Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio bez baterii - wzmocnienie anteny.

Ranq 07 Lut 2015 14:23 2160 10
  • #1 07 Lut 2015 14:23
    Ranq
    Poziom 2  

Witam!
    Ja razem z tatą zbudowaliśmy radio bez zasilania. Jest ono w pełni sprawne ale jest jeden problem. Antena musi mieś długość około 50m, a ja chciałbym zabrać radio do szkoły na zajęcia techniczne na ocenę dodatkową. Myślałem żeby użyć przetwornicy step up dla wzmocnienia sygnału. Ma ktoś jakieś pomysły? Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

0 10
  • SterControl
  • #2 07 Lut 2015 16:10
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Ranq napisał:
    Ja razem z tatą zbudowaliśmy radio bez zasilania.

Odbiornik detektorowy? Pokaż schemat. Co w Krakowie odbierasz? Bo PR1 z Solca trochę daleko...

Ranq napisał:
    Antena musi mieś długość około 50m, a ja chciałbym zabrać radio do szkoły na zajęcia techniczne na ocenę dodatkową.

No to będiesz się musiał wybrać z kłębkiem drutu i z niego zaimprowizować antenę. Ewentualnie użyć anteny zastępczej - rynna, płot metalowy itp.

Można też zrobić antenę ramową.

Ranq napisał:
    Myślałem żeby użyć przetwornicy step up dla wzmocnienia sygnału.

Raczej nie tędy droga. Możesz użyć wzmacniacza, ale to zniweczy "bez zasilania".

0
  • #3 07 Lut 2015 16:29
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można wpiąć to radio między rynnę, a piorunochron (jeśli jest uziemiony - często mają przerwę, wtedy trzeba poniżej przerwy) - jest duża szansa, że będzie działać lepiej, niż 50m drutu.

0
  • SterControl
  • #4 07 Lut 2015 16:56
    Ranq
    Poziom 2  

Tak jest to odbiornik detektorowy.Podeślę ci troche zdjęć gotowej konstrukcji bez zmocnienia anteny i schemat z którego kożystałem.

Dodano po 29 [sekundy]:

Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny. Radio bez baterii - wzmocnienie anteny.

Dodano po 22 [minuty]:

Oto mi chodzi żeby radio udało się uruchomić w szkole gdzie nie ma nigdzie miejsca aby coś wykąbinować.Gdyby trzeba było dać zasilanie czy coś to jakąś np;baterie bym gdzieś ukrył.Potrzebne jest mi to radio bo chcę mieć świadectwo z paskiem.

Dodano po 52 [sekundy]:

A mógł byś pokazać jak wygląda taka antena ramowa?

1
  • #5 07 Lut 2015 17:06
    jdubowski

Ranq napisał:
    Podeślę ci troche zdjęć gotowej konstrukcji bez zmocnienia anteny i schemat z którego kożystałem.

Na schemacie masz jeden istotny błąd, a zmontowany układ coś nie pasuje - co to za trójsekcyjna cewką na czymś zielonym?
    Gdzie jest dioda detekcyjna?

Ranq napisał:
    A mógł byś pokazać jak wygląda taka antena ramowa?

http://retroradio47.blogspot.com/2012/01/anteny-anteny-antenki.html
    http://www.leczyrzeczy.pl/index.php/elektronika/radios/13-radio-z-antena-ramowa

0
  • #6 07 Lut 2015 17:16
    Ranq
    Poziom 2  

To jest cewka do zmiany zakresu fal. Jeśli chodzi o schemat to nie moge odpowiedzieć bo niestety oryginalny schemat zginął. Udało się nam znaleść właśnie ten powyżej który najbardziej odwzorowywał oryginał.Jeśli trzeba jeszcze jakieś zdjęcia to podeśle je jaknajszybciej.

0
  • #7 07 Lut 2015 17:29
    jdubowski

Błąd na schemacie odnosi się do pojemności kondensatora włączonego równolegle do pierwotnego uzwojenia transformatora głośnikowego, nie może to być 10µF, zapewne miało być 10nF.
    Co do ramówek to odbiornik można zrealizować tak by antena ramowa była częścią obwodu rezonansowego.

0
  • #8 07 Lut 2015 17:37
    Ranq
    Poziom 2  

Czyli żebyśmy się dobrze zrozumieli gdzie takową antenę ramową musiał bym podłączyć?W którym miejscu?

0
  • #9 07 Lut 2015 17:49
    _jta_
    Specjalista elektronik

Ale żeby antena ramowa zastąpiła 50m drutu, to nie może być miniaturowa, a i tak chyba trzeba by na nią użyć ze 300m drutu...

0
  • #10 07 Lut 2015 18:35
    Marian B
    Poziom 34  

Aby uruchomić słuchawki niestety trzeba skądś uzyskać odpowiednie napięcie (energię). Wszystko zależy od "wielkości"/dlugości (wysokości) skutecznej anteny, oraz od odległości do nadajnika, i oczywiście mocy tego nadajnika.
    W latach 50-tych modne bylo wśród chłopaków słuchanie muzyki po dotknięciu wkładem ze słuchawki telefonicznej do spustu rynny. Nie każdy to "potrafił", bo sekret tkwił w tym, że równolegle do słuchawki (uzwojenia) trzeba było dołączyć diodę germanową.
    Nie mniej, pojawił się problem, bo we wszystkich okolicznych budkach telefonicznych nagle zabrakło wkładów słuchawkowych.
    Ogólnie, w tego typu konstrukcjach musi być bardzo dobra antena i koniecznie uziemienie. Uziemienie może być zrealizowane w ten sposob, że użytkownik trzyma ustrojstwo w dloni i stoi na "ziemi". Lużno leżące radyjko na stole, bez "ziemi" raczej nie zagra. Oczywiście mowa tu o samograjkach bez jakiej kolwiek baterii. Dolączenie baterii, to już będzie układ ze wzmocnieniem, i obowiązują wtedy inne prawa.

Nie bez przyczyny, wszystkie nieco starsze odbiorniki radiowe zawsze mają gniazdo do podłaczenia anteny, oraz gniazdo do podlaczenia "ziemi". Podłączenie ziemi bardzo poprawia czułość, i można bez większego problemu słuchać audycji z "antypodów". Oczywiście w czasach gęstej sieci nadajników UKF nikt się w to nie bawi, ale warto wiedzieć.

W latach 50-tych były jeszcze w sprzedaży odbiorniki radiowe "kryształkowe", gdzie rolę diody spełniał kryształ "galeny", jakiegoś tlenku czegoś tam. Dotykając ruchomą igłą tego kryształu wyszukiwało się miejsce gdzie powstawała "dioda detekcyjna". Odbiornik wymagał anteny około 50 metrów, i oczywiście uziemienia, najlepiej do rury wodociągowej. Odbiornik miał cewkę z regulacją indukcyjności i odbiór był w zakresie fal długich, oczywiście na sluchawki.

0
  • #11 07 Lut 2015 20:10
    zetdeel
    Poziom 38  

Zobacz temat: Radio kryształkowe na fale długie.
    Do detekcji sygnału należy zastosować germanową diodę ostrzową, np. AAP153 lub AAP155. Zastępczo można zastosować małosygnałowe diody Schottky'ego, np. BAT43, BAT46 lub BAT85.

0