Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kolektorów fotowoltaicznych do grzałki.

PolishDiscus 08 Lut 2015 04:00 6141 12
  • #1 08 Lut 2015 04:00
    PolishDiscus
    Poziom 7  

Witam serdecznie wszystkich.
    Posiadam już działającą instalację z kolektorami słonecznymi.
    Niestety zimą nie działają przy zachmurzeniu, postanowiłem,
    że dokupię 4 panele fotowoltaiczne i stałym prądem ( bez inwertera ) podłącze je do grzałki umieszczonej w zasobniku.
    Wtedy przy lekkich zachmurzeniach panele powinny zawsze podbić o kilka stopni wodę.

Moje pytanie jest takie czy można puścić stały prąd z paneli najpierw do przetwornicy 24v , a z drugiej strony przetwornicy podłączyć grzałkę 230v ???
    Może jakieś inne rozwiązanie proponujecie ?

0 12
  • #2 08 Lut 2015 06:46
    mitsurugi
    Poziom 24  

Grzałka elektryczna powinna "pójść" na prądzie stałym, czyli jak chcesz mieć 4 panele to uzyskasz z nich ok. 1000W mocy i po podłączeniu do grzałki powinno działać.

2
  • #3 08 Lut 2015 22:37
    PolishDiscus
    Poziom 7  

Nie chcę dawać inwertera, ponieważ są drogie , tym bardziej, że wieczne nie są...

2
  • #4 09 Lut 2015 06:53
    mitsurugi
    Poziom 24  

Ale ja nic nie pisałem o inwerterze. Podłączasz panele bezpośrednio do grzałki - oczywiście po drodze rozłącznik - i zasilasz ją prądem stałym nie zmiennym.

1
  • #5 09 Lut 2015 20:21
    PolishDiscus
    Poziom 7  

Nie zrozumiałem Cię, jestem laikiem w tej dziedzinie...
    Wolał bym zrobić tak aby zostać przy starej grzałce na 230v.
    Wtedy gdybym potrzebował ciepłej wody, a nie było słońca mógłbym podłączyć grzałkę do gniazdka.

1
  • #6 09 Lut 2015 21:09
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Lut 2015 21:19
    jack63
    Poziom 42  

@Jerzykowski A co ty w ogóle wypisujesz?
    Jaka przetwornica jakie straty? Autor tematu chce jej uniknąć.
    Pomysł co prawda chory, ale spróbować można. Najlepiej aby grzałka była jakby segmentowa pod względem elektrycznym czyli miała więcej niż dwa wyprowadzenia. Wtedy można by próbować ją podłaczyć i pod 230VAC z sieci i pod panel. Na tego ostatniego bym nie liczył jak solar nie dycha.

0
  • #8 09 Lut 2015 21:25
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Lut 2015 21:34
    jack63
    Poziom 42  

PolishDiscus napisał:
    Nie chcę dawać inwertera, ponieważ są drogie , tym bardziej, że wieczne nie są...

A to co?
    Z resztą autor tematu jest taki niepozbierany, że lepij dla niego i otoczenia będzie jak zleci tą prostą w sumie robotę komuś bardziej kumatemu.
    W zimie tym panelem to sobie może ... zasłonic cos i tyle. Grzać trzeba normalnie prądem.
    Z resztą i tak nie wiadomo co on ma i co na prawdę chce uzyskać?
    Na razie liczy chyba na cud.

0
  • #10 08 Mar 2015 02:24
    PolishDiscus
    Poziom 7  

Zacznijmy od nowa.
    Interesuje mnie taki zestaw. Czy taki zestaw będzie pracował prawidłowo czy koniecznie trzeba coś jeszcze dokupić...?

Podłączenie kolektorów fotowoltaicznych do grzałki.

2
  • #11 08 Mar 2015 08:22
    nethorse
    Poziom 13  

jack63 napisał:
    Z resztą autor tematu jest taki niepozbierany, że lepij dla niego i otoczenia będzie jak zleci tą prostą w sumie robotę komuś bardziej kumatemu.

RACJA, RACJA, ŚWIĘTA RACJA...
    Bez żadnych uprzedzeń ani uszczypliwości do autora tematu, ale to jest naprawdę niebezpieczne (napięcie DC, łuki elektryczne, etc.), w szczególności bez żadnej wiedzy, jak sam stwierdza autor.
    Polecam przeczytać od deski do deski:
    Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku = cała instalacja pracuje
    PS: Tak na koniec to dodam, że nie trzeba żadnych inwerterów aby prosty system, który autor tematu miał na myśli, zadziałał. Jednak spięcie paneli bezpośrednio z grzałką bez "CZEGOŚ" (to coś to niedroga rzecz ;-) ) nie ma sensu, bo wydajność tego będzie mizerna. Bardzo chętnie bym pomógł ale patrząc na podstawową wiedzę kolegi PolishDiscus (bez urazy, nie chcę nikogo obrazić) nie będę ryzykował oskarżenia o "nieumyślną pomoc w zabójstwie".
    Pozdrawiam.

0
  • #12 10 Mar 2015 15:05
    PolishDiscus
    Poziom 7  

A co sądzicie o takim zestawie...?
    http://allegro...

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • #13 10 Mar 2015 18:23
    nethorse
    Poziom 13  

Po pierwsze dostaniesz po uszach od admina za regulamin.
    A zestaw który pokazałeś będzie działał tak jak założyłeś, tylko... No właśnie, w tej cenie możesz mieć 2 KWp lub tyć więcej. no ale to twój wybór...

5