Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

który kocioł i jaki sterownik?

08 Lut 2015 19:36 2055 20
  • Poziom 8  
    Witam,
    Przepraszam z góry za obszerność tekstu, ale myślę że trochę kasy to jest do wydania i nie bardzo chciałbym mieć jakieś niemiłe niespodzianki lub nieprzemyślane koszta. W końcu to na lata.
    wymieniam kocioł dedietrich whe 2.24 ff-3s (2f z zamkniętą komorą). Bo uważam za średnio ekonomiczny, ma już 5 lat a poza tym słaby komfort cwu.
    Najpierw szukałem dwufunkcyjnego z zasobnikiem, znalazłem VICTRIX ZEUS 26 1 I, dlatego że podoba mi się niska moc minimalna.
    Jednak po głębszym przemyśleniu stwierdziłem, że lepszym rozwiązaniem będzie jednofunkcyjny z zasobnikiem 100l.
    1) Czy dobrze myślę?
    2) Dotychczasowy kocioł sobie wisi bezpośrednio na ścianie kominowej, wylot idzie do góry i bezpośrednio do komina. Czy jeśli przesunę kocioł o 55cm w lewą stronę (bo w tym miejscu chce zasobnik wiszący) to wylot do komina będzie pod kątem. to czy tak może być?
    3) VICTRIX 20 X TT 1E czy VICTRIX X 24 2 I ?? ten pierwszy ma niższą moc max ale lepszą sprawność. niby się skłaniam ku pierwszemu ale w sumie się nie znam. poradzicie?
    http://www.immergas.com.pl/Produkty,1958/VICTRIX_20_X_TT_1E
    http://www.immergas.com.pl/Produkty,1892/VICTRIX_X_24_2_I
    4) jak wyglądają ceny części zamiennych do tych kotłów po gwarancji? a może coś lepszego w tych pieniądzach (inny kocioł)? Wszystko jest fajnie jak działa, gorzej boli jak się zepsuje. (np. w DD zapłaciłem 600zł za elektrody z wymianą- jakaś masakra).
    5) Chciałbym do tego pogodówkę i muszę mieć sterownik pokojowy bezprzewodowy (w salonie jest kominek, nie chciałbym fundować noworodkowi w innym pokoju dziwnych wahań temp). Patrzyłem na CARv2 wireless, ale szczerze mówiąc... ponad 1300zł troche mnie zwala z nóg.. Czy można zastosować jakiś inny pokojowy który jakoś spełni swoje zadanie? Czym się różni taki zwykły pokojowy od CARu? Czy wpłynie to na oszczędności i użytkowanie? Co kupić?
    6) Wybrałem na szybko zasobnik biawar quattro W - E 100.7 czyli 100l. wystarczy dla 3-4 osób + dziecko? Występuje też w wersji z grzałką. A może w ogóle taniej grzałką grzać?
    http://www.biawar.com.pl/ogrzewacze-wody/zaso...wymienniki-pionowe/wymienniki-quattro-wiszace
    7) Grzeję 120m2 mieszkania w domu plus jakieś 70m2 części piwnicznej gdzie jest pralnia, korytarz, klatka schodowa i taki niewielki pokój dla gości z łazienką. Generalnie wyznacznikiem temp jest moje mieszkanie gdzie jest ster pokojowy, jeśli się u mnie nagrzeje to reszta też się wyłącza. w sumie że na klatce i w piwnicy jest zauważalne kilka stopni mniej- nie przeszkadza mi to. dom niestety jeszcze nieocieplony z porothermu. zużywam ok 20m3 gazu na dobę czyli sporo. Czy te kotły poradzą sobie? Czy wymiana kotła da zauważalne oszczędności?
    8) Gdzie kupić kocioł i zasobnik? w internecie? w sklepie? w necie wydaje mi się dość tanio, ale jakieś minusy czy róznice?
    9) Mieszkam w Gdańsku, czy jakiś dobry autoryzowany serwisant tych kotłów się poleca? ktoś poleca?
    10) Ile mniej więcej może kosztować operacja demontaż starego plus montaż nowego kotła plus zasobnik? Niekoniecznie lubie jak ktoś mnie skubie :)
    11) Czy stary kocioł mogę magazynować w piwnicy czy szlag go trafi? Może jeszcze mi się za kilka lat przyda do innego domu...

Pozdrawiam i dzięki za wszelkie sugestie.

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

nikt przy niedzieli nie podrzuci kilku zdań?
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Cytat:
    10) Ile mniej więcej może kosztować operacja demontaż starego plus montaż nowego kotła plus zasobnik? Niekoniecznie lubie jak ktoś mnie skubie Smile

To lepiej dowiedz sie jak wygląda gwarancja w immergasa tj 5 lat pod warunkiem dokonywania corocznych przeglądów które tanie nie są.
  • Poziom 8  
    gdzieś w którymś wątku wyczytałem 200 netto na rok.
    Jeśli tyle to uważam, że można to przeżyć. Nie lubię oszczędzać na przeglądach/serwisie, a lubię mieć pewność że wszystko chodzi ok (?). W końcu przyjeżdża podobno fachowiec.
    Wolę oszczędzić na niepotrzebnych gadżetach itp, nie lubię płacić za znaczek, lubię proste sprawdzone konstrukcje.
    Aha, u mnie w domu same grzejniki panelowe, podłogowego 0%.
    PS. podrzuć proszę kilka swoich zdań na inne pytania.
  • Poziom 15  
    Z punktu widzenia użytkownika to mogę opowiedzieć jak pracuje termet ecocondens gold 20 kw 2 funkcyjny albo lepiej nie bo moderator tego forum to serwisant i fan termeta.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Na tą powierzchnię w zupełności wystarczy Viktrix 12 2I.
    Pracuje już od 1.8 kW.
    Zasobnik polecam dedykowany do kotła.
    Właśnie jeden z moich klientów walczy o komfort c.w.u., ponieważ kocioł żle pracuje z przypadkowo dobranym zasobnikiem.

pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 8  
    irus dzięki za podpowiedź.
    Czy taki mały kociołek nie będzie za długo podgrzewał zasobnika?
    mam też trochę obawy, czy przy moim obecnym zapotrzebowaniu na gaz (w końcu mam temp 18,5 stopnia i 17,5 w nocy więc mało komfortowo), a gaz leci w ilości do 20m3 (do -8 w nocy), to czy faktycznie te 12kW starczy. A mam zamