Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki rozdzielacz i kabel antenowy?

Maciej.Rek 07 Lut 2015 21:01 1428 16
  • #1 07 Lut 2015 21:01
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Witam.

Na wstępie nie jestem pewien co do działu, więc w razie czego proszę o przeniesienie.

Co niektórzy pewnie pamiętają moje problemy przy rozdzieleniu sygnału na 2 odbiorniki (instalacja u dziewczyny). Problem rozwiązałem ostatecznie stosując rozdzielacz Telmora RA-120 z przejściem napięcia. Wszystko było OK, ale teraz nadeszła pora na podział sygnału na jeszcze jeden odbiornik. Póki co zrobiłem to podłączając pod jedno wyjście RA-120'tki kolejny rozdzielacz RA-2F i zmieniając antenę na Yagi (zwykła 19/21-69) i LNA-177 do puszki.

Wbrew obawom nie jest tak źle i sygnał dociera do każdego TV i da się oglądać. Jednak przy telewizorze najbardziej oddalonym od anteny sygnał potrafi czasami klatkować i przycinać nawet przez dłuższą chwilę. Dzieje się tak tylko na tym jednym TV, jednak idzie do niego stanowczo najgorszy kabel (oplot to dosłownie 5 drucików na krzyż!). Mam zatem kilka laickich pytań:

1. Czy kabel koncentryczny ma aż tak duże znaczenie przy odbiorze? (wiem, że oczywiście znaczenie ma, ale czy aż tak istotne?)

2. Proszę o polecenie jakiegoś rozdzielacza sygnału ze wzmacniaczem na 3 wyjścia (kolejnego TV na pewno już tam nie będzie, a wzmocnienie przyda się chociaż żeby zniwelować straty w kablu). Chciałbym rozdzielacz aktywny, ale zasilany z jednego z wyjść, oraz koniecznie zewnętrzny. Jestem w stanie zapłacić za jakość, ale chcę aby to działało.

3. Kolejne pytanie jest tylko z czystej ciekawości. Mianowicie dom stoi w Starogardzie Gdańskim, antena ustawiona jest na Gdańsk Chwaszczyno. Wszystkie MUXy nadają z jednego miejsca, z jednego masztu, z tą samą mocą, więc dlaczego MUX 3 (kanały TVP) wg. dekoderów przy wszystkich trzech TV ma najniższą jakość? Da się oglądać, ale sam fakt że jakość przy MUX 1 i 2 to na każdym około 80%, a MUX 3 to 50-65%? Jak to możliwe i czym jest spowodowane?

Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedzi.
    PS. Rozdzielacz ze wzmacniaczem, ponieważ przy zmniejszeniu wzmocnienia na RA-120 jakość spada, a na symetryzatorze sygnał jest tak słaby, że nie da się oglądać, więc raczej przesteru nie ma. Rozdzielacz ma być pod anteną na zewnątrz budynku, dlatego wewnętrzny odpada (tak, RA-120 jest wewnętrzy a wisi obecnie na zewnątrz).

0 16
  • #2 07 Lut 2015 21:11
    andpol 33
    Poziom 34  

Jeżeli LNA w puszcze to nie rozgałęźnik aktywny. To proszenie się o problemy. Zastosuj rozgałęźnik pasywny z przejściem zasilaniaLink Co do kabla to kiepski kabel może "zabić" najlepszy sygnał.

0
  • #3 07 Lut 2015 21:17
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak obecny Telmor swoim wzmocnieniem trochę pomaga, dlaczego więc aktywny rozdzielacz to pakowanie się w kłopoty?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2015 21:19
    andpol 33
    Poziom 34  

Aktywny rozdzielacz tak, ale bez LNA. Tak to masz wzmacniacz po wzmacniaczu i robi się d....

0
  • #5 07 Lut 2015 21:46
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Rozumiem. Więc jesli użyję rozdzielacza pasywnego, to sygnał powinien być lepszy niz np. obecnie przy rozdzielaczu aktywnym?

W takim razie czekam, moze ktos będzie w stanie odpowiedziec jeszcze na pozostałe moje pytania :)

0
  • #6 09 Lut 2015 00:42
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Maciej.Rek napisał:
    1. Czy kabel koncentryczny ma aż tak duże znaczenie przy odbiorze? (wiem, że oczywiście znaczenie ma, ale czy aż tak istotne?)

A jak chcesz bez niego przesłać sygnał... ;) .
    Gdyby to ważne nie było, to nikt by nie produkował i nikt by nie stosował lepszych jakościowo kabli, w instalacjach antenowych, gdzie jest np. 2 km samego okablowania w bloku.
    Maciej.Rek napisał:
    3. Kolejne pytanie jest tylko z czystej ciekawości. Mianowicie dom stoi w Starogardzie Gdańskim, antena ustawiona jest na Gdańsk Chwaszczyno. Wszystkie MUXy nadają z jednego miejsca, z jednego masztu, z tą samą mocą, więc dlaczego MUX 3 (kanały TVP) wg. dekoderów przy wszystkich trzech TV ma najniższą jakość? Da się oglądać, ale sam fakt że jakość przy MUX 1 i 2 to na każdym około 80%, a MUX 3 to 50-65%? Jak to możliwe i czym jest spowodowane?

