Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co robić po zawodówce bez zdanego egzaminu

Alarik145 07 Lut 2015 22:44 5277 16
  • #1 07 Lut 2015 22:44
    Alarik145
    Poziom 14  

Witajcie, otóż mam 21 lat teraz i jestem po szkole zawodowej w zawodzie mechanika samochodowego ale go nie zdałem bo nic z tego nie rozumiem i nawet to mnie nie kręci, poszedłem po prostu by gdzieś iść, teraz w weekendy kończę liceum ale niestety do matury nie podchodzę bo nie zdam i się zastanawiam co mógłbym sobie zrobić po tej szkole, jakieś kursy czy zawód abym znalazł jakąś robotę, bo obecnie nie mam zawodu, pracy tez ciężko znaleźć bo wszędzie chcą umiejętności, a ja nie znam się ani na maszynach, ani na budowlance i już mi ciężko wymyślić co zrobić by znaleźć jakaś prace w końcu :(

0 16
  • #2 07 Lut 2015 23:22
    krau
    Poziom 20  

Myślę, że zostaje Ci wyjechać za granicę na zbiory owoców. Z całym szacunkiem, ale po kiego Ci liceum jak i tak nie zamierzasz zdawać matury? Może lepiej jeszcze raz podejść do egzaminu zawodowego? To, że nie zdałeś nie wyklucza, żeby jeszcze raz próbować. Żeby robić jakieś kursy musisz się najpierw określić, co chcesz robić w życiu. Bez tego to całkowita loteria.

0
  • #3 07 Lut 2015 23:25
    tomek122
    Poziom 21  

Wybacz, ale z takim podejściem... to może zamiatanie ulic?

0
  • #4 07 Lut 2015 23:38
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Alarik145 napisał:
    ale go nie zdałem bo nic z tego nie rozumiem i nawet to mnie nie kręci
    Alarik145 napisał:
    kończę liceum ale niestety do matury nie podchodzę bo nie zdam
    Alarik145 napisał:
    a ja nie znam się ani na maszynach,
    Alarik145 napisał:
    co zrobić by znaleźć jakaś prace w końcu
    Alarik145 napisał:
    pracy tez ciężko znaleźć bo wszędzie chcą umiejętności,

Jak nie znasz sie na niczym, i zmarnowałes kilka lat i energię ludzi, którzy próbowalo Ci włożyć coś do głowy bo nie chciało sie uczyć to możesz tylko pisać na forum, wyjechać za granicę ( tam sa ludzie są z reguły głupsi od nas),albo wziąć się a robotę...

0
  • #5 07 Lut 2015 23:51
    Alarik145
    Poziom 14  

a skąd wiecie że akurat ludzi wkładali mi wiedze, jak by uczyli to zdałbym akurat praktykę :) a średnie robie po to aby potem zrobić jakiego technika np informatyka czy coś , dlatego się pytam jakie sa kierunki np aby w biurze pracować czy coś, ale lepiej odrazu głupoty pisac ;)

0
  • #6 08 Lut 2015 00:30
    krau
    Poziom 20  

To idź do technikum! O odpowiednim dla Ciebie kierunku. Nie chcę Cię dołować, ale bez matury to raczej tylko za posłańca w biurze możesz robić. Dlaczego kombinujesz jakimiś okrężnymi drogami? Musisz przyznać, że jednak kilka lat masz zmarnowanych. Skoro wspominałeś budownictwo to zrób kurs operatora jakichś maszyn budowlanych, bo ja wiem, może koparki jednonaczyniowej? A może prawo jazdy kat. B i na dostawczaka, a później kat. C i na ciężarówki? Strasznie niezdecydowany jesteś, ale niestety jesteś już w takim wieku, że czas zacząć podejmować samodzielnie decyzje, bez względu na to co dalej. Życie pisze różne scenariusze i nigdy nie będziesz na 100% pewien czy wybrałeś dobrze. Więc działaj, a nie marudź. Jak nie masz wykształcenia to zostają Ci tylko tzw. prace proste - a to w Polsce jest nędznie płatne. Nie masz kasy ani sponsora - wyjedź na sezon za granicę - po powrocie powinno wystarczyć na jakiś konkretny kurs (o ile nie przepijesz zarobionej kasy - bo i takich ludzi znam). A przede wszystkim określ co chcesz w życiu robić. No jest jeszcze jeden zawód który nie wymaga wykształcenia - bezrobotny, ale on mnie strasznie pi, pi, pi. :-)

0
  • #7 08 Lut 2015 01:02
    motortrader
    Poziom 9  

Kolego, moze zrob prawo jazdy kat. C+E i tak jak Ci koledzy mowia, wyjedz za granice i bedziesz zarabiac w granicach 20.000zl/miesiac robiac trasy zagraniczne z np. Anglii. Ciekawy jestem czemu piszecie ze "jak nic nie umiesz to jedz za granice". Oczywiscie, zgodze sie ze jakas czesc ludzi wyjezdza po ukonczeniu szkoly podstawowej ale wieksza czesc bo zna bardzo dobrze jezyk angielski i ma wysokie kwalifikacje. Mozecie mi to jakos sensownie wytlumaczyc??? Mi sie zdaje ze wlasnie ludzie ktorzy sa nieudolni siedza w kraju, pomijajac osoby zarabiajace powyzej 15.000zl/miesiac. Prosze o wyrozumialosc i czekam na odpowiedz.

Dodano po 2 [minuty]:

Acha, ja pracowalem jako mechanik samochodowy w Gdansku zarabiajac 3000zl netto/miesiac i doszedlem do wniosku ze wstyd mi tyle zarabiac i wyjechalem. Prosze chlopakowi nie mieszac w glowie i wziasc sie za zarabianie pieniedzy a nie zazdroszczenie. Pozdrawiam:)

0
  • #8 08 Lut 2015 15:31
    Dobruska950
    Poziom 8  

Zrób prawo jazdy to podstawa i zawsze dodatkowe umiejętności. Jeżeli Cię na nie nie stać są różne programy które je finansują. Popytaj w OPS a jak mieszkasz na wsi GOPS. Popytaj o darmowe szkolenia w wyzej wymienionych instytucjach. Jeżeli dostaniesz się na bezpłatny kurs przyznają Ci zasiłek co prawda nie duży po pare stówek ale zawsze to coś. Kolejna sprawa idz do PUP zarejestruj się i porozmawiaj z doradcą zawodowym. Napisz parę CV jak nie wiesz jak to zrobić to poszukaj w necie i złóż je w takich miejscach jak Biedronka TESCO itp Złóż je nawet wtedy gdy nie ogłaszają że potrzebują pracowników. Za reklamuj się w internecie dużo jest takich stron z zakładkami szukam pracy. Poszukaj firm które zajmują się pracą tymczasową. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #9 08 Lut 2015 16:57
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Alarik145 napisał:
    jestem po szkole zawodowej w zawodzie mechanika samochodowego ale go nie zdałem bo nic z tego nie rozumiem i nawet to mnie nie kręci,
    To po co żeś tam poszedł?
    Trzeba było robić coś, co byś chciał robić.
    Alarik145 napisał:
    teraz w weekendy kończę liceum ale niestety do matury nie podchodzę bo nie zdam
    To po co tam chodzisz? Liceum jest po to, aby zdobyć maturę. Tym bardziej że za to płacisz.
    Alarik145 napisał:
    , dlatego się pytam jakie sa kierunki np aby w biurze pracować czy coś
    Z Twoją wiedzą, podejściem i zaangażowaniem, to proponuję budkę ochroniarza.
    Idź jeździć na taryfę, robić na produkcji przy taśmie, roznoś ulotki, sprzedawaj gacie na bazarze, rozwoź pizze.
    Praca w biurze? No wybacz...
    Potem tacy jak Ty mówią że nie ma pracy i to wina rządu.

0
  • #10 08 Lut 2015 17:14
    janek1815
    Poziom 38  

Alarik145 napisał:
    a ja nie znam się ani na maszynach, ani na budowlance

Jeśli budowa to jako pomocnik się przyuczysz.

1
  • #11 08 Lut 2015 21:09
    Dobruska950
    Poziom 8  

Coś mi się zdaje ,że koledze nie chce się pracować

0
  • #12 08 Lut 2015 21:49
    marcin55246
    Poziom 25  

krau napisał:
    To idź do technikum! O odpowiednim dla Ciebie kierunku.

Z tym może być trudno. Od 2013 rocznik <1995 leci nowym programem, stąd autor musiałby ukończyć liceum wraz z maturą i dopiero zrobić kurs technika(nie może iść od nowa, bo "za stary"). Nie wiem skąd to "rozporządzenie", ale powiedziała nam to Pani dyrektor, w dniu zakończenia szkoły i odebrania świadectw.

-1
  • #13 08 Lut 2015 22:08
    motortrader
    Poziom 9  

Sluchajcie, jakie zarobki maja elektromechanicy samochodowi w Waszych miastach??

0
  • #14 09 Lut 2015 09:06
    arturavs
    Poziom 39  

Bez urazy, ale to o czym piszesz to objaw niesamowitego lenistwa. Każdy od czegoś zaczynał. Ja zaczynałem od pracy u kamieniarza, potem jako malarz później mechanik, operator sprzętu drogowego, elektromechanik ( w dziale utrzymania ruchu w pewnej firmie). Od 15 lat zajmuję się elektrotechniką i elektroniką samochodów użytkowych. Doświadczenia nabiera się całe życie. Tylko trzeba chcieć.

Motortrader: pracuję w podlaskim, ze swoją wiedzą zarabiam ok. 3900 - 4500 zł miesięcznie, zależnie od miesiąca i ilości zleceń. Mój pomocnik pracujący od ok. 1,5 roku dostaje 2300 na rękę. Ale się chłopak stara i szybko się uczy.

0
  • #15 09 Lut 2015 14:27
    motortrader
    Poziom 9  

Kolego arturavs, piszesz ze pracowales na poczatku jako kamieniarz, a pozniej jako elektromechanik. Konczyles wogole jakas szkole elktro-mechaniczna czy jestes samoukiem??

0
  • #16 09 Lut 2015 15:17
    arturavs
    Poziom 39  

Uczyłem się w technikum RTV. Ze względów rodzinnych szkołę musiałem rzucić. Na trzecim roku. I wcale się tego nie wstydzę. 90 % mojej klasy z technikum poszło tam tylko dlatego, że łatwo było średnie wykształcenie uzyskać. A bo za dyplom się zapłaci i ktoś zrobi itp. W tej chwili ( a kontakt z kolegami mam), 3 , slownie trzy osobyi pracują w zawodzie. Tak to kiedyś było. Ten kto miał talent i mógł coś osiągnąć, był dyskryminowany przez tych którzy oceny chcieli mieć. Mnie to wcale nie zrażało. Po części jestem samoukiem. Ale chciałem się nauczyć, zdobyć dokument potwierdzający moją wiedzę. I wiesz co? Lepiej być samoukiem z doświadczeniem
    , niż mgr. Inż. Na papierze.

0
  • #17 09 Lut 2015 15:32
    tomek122
    Poziom 21  

Masz kolego rację, lepiej coś umieć niż mieć tylko papierek. Niestety znam wielu co mają papierek i dwie lewe ręce. Oczywiście nie mówię, że posiadanie świadectwa potwierdzającego zdobytą przez nas wiedzę to coś złego. Chodzi o to aby wraz z tym dokumentem mieć faktycznie umiejętności i wiedze.

Moderowany przez dondu:

Temat raportowany:

Cytat:
    Temat proponuję zamknąć. Autor od dawna się nie odzywa a taki temat raczej zaniża poziom forum i raczej już został wystarczająco poinformowany, żeby się wziął za pracę.

i trudno się z tym nie zgodzić.

Zamykam.

0