jest bezpiecznik i przepalona ścieżka, zaznaczone na dołączonych zdjęciach. Reszta elementów jest w stanie nienaruszonym. Nie mogę dotrzeć do schematu tego układu, nie wiem też jaki bezpiecznik tu był. Ścieżkę spróbuje odtworzyć, ale gorzej z bezpiecznikiem. Macie może jakiś pomysł, jaki bezpiecznik tu zastosować?

Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka. Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka. Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    kamel2
    Level 19  
    Lepiej kupić taki sam statecznik 2x 36W innej firmy, to jest chińszczyzna, a w formie bezpiecznika zapewne był rezystor, można go spróbować naprawić, należy wtedy sprawdzić diody tranzystory i kondensatory C1, C2.
    zielonykosmita
    Level 15  
    Co to znaczy według Ciebie:
    Savik wrote:
    Reszta elementów jest w stanie nienaruszonym

Spalona ścieżka wskazuje na zwarcie diod.
    Savik
    Level 13  
    Mam trochę starego sprzętu elektronicznego więc chciałbym jak najtańszym kosztem zregenerować układ. Spróbuję od wymiany tej jednej diody. Bezpiecznik był cały szklany. Jak myślicie, jaką wartość mógł mieć?
    zielonykosmita
    Level 15  
    Sprawdź diody i tranzystory omomierzem, ich nienaruszony wygląd o niczym nie świadczy. Zamiast bezpiecznika podłącz szeregowo z zasilaniem żarówkę - jeśli naprawa się nie uda to najwyżej zaświeci żarówka.
    Savik
    Level 13  
    Cóż... te 4 diody N5399 MIC są przebite. Tranzystory 13005D zakres 200: wartość b-e 1.3, b-c 0. Dać sobie spokój?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    zielonykosmita
    Level 15  
    Jak bawisz się trochę elektroniką to możesz spróbować coś pokombinować. Diody możesz dać 1N4007 (jednoamperowe) lub 1N5408 (trzyamperowe). Tranzystory mierzyłeś po wylutowaniu? Diody i tranzystory (najczęściej MJE13007) znajdziesz w sprawnym zasilaczu komputerowym.
    Savik
    Level 13  
    Po wylutowaniu. Ok, gdzieś mam zasilacz. Poszukam, sprawdzę i zdam relacje jak się uda
    Savik
    Level 13  
    Ok, diody zmienione. Tranzystorów nie ruszalem i zamiast bezpiecznika dałem żarówkę - nie zaświeciła się. W takim razie jakiej wartości bezpiecznik można tu dać?
    zielonykosmita
    Level 15  
    Wcześniej pisałeś że tranzystor ma zwarcie - wymień je, zwróć uwagę na parametry przy dobieraniu podobnych. Z zamianą żarowki na bezpiecznik wstrzymaj się do czasu uruchomienia układu.
    zielonykosmita
    Level 15  
    Myślę że powinny się nadać.
    Savik
    Level 13  
    Czy mozna zmierzyc napiecie na wyjsciu statecznika?
    Ok, tranzystory wymienione, żarówka nie świeci. To chyba pora na bezpiecznik. 1A spróbować dać?
    zielonykosmita
    Level 15  
    Można, ale wynik pomiaru na pewno nie będzie prawidłowy - takie układy nie dają sinusa. Jeżeli multimetr wskazuje jakieś napięcie to układ może "będzie żył". Najlepiej sprawdzisz podłączając świetlówkę - na początek z włączoną szeregowo żarówką.
    Savik
    Level 13  
    No to właśnie tak zrobiłem i świetlówka nie zareagowała. Ale to może przez opór żarówki?
    zielonykosmita
    Level 15  
    Jeżeli żarówka nie świeci to nie przepływa przez nią prąd - nie ma zatem na niej spadku napięcia. Myślę że układ jest podobnie zbydowany jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic791270.html . Jest tam pewnie jeszcze diak który służy jak myślę do zapoczątkowania drgań - sprawdź czy u Ciebie też jest, i czy też nie jest zwarty.
    Savik
    Level 13  
    Nie ma tego diaka u mnie.

Dodano po 12 [minuty]:

A to Ci checa, tu cos być powinno. Od spodu wystają zalutowane nóżki. Cóż tu mogło być?
    Savik
    Level 13  
    No to brakuje nam elementu do tej układanki... A juz było tak blisko :p no nic, póki co dziękuje za wszelką pomoc, może do tego etapu temat komuś się przyda. Tematu nie zamykam gdybym znalazł te część i mógł odczytać parametry albo komuś coś wpadło do głowy.
    Savik
    Level 13  
    To jeszcze nie koniec! Okazało się, ze znalazł się drugi sprawny identyczny statecznik. Zamiast dławika czy cewki znalazł się... Zwykły drucik!

Dodano po 34 [minuty]:

Sprawa wygląda tak: układ podłączony, świetlówka nie zareagowała. Odłączyłem źródło zasilania w celu przełączenia świetlówki do drugiego obwodu. Po podlączaniu ostatniego przewodu świetlówka na ułamek sekundy zaświecila się. Po kazdorazowej zmianie biegunów efekt był taki sam. Na stałe nie chce świecić. Może złe tranzystory?
    Savik
    Level 13  
    Na dwóch świetlówkach sprawdzone, to samo się dzieje. Który to jest ten kondensator zapłonowy? Ten żółty?

Poniżej zdjęcie całej plytki

Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka. Statecznik do świetlówek 2x36W - Spalony bezpiecznik, przepalona ścieżka.
    perch
    Level 27  
    Na wejściu cewka i żółty kondensator tworzą filtr przeciwzakłóceniowy, jak widać uznano, że sam kondensator wystarczy
    kassans
    Level 32  
    Kondensatorów nie mierzy się na zakresie dla rezystorów .... Kondensatory to 6.8nF na napięcie 1250v koszt takowego kondensatora tylko na napięcie 1600v to około 1.50zł. jeśli nie masz czym zmierzyć kondensatorów to wymień na nowe.
    Savik
    Level 13  
    Prosty eksperyment, puścilem je w szereg z głośnikiem, nic nie przepuściły