Może być to wina "doświetlacza" w okolicy.
    Tv wyszukał ten mux z innego nadajnika (Jaśkowa Kopa) - tam nadaje na tym samym kanale mux 3, ale z mocą 3,5 kW, a nie 100 kW.
    Według strony Emitela - Gdańsk (i okolice) ma 12 nadajników (nie wszystkie nadają, ale fakt pozostaje faktem).

0
  • #7 09 Lut 2015 20:59
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

KOCUREK1970 - dziękuję za wyjaśnienie. A czy jestem w stanie zmusić dekoder, lub antenę, aby nie korzystała z tego doświetlenia, tylko "ciągnęła" również z Chwaszczyna?

0
  • #8 09 Lut 2015 21:04
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Maciej.Rek napisał:
    czy jestem w stanie zmusić dekoder, lub antenę, aby nie korzystała z tego doświetlenia, tylko "ciągnęła" również z Chwaszczyna?

To ten sam kanał - więc raczej takiej możliwości nie ma, bo antena i tak, i tak "złapie" taką samą częstotliwość z obydwu kierunków.

A zapytam - czy obydwa nadajniki są w tej samej linii, albo w niewielkim oddaleniu liniowym od siebie?.
    Maciej.Rek napisał:
    Dzieje się tak tylko na tym jednym TV, jednak idzie do niego stanowczo najgorszy kabel (oplot to dosłownie 5 drucików na krzyż!)

Tego też bym nie lekceważył!.

0
  • #9 09 Lut 2015 22:30
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Cytat:
    A zapytam - czy obydwa nadajniki są w tej samej linii, albo w niewielkim oddaleniu liniowym od siebie?.

Mapka, która mam nadzieje wszystko wyjaśni :)
    Jaki rozdzielacz i kabel antenowy?

0
  • #10 09 Lut 2015 22:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Z tej mapki wynika, że ten nadajnik doświetlający nie ma wpływu na nadajnik główny.
    Odległość jest duża i do jednego i do drugiego, tylko ten drugi ma zdecydowanie duuużo mniejszą moc, i nie ma możliwości, by sygnał z niego "doleciał" do anteny, przy takiej mocy jego nadawania.

Maciej.Rek napisał:
    Mianowicie dom stoi w Starogardzie Gdańskim, antena ustawiona jest na Gdańsk Chwaszczyno. Wszystkie MUXy nadają z jednego miejsca, z jednego masztu, z tą samą mocą, więc dlaczego MUX 3 (kanały TVP) wg. dekoderów przy wszystkich trzech TV ma najniższą jakość? Da się oglądać, ale sam fakt że jakość przy MUX 1 i 2 to na każdym około 80%, a MUX 3 to 50-65%? Jak to możliwe i czym jest spowodowane?

Maciej.Rek napisał:
    jednak idzie do niego stanowczo najgorszy kabel (oplot to dosłownie 5 drucików na krzyż!).

Pamiętaj też, że każdy kanał, to dana częstotliwość, a więc kabel, musi ją przenosić - im wyższy kanał, tym wyższa częstotliwość, a więc też większa podatność, na zakłócenia, a, że ten kabel ledwo się trzyma "kupy" - to też może być przyczyną, że tak się dzieje.
    Kabel do wymiany.

0
  • #11 09 Lut 2015 23:15
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Owszem, tylko kwestia tego, że na każdym z telewizorów sygnał MUX-3 jest słabszy, a taki kiczowaty kabel ma tylko jeden z telewizorów.
    Zresztą, było to pytanie czysto ciekawskie - fajnie, że starałeś się na nie odpowiedzieć :)

Co do samych zakupów, to taki zestaw będzie dobry?
    Rozdzielacz - RSI-04/3 AMS (zależy mi na małej stracie sygnału i przejściu napięcia OUT->IN)
    Kabel antenowy - TRISET 113 (żelowany, czarny)

Pozdrawiam.

0
  • #12 10 Lut 2015 00:11
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Maciej.Rek napisał:
    Co do samych zakupów, to taki zestaw będzie dobry?

Maciej.Rek napisał:
    Rozdzielacz - RSI-04/3 AMS

Przecież masz tam już Telmora.
    Maciej.Rek napisał:
    Kabel antenowy - TRISET 113 (żelowany, czarny)

Do domu, do środka - trochę przerost formy nad treścią.

0
  • Pomocny post
    #13 10 Lut 2015 11:46
    irekr
    Moderator

Propozycja; jak się zrobi nieco cieplej sprawdź jak jest z siłą i jakością sygnału z Kisielic koło Iławy. Odległość jest podobna ale trasa znacznie korzystniejsza i z doświadczenia wiem, że w Starogardzie Gdańskim sygnał Kisielic jest lepszy niż z Chwaszczyna.
    MUX3 jest nadawany z Kisielic na tym samym kanale co na Chwaszczynie - k.48 - i wysoce prawdopodobne że problemy z odbiorem MUX3 masz właśnie z powodu silnego sygnału z Kisielic. Tym bardziej, że sygnał z Kisielic jest odbierany "szybciej" niż Chwaszczyna z uwagi mniejsze opóźnienie SFN (50 mikrosekund) stosunku do Chwaszczyna (140 mikrosekund), co przy podobnych odległościach ma znaczenie.
    To takie niuanse SFN-ów.

Piszesz ze "zmieniając antenę na Yagi (zwykła 19/21-69)" - rozumiem że masz obecnie inną antenę. Można wiedzieć jaka jest teraz stosowana?

I tak jak koledzy powyżej napisali - dobry kabel to podstawa sukcesu.

Info o Kisielicach:
    http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=78
    Warto tez przeczytać:
    http://www.emitel.pl/strona-glowna/jak-poprawnie-odbierac-mux3

0
  • #14 10 Lut 2015 18:47
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Aktualnie właśnie jest Yaga 19/21-69, a dokładnie taka:
    https://obrazki.elektroda.pl/8530321400_1352806597.jpg
    Wcześniej była zwykła szerokopasmowa siatka, ze wzmacniaczem no name.

Co do Iławy/Kisielic, to jak miałem antenę przestawioną na Kisielice, to sygnał o dziwo był słabszy niż z Chwaszczyna. Z kolei jak była siatka, to sygnał z Kisielic był lepszy, bo możliwy do odbioru, a z Chwaszczyna wszystkie muxy na jakości 10-30%, więc bardzo słabo. Postaram się raz jeszcze pokręcić anteną. Nie jest to problem, bo maszt dostępny jest z ziemii, więc wystarczy odkręcić śrubę i przekręcić masztem.

KOCUREK1970 - mam telmora, ale tak jak pisałem pod jedno wyjście RTA-120 jest podłączony jeszcze RA-2F, więc rozdzielacze są dwa. Myślę, że lepiej byłoby zmienić to na jeden dobry rozdzielacz.
    Co do kabla, to idzie on na zewntąrz od rozdzielacza przez cały dach i wpuszczany jest do domu przelotką okienną, więc bardziej chodzi mi o wymianę tego, co biegnie po dachu, bo to co jest w domu to akurat domyślam się, że nie jest aż tak bardzo istotne.

0
  • Pomocny post
    #15 10 Lut 2015 19:27
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Maciej.Rek napisał:
    KOCUREK1970 - mam telmora, ale tak jak pisałem pod jedno wyjście RTA-120 jest podłączony jeszcze RA-2F, więc rozdzielacze są dwa. Myślę, że lepiej byłoby zmienić to na jeden dobry rozdzielacz.

Tylko, że jeden, tak wielki splitter, będzie miał potworne tłumienie, i może się okazać, że to co zyskasz po modernizacji instalacji, wszystko "zje" ten splitter (czyli będzie jeszcze gorzej, niż obecnie!).
    Maciej.Rek napisał:
    Co do kabla, to idzie on na zewntąrz od rozdzielacza przez cały dach i wpuszczany jest do domu

To jak najbardziej, możesz zmienić.
    Maciej.Rek napisał:
    przelotką okienną

Hmm - tutaj też może być "pies pogrzebany" w pewnym stopniu (zawodowo, nie mam zaufania do takich wynalazków).

0
  • #16 10 Lut 2015 20:20
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Czyli rozdzielacz pasywny, mimo że w antenie siedzi LNA-177 niekoniecznie będzie lepszy niż aktywny RTA-120 i RA-2F podłączone pod siebie? Przestraszyłem się szczerze mówiąc trochę, jak kolega na początku mi napisał że aktywny rozdzielacz i taki wzmacniacz w antenie to nic dobrego.

Co do kabla, to na pewno będzie zmieniony, a jutro postaram się przekręcić antenę na Kisielice. Wyniki opisze jutro wieczorem :)

0
  • #17 12 Lut 2015 11:42
    Maciej.Rek
    Poziom 11  

Witam Panów!

Wczoraj już nie dałem rady napisać, bo byłem za późno w domu. Antena poszła na Kisielice, kabel antenowy został wymieniony i wszystko hula aż miło. MUX3 na poziomie 96% jakości.

Dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam. Obeszło się bez kupowania nowych rozdzielaczy :)

0