Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek napiecia na zlaczu masowym alternator-kadlub silnika

motortrader 08 Lut 2015 01:32 864 10
  • #1 08 Lut 2015 01:32
    motortrader
    Poziom 9  

Witam, ostatnio znalazlem usterke w moim Oplu Zafira dot. braku ladowania spowodowanego skorodowanym polaczeniem masowym alternator-silnik. Chodzi mi o to, ze zaczalem sie zastanawiac jak na kablu pomiedzy biegunem (-) akumulatora i silnikiem moze odlozyc sie napiecie ktore zmierzylem miernikiem. Czy ktos moze mi lopatologicznie wytlumaczyc, np. ze gdy brakuje mocnego zlacza masowego to + przechodzi do masy??? Wiem ze to glupie pytanie ale dopiero zaczynam przygody z elektryka i dlatego dodalem to do piaskownicy...

Dodano po 1 [minuty]:

Chodzi mi o spadek napiecia odlozony na zlaczu, jak zrozumiec ze na tym zlaczu odklada sie napiecie...

• #2 08 Lut 2015 01:59
    D214d3k
    Poziom 38  

Niech to będzie 2V spadku powiedzmy to uzwojenie wzbudzenia ma na zacisku "+" +12V a na zacisku "-" potencjał +2V i tu pierwsza strata bo brak pełnego wzbudzenia jest 10 zamiast 12V. Przepływ prądu od alternatora do akumulatora jest uwarunkowany tym, że napięcie alternatora jest wyższe ale jeśli zamiast 14V jest 12 to ładowanie akumulatora jest słabsze a na obrotach niższych (ale takich gdzie sprawny układ by nadal ładował) żadne. Mierzyłeś między klemą ale między wyprowadzeniem akumulatora a masą silnika będzie jeszcze większy spadek i strata tym większa im większa wartość prądu płynącego w układzie.

• #3 08 Lut 2015 02:09
    motortrader
    Poziom 9  

Dziekuje za obszerne wytlumaczenie. Ja mierzylem pomiedzy klema - akumulatora a masa silnika/alternatora. Czy odkladanie sie tam napiecia ma zwiazek z prawem Ohma??

• #4 08 Lut 2015 07:43
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

motortrader napisał:
    Dziekuje za obszerne wytlumaczenie. Ja mierzylem pomiedzy klema - akumulatora a masa silnika/alternatora. Czy odkladanie sie tam napiecia ma zwiazek z prawem Ohma??

Ma, płynie prąd przez rezystancję to i pojawia się różnica potencjałów - napięcie.

• #5 08 Lut 2015 11:47
    motortrader
    Poziom 9  

Bardzo prosto i przejrzyscie wytlumaczone. Bardzo dziekuje.

Dodano po 30 [minuty]:

Czyli mozna w tej sytuacji powiedziec ze skorodowane zlacze jest "rezystorem" podlaczonym szeregowo w obwod?

• #6 08 Lut 2015 12:06
    2529604
    Usunięty  
  • #7 08 Lut 2015 12:19
    MACIEK_M
    Poziom 27  

Cytat:
    Czyli mozna w tej sytuacji powiedziec ze skorodowane zlacze jest "rezystorem" podlaczonym szeregowo w obwod?

Tak właśnie jest.

• #8 08 Lut 2015 15:23
    motortrader
    Poziom 9  

Dzieki za wyjasnienie. Co do kontrolki ladowania to ostatnio mialem nielada problem ale rozwiazalem go. Przyjechalo do mnie auto - citroen c1 2008r. Objawy: brak ladowania, brak kontrolki ladowania. Podlaczylem wzbudzenie poprzez zarowke - zarowka nie swieci na stojacym alternatorze. Mostek prostowniczy sprawdzony - sprawny. Okazalo sie ze w regulatorze napiecia jest juz modul ktory tylko gdy ma pelne napiecie b+, podaje mase na kontrolke. Podczas gdy alternator laduje - na zlaczu d+ nie ma masy. Tak to juz jest w nowszych autach, nie dziwie sie ze niektore warsztaty sie dzis specjalizuja w jednej marce...

Dodano po 2 [minuty]:

Acha, problem byl z bezpiecznikiem glownego zasilania alternatoa b+ zintegrowanym w skrzynce z bezpiecznikami.

• #10 08 Lut 2015 20:25
    motortrader
    Poziom 9  

Niby w kazdym alternatorze 9-cio diodowym wzbudzenie dziala podobnie. Przez zarowke dostarczany jest plus na zacisk d+ alternatora. W sytuacji wlaczonego zaplonu, zarowka zasilana z jednej strony + a ze strony alternatora - i swieci, sytuacja sie zmienia na pracujacym alternatorze gdy z zacisku alternatora wychodzi + to kontrolka gasnie....

• #11 09 Lut 2015 12:42
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  

Kolego jdubowski , kolega jest świetnym specjalistą od lamp elektronowych, ale akurat w tych zagadnieniach w jakim teraz jesteśmy kolega ma pojęcie mgliste. Szkoda sobie psuć image pisaniem dyrdymałów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME