Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk danych z HDD 2.5'' po upadku laptopa

07 Lut 2015 19:09 1167 9
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich!
    Wczoraj upadł mi laptop z wysokości około 1m na drewnianą podłogę. Możliwe że jak spadał, to już był wyłączony, ale pewności nie mam. Po odpaleniu okazało się, że matryca jest doszczętnie zniszczona, a dysk twardy wydawał niezdrowe dźwięki, jak w filmiku na YT: "DIY: How to repair a clicking damaged hard drive" użytkownika PCBsolution w 20 sekundzie (nie mogę umieszczać linków).
    Podłączyłem komputer pod monitor stacjonarny, pojawił się komunikat: "A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart" - nie można było wejść nawet w BIOSa. Podłączyłem dysk pod komputer stacjonarny z Win XP, gdzie w Eksploratorze były widoczne partycje tego dysku, ale miały jakieś "stare" ikony z czerwonymi wykrzyknikami (oczywiście nie można było nic otworzyć). Po przejrzeniu internetu zdecydowałem się na rozkręcenie dysku i ustawienie tamtych głowic, mimo że już nie było tego dźwięku co na filmiku (mój błąd). Okazało się, że są w dobrej pozycji. Niestety error dalej występował (po włożeniu do laptopa), więc znowu podłączyłem do stacjonarnego, gdzie widział już normalnie partycje, ale strasznie wolno wszystko chodziło i przy próbie wejścia na dysk wyskakiwało powiadomienie "Dysk niesformatowany, czy chcesz sformatować" (klikałem "nie"). Zacząłem działać programem TestDisk. Głowny cel to odzyskanie danych!
    Poniżej wstawiam wszelkie info:
    Dysk hitachi z5k500-500
    Jak widać, nie wszystko jest ok.
    W programie TestDisk, po wciśnięciu "Analyse" - w instrukcjach znalezionych w internecie nie znalazłem takiego przypadku:
    Obecnie wykonuje się to, i idzie superwolno:
    Czy jest szansa, że pliki da się odzyskać? Co mogę jeszcze zrobić?
  • Poziom 43  
    hammerdin15 napisał:
    zdecydowałem się na rozkręcenie dysku i ustawienie tamtych głowic

No to teraz możesz już go sobie w buty wsadzić.
    Totalny brak wyobraźni i zdrowego rozsądku połączony z niewiedzą techniczną na temat dysków.
    hammerdin15 napisał:
    Czy jest szansa, że pliki da się odzyskać?

Bez tej głupoty, którą zrobiłeś może by i była.
    hammerdin15 napisał:
    Głowny cel to odzyskanie danych!

A zrobiłeś wszystko, by go nie osiągnąć.
  • Poziom 8  
    No tak, tylko że w sumie tylko okręciłem obudowę i potem ją skręciłem od razu, bo wszystko było jednak ok. Cóż strasznego się stało Twoim zdaniem?
    A to że źle zrobiłem to już wiem :)
  • Poziom 9  
    kolega wyzej ma racje. Ale dane jak najbardziej d. Odzyskania ale zapomnij o nim juz. Kwota zetnie cie z nog.

Na dysku widnieje wyrazne ostrzezenie na temat zdjecia pokrywy
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Dwa bezmyślne działania. Otworzenie dysku i dobijanie go testdiskiem. Może jeśli od razu po upadku zaczął byś robić kopię posektorową to część byś odzyskał. Po upadku ucierpiały głowice. Zresztą SMART potwierdza. Jeśli dane bardzo ważne to profesjonalny odzysk. Ale teraz cena odzysku co najmniej podwoiła się (bo była zdjęta pokrywa).
  • Poziom 43  
    hammerdin15 napisał:
    tylko okręciłem obudowę

Tylko? Raczej aż.
    Właśnie o braku wiedzy o mechanizmie dysków mówię.
    Poszukaj sobie jaka jest odległość głowic od platerów w porównaniu z drobiną kurzu unoszącą się w powietrzu. Może wtedy zrozumiesz.
    http://www.datarecovery.com.sg/data_recovery/img/img_headcrash.jpg
    Łapiesz teraz?

Moderowany przez ANUBIS:

Poprawiono zamieszczenie obrazka.
    Instrukcja zamieszczania i edycji obrazków na forum >>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

• Poziom 8  
    Dra98 napisał:
    Trzeba natychmiast wyłączyć wszelkie testy.

No i o to chodziło, konkret.
    Anulowałem, po czym pokazały się 2 partycje tego dysku, chciałem spróbować skopiować jakiś plik i się udało, właśnie kopiują się zdjęcia. Może nie wszystko stracone?
  • Poziom 39  
    hammerdin15 dysków się nie otwiera - no ja otwieram te, które są doszczętnie uszkodzone żeby z ciekawości obejrzeć jak wygląda w środku. W laboratoriach, specjalnych warunkach jest to może i możliwe, żeby otworzyć dysk i go nie uszkodzić, ale nie w domu! w domu możemy co najwyżej elektronikę odkręcić, ale pod żadnym warunkiem nie dostawać się do środka dysku.
    Skąd taki pomysł z rozkręceniem dysku?
    hammerdin15 napisał:
    Może nie wszystko stracone?

Może, próbuj najważniejsze kopiować, ale otworzeniem dysku pogorszyłeś mocno sprawę.
  • Poziom 8  
    Odzyskałem część danych, wiele zdjęć jest uciętych. Do zamknięcia.