Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy (chyba ) prosty projekt

piter6666 08 Lut 2015 10:24 1059 10
  • #1 08 Lut 2015 10:24
    piter6666
    Poziom 9  

Witam. Od dłuższego czasu chciałem zabrać się za mikrokontrolery ale dopiero teraz mam chwiłę czasu. Co chciałbym osiągnąć to zapalać światło w pokoju przez wifi ( najlepiej internet ). Jakie elementy byłby mi potrzebne do zrealizowania tego. Czy postawienie jakiegoś prostego serwera www byłoby dobry pomysłem? Czy ogólnie wykonanie tego będzie trudne? Prosiłbym o jakieś informacje, najlepiej naazwy elementów oraz jakiś dobry sklep internetowy tak abym już mógł go kompletować. Prosiłbym o pomoc. Pozdrawiam.

0 10
  • Pomocny post
    #2 08 Lut 2015 11:03
    bearq
    Poziom 36  

Zacznij od czegoś prostszego i najważniejsze; bezpieczniejszego bo zabawa z 230V przez początkującego może się skończyć dość nieprzyjemnie.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Lut 2015 11:38
    Steryd3
    Poziom 31  

Zgadzam się z przedmówcą- zabawa z 230V na początek to trochę ryzykowne podejście. Co do WiFi to też nie tematyka dla kogoś kto dopiero zaczyna z mikrokontrolerami.
    Po pierwsze musisz określić jaką wiedzę już posiadasz- czy jesteś uczniem, studentem, hobbystą? Czy zagadnienia z elektrotechniki są dla ciebie zrozumiałe, czy miałeś do czynienia z elektroniką i czy już programowałeś( cokolwiek w czymkolwiek).
    Polecam stronę http://mikrokontrolery.blogspot.com/ gdzie pokazane jest jak można zacząć przygodę z mikrokontrolerami. Na tej stronie prezentowane są głównie AVRy choć wiele informacji tam zawartych z powodzeniem ma zastosowanie przy budowaniu urządzeń opartych na wszystkich innych mikrokontrolerach.

0
  • #4 08 Lut 2015 12:06
    piter6666
    Poziom 9  

Hmm czyli chyba jest to bardziej skomplikowane niż myślałem. Co do wiedzy to jestem studentem informatyki, programowałem głownie w jezykach wysokiego poziomu, jakies podstawy podstaw asemblera. Ze sprzętem większej styczności nie miałem dlatego chciałem się tym trochę pobawić. W takim razie czy jest jakiś mikrokontroler dobry do nauki, który jednocześnie w przyszłości umożliwiłby mi to co chcę docelowo osiągnąć? Dzięki na link. Jeśli znajdę tam odpowiedź na to pytanie to odpowiedź będzie zbędna :P

0
  • Pomocny post
    #5 08 Lut 2015 13:26
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

W internecie można kupić "Wifi smart plug". Ogólnie do zrobienia czegoś takiego potrzeba modułu WiFi, np. z układem ESP8266. wszytsko możesz poćwiczyć na niskim naięciu - zaświecanie diod LED. Jak już to opanujesz, zabieraj się za sterowanie siecią.

Inne pożyteczne hasło: ESP8266 industrial stable test board - zgrabny modułek do zabaw w sterowanie z ESP8266.

0
  • #6 08 Lut 2015 13:50
    Steryd3
    Poziom 31  

Skomplikowane...jak wszystko co nowe i nieznane. Z przydatnych umiejętności jedną już masz bo pewnie jako informatyk język C masz w małym palcu. Druga to panowanie nad sprzętem do czego trzeba troszkę "liznąć" elektrotechniki i elektroniki. W zasadzie podstawy tego co potrzebne by mikrokontroler zaczął współpracować jest na podanej stronie.
    Co do mikrokontrolera który zaspokoi Twoje potrzeby...odpowiedź nie jest jednoznaczna bo to temat rzeka. Na rynku jest wiele mikrokontrolerów. Przytoczone AVRy to 8-bitowe mikrokontrolery (kilkadziesiąt typów o zróżnicowanych zasobach). Właściwie już na jakimś z AVRów można by Twój projekt zrealizować. AVRy mimo, że nie jest to obecnie grupa cechująca się na tle innych mikrokontrolerów wybitnymi właściwościami- ma kilka zalet. Po pierwsze to duża dostępność materiałów i przykładów a po drugie darmowe w pełni funkcjonalne środowiska programistyczne.
    Gdybyś poszukiwał natomiast czegoś o dużo większych możliwościach niż AVRy to polecam jakieś 32-bitowe miktokontrolery z rdzeniem ARM z rdzeniami Cortex - np. mocno promowany STM32. Materiałów też jest dużo a możliwości sprzętowe i zasoby dużo większe choć start dla początkującego może być nieco cięższy. Jedyna wada dla początkującego związana z STM32 to ich obudowy które w warunkach domowych mogą nastręczać problemów - z tych względów lepiej kupić do nich jakąś płytkę rozwojową (kilkadziesiąt zł)
    Temat jest dość rozległy bo i rynek mikrokontrolerów jest ogromny i wielu producentów oraz grup chce na nim coś podziałać.

0
  • #7 08 Lut 2015 14:19
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

ESP8266 programuje się w C, a moduł WiFi z nim kosztuje 10 zł. Do czego niby miałby się przydać ten AVR czy STM32F? ;)

1
  • #8 08 Lut 2015 14:43
    piter6666
    Poziom 9  

Racja. Zanim spróbuje zabawy z czymś poważniejszym to warto by zacząć od podstaw :P Poszukałem troche i znalazłem taki oto zestaw :
    http://allegro.pl/mega-zestaw-xxl-arduino-uno-r3-starter-kit-688szt-i4882196029.html
    Jest parę diód, jakieś czujniki, wyświetlacz itp. Dla początkującego byłoby to dobre rozwiązanie? I jeszcze jedno pytanie ( tak żebym nie stracił zapału : D ) : czy dla kogoś kto się tym zajmuje już trochę czasu ( rok - dwa ) taki projekt ( sterowanie światłem po wifi ) to duży wysiłek ?

0
  • #9 08 Lut 2015 14:46
    bearq
    Poziom 36  

Lepiej kupić od dzielnie w jednym sklepie to co Ci potrzeba.
    Zależy czym się zajmuje i jak przyswaja wiedzę, ale po roku to już raczej nie jest nic trudnego

0
  • #10 08 Lut 2015 14:51
    piter6666
    Poziom 9  

No właśnie na razie chciałbym się tak pobawić ogólnie i poznać z grubsza temat, dlatego myślałem, że taki zestaw by się nadał.

0
  • #11 09 Lut 2015 10:07
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

To zamiast zestawu kup mikrokontroler za 5 zł + kilka diod LED, parę rezystorów, płytkę stykową i przewody połączeniowe oraz programator USBasp za 15-18zł. Do tego znajdź stary zasilacz 5V i ... zabawa rozpoczęta.

Na wskazanej przez kol. Steryd3 stronie znajdziesz wszystko co trzeba, ale zakupów tam nie zrobisz :)

0