Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A300 Satellite - Laptop nie uruchamia się - czarny ekran

pablito09 08 Lut 2015 14:58 1317 4
  • #1 08 Lut 2015 14:58
    pablito09
    Poziom 2  

Witam mam problem z laptopem Toshiba A300 Satellite. Po wciśnięciu przycisku 'Power' komputer "pracuje" ale na ekranie nic się nie dzieje(czarny ekran). Dodam tylko że przy włączaniu przez 1 sekundę miga dioda dysku twardego po czym gaśnie. I tak przez cały czas - komputer pracuje ale Windows się nie uruchamia.
    Jak do tego doszło:
    Grałem na laptopie po czym komputer się zawiesił. Wyłączyłem go przytrzymując przycisk "Power". Od tej chwili Windows się nie uruchamia.

Proszę o pomoc.

0 4
  • #2 08 Lut 2015 15:43
    elessar87
    Poziom 33  

pablito09 napisał:
    Grałem na laptopie po czym komputer się zawiesił.

Zawieszeniu towarzyszyły artefakty na ekranie?

Sprawdź czy nie wypięła się kość RAM'u, dla pewności podstaw zastępczą.
    Wypnij dysk twardy i napęd płyt.

Prawdopodobnie będziesz miał dostęp do baterii BIOS'u. Wyjmij ją przy wyciągniętej baterii głównej na 15 minut i załóż ponownie.

Podłącz komputer pod zewnętrzny wyświetlacz.

Jeśli po wykonaniu powyższych czynności obraz się nie wyświetli czeka Cię wędrówka do serwisu celem upewnienia się w diagnozie padniętego układu BGA. Chyba że masz dostęp do hota, wtedy możesz zrobić to sam.

0
  • #3 08 Lut 2015 16:15
    pablito09
    Poziom 2  

Niestety nadal Windows się nie uruchamia

Nie, nie było żadnych artefaktów.

Próbowałem podłączyć zewnętrzny wyświetlacz. Nadal nic

Nie chcę się "bawić" w wyjmowanie baterii BIOSU aby nic nie zepsuć.

Myślę, że to problem dysku twardego. Podczas uruchamiania przez sekundę świeci się dioda. I kiedy się wsłucham w pracujący dysk (podczas uruchamiania) to słychać takie ciche pojedyncze "przemielenie" i równo z tym, gaśnie dioda dysku twardego. Choć być może teraz jestem przewrażliwiony na tym punkcie i każde skrzypnięcie wydaje mi się podejrzane :)

0
  • #4 08 Lut 2015 19:10
    elessar87
    Poziom 33  

Takie zachowanie komputera, jeśli miałoby być spowodowane awarią dysku twardego należałoby do rzadkości. Z resztą możesz to bardzo łatwo zweryfikować. Po prostu:

elessar87 napisał:
    Wypnij dysk twardy

Jeśli masz dostęp do baterii BIOS'u spod dolnej klapki komputera. W tych komputerach często jest taka możliwość. Gdybyś podał pełne oznaczenia modelu powiedziałbym Ci dokładniej. W każdym razie baterię możesz wyjąć bez konsekwencji bo najprawdopodobniej będziesz miał do niej dostęp i będzie to zwykła CR2032 w gnieździe.

0
  • #5 08 Lut 2015 20:09
    Vieslav889
    Poziom 24  

Czasem jest możliwe, że uszkodzony dysk "blokuje" start komputera, aczkolwiek dzieje się to raczej po procedurze POST. Czy pojawia się ekran startowy? Druga sprawa - spróbuj uruchomić laptopa bez dysku twardego, aby wykluczyć awarię.

0
  Szukaj w 5mln produktów