Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wtryskiwacz - regulacja wtryskiwacza dwu sprężynowego

żałosna udręka 07 Feb 2015 17:43 13296 20
 • #1
  żałosna udręka
  Level 34  
  Czy jest jakaś metoda - sposób, by na zwykłej maszynce do wtrysków wyregulować dwu sprężynowe jak zwykłe czopikowe?
 • #2
  michal200848
  Level 23  
  Ciśnienie pilotujące da rade, które reguluje się grubością podkładki, a problem jest z odczytaniem ciśnienia wtrysku zasadniczego.
 • #3
  wielecki
  Level 21  
  Sprężynę dawki wstepnej zastepujesz "kołkiem", wtedy pracuje tylko głowna i ustawiasz cisnienie.
 • #4
  żałosna udręka
  Level 34  
  Jest jakiś wymiar typowy tego kołka?
 • #5
  wielecki
  Level 21  
  Pewnie jest ale ja tego nigdy nie robiłem więc nie powiem. Gdybym mial to robić wytoczyłbym mosiężną tulejke wielkosci sprężyny i ją potem tylko empirycznie skracał tak aby wtryskiwacz dał sie skrecić i nie puszczał dawki wstepnej.
 • #6
  żałosna udręka
  Level 34  
  W ten sposób wyregulowałbyś go tą tulejką.
 • Helpful post
  #7
  wielecki
  Level 21  
  Ok. mniejsza z kołkiem. Na podstawie pewnego zachodniego forum przedstawiam inny sposób na ustawienie cisnień.

  Potrzebujemy przerobić/dorobić nazwijmy to „przekładkę” ( zaznaczona na rysunku )która oryginalnie popycha główną spręzynę dopiero w momencie gdy ciśnienie osiągnie cisnienie otwarcia wstepnego i iglica uniesie się na tyle wysoko aby zacząć na nią naciskać. Przerabiamy ją w taki sposób aby wypełnić w niej gniazdo iglicy i tym samym powodować jednoczesne uginanie się obu sprężyn.

  Mając taką przekładkę ustawiamy normalną procedurą (oryginalną przekładką) cisnienie wstepne czyli w naszym przypadku 190Bar (AFN).
  Teraz zakładamy nową przekładkę i gdy wyszedł nam praktycznie wtryskiwacz jednospręzynowy ustawiamy cisnienie otwarcia na 360bar (sprawdzone na nowym wtrysku). To w rzeczywistości da nam wymagane 300bar (AFN) wtrysku głównego po powrocie do oryginalnej przekładki.


  Wtryskiwacz - regulacja wtryskiwacza dwu sprężynowego
 • #8
  mad666max
  Level 12  
  Właśnie tak się ustawia te wtryskiwacze, w praktyce jednak rzadko nawet po wymianie rozpylaczy i przekładek na nowe trzeba cokolwiek korygować.
  Taką przekładkę kupiłem kiedyś w DCP w Warszawie.
 • #9
  żałosna udręka
  Level 34  
  W DCP twierdzą, że nigdy nie mieli takiej przekładki. Wytoczyłem sobie taką, ale trochę inaczej. Wyjmuję sprężynę pierwszego stopnia i ustawiam tylko drugi, potem ustawiam pierwszy bez przekładki. Wychodzi mi, że pierwszy ma 200 Bar, a drugi bez pierwszej sprężyny 300Bar. W sumie to by było 500. Nie mogę znaleźć danych dla pomp VP44, bo dla VP37 jest 190/300. A tu wychodzi 200/500. Nie za sporo ociupinkę?
 • #10
  Don de Leon
  Level 24  
  Znalazłem gdzieś, że dla VP44 ciśnienie max. ok 310 bar.
 • #11
  żałosna udręka
  Level 34  
  Tutaj jest ładnie widać, że ciśnienia należy zsumować. Zamontuję i zobaczę czy chodzi.
 • #12
  Don de Leon
  Level 24  
  Naprawiałem ostatnio dwa komplety dwusprężynowych na EPS-ie, podaj numer wtryskiwacza to poproszę o te ciśnienia.
 • #13
  wielecki
  Level 21  
  żałosna udręka wrote:
  Wyjmuję sprężynę pierwszego stopnia i ustawiam tylko drugi, potem ustawiam pierwszy bez przekładki. Wychodzi mi, że pierwszy ma 200 Bar, a drugi bez pierwszej sprężyny 300Bar. W sumie to by było 500. Nie mogę znaleźć danych dla pomp VP44, bo dla VP37 jest


  Błedne rozumowanie. Jeżeli ustawisz 300Bar na drugim, bez sprezyny od pierwszego, to rzeczywiste cisnienie otwarcia, czyli ze sprężyną od pierwszego bedzie wyzsze niż 300Bar bo bedzie potrzebne dodatkowe cisnienie na ugiecie sprezyny od pierwszego (a dokładnie na podtrzymanie ugiecia bo podniesiona juz bedzie).

  Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym dodawaniem ciśnień, po co je dodawać?
 • #14
  żałosna udręka
  Level 34  
  Ciśnienia sumuję analogicznie jak na filmiku, który zamieściłem. Szpenio ze Skandynawi ładnie to pokazuje. Chcąc sprawdzić drugi stopień, muszę użyć dorobionej przekładki i dorobionego trzpienia. Błąd razy dwa. Na filmiku jest inny typ wtryskiwacza, wystarcza sama przekładka. Te z którymi się bawię to BMW 320d, końcówka 2437010057, wtryskiwacz 13532246828.
  Wtryskiwacz - regulacja wtryskiwacza dwu sprężynowego
 • #15
  wielecki
  Level 21  
  Obejrzałem ten film i nie zauwazylem sumowania cisnien. W krórej sekundzie jest to sumowanie? do czego słuzy? Koleś do konca nie rozumie co robi popełniajac ten sam błąd co ty, czyli demonstruje główne otwarcie z przekładką na 300bar. Powinien ustawic tu 370bar co zdradza na samym koncu filmiku (100,217,370 or something???)
 • #16
  żałosna udręka
  Level 34  
  2.30 pierwszy 205bar, 3.50 drugi 305bar, 4.50 bez pierwszej sprężyny 100bar. O ciśnieniach na koniec mówi, ale w aspekcie różnych pomp.
 • #17
  wielecki
  Level 21  
  Kolego, sory ale dalej nie widze tu zadnego sumowania (dodawania) chyba ze rozumiesz przez to coś innego :cry:
  Natomiast w 2.30 koleś ustawia ciśnienie wstepne. Tu OK ~205Bar. Potem w 3.50 koleś ustawia cisnienie główne (z przekładką, 300Bar), tyle że popełnia bład, bo po wyciągnieciu przekładki ciśnienie główne bedzie wieksze (o cisnienie potrzebne do podtrzymania ugiecia pierwszej spręzyny). Natomiast w 4.50 koleś ustawia jeszcze trzecie cisnienie, powiedzmy "przed wstepne", 100Bar na potrzeby pompy mechanicznej gdyz ta, jak twierdzi, nie posiada "korekcji"
 • #18
  żałosna udręka
  Level 34  
  Ciśnienia pokrywają się z tymi, które na początku pokazał na EPS. Nie ma trzeciego ciśnienia dla pracy wtryskiwacza dwusprężynowego. 200 daje pierwsza sprężyna, druga 100, w sumie 300 dla drugiego stopnia. W tym który ja ćwiczę, uniesienie drugiej sprężyny następuje, gdy iglica uniesie się powyżej 0,6 mm. Ciężko jest utrzymać taką precyzję na mojej małej tokarce, a magnesówki nie mam. Dlatego mierzę jak mierzę. Koleś na filmiku w temacie pomp pieprzy trzy po trzy, bo żadna którą pokazuje nie ma korekcji.
 • #19
  wielecki
  Level 21  
  Masz rację nie ma trzeciego cisnienia bez trzeciej sprężyny. Koleś wprowadza zamieszanie z tym trzecim cisnieniem. Byc moze uzyskuje w ten sposób cisnienie głowne dla pomp mechanicznych? Teraz wiem że mówiac o dodawaniu cisnień masz na mysli sumowanie tego "magicznego 100" i 200 z pierwszego otwarcia. Ale to nie wyjdzie 300 głównego. Główne wyjdzie wtedy mniejsze od 300 o kilkadziesiat bar. Zeby wyszło 300 druga sprężyna ma sie otworzyc przy 170 (sama, bez popychacza pierwszej). Jest to sprawdzone na nowym wtryskiwaczu.
 • #20
  grzesieklimanowka
  Level 1  
  przerabiając przekładkę z oryginalnej zmienimy wymiar i ciśnienie się zmieni. Kolega wielecki jakiej długości przekładki użył sprawdzając nowy wtrysk.
 • #21
  żałosna udręka
  Level 34  
  Przy pomocy podkładki o wymiarach jak podałem wyżej, udało się sprawdzić drugi stopień. Nie ma znaczenia wartość, ważne by były jednakowe otwarcia na wszystkich cylindrach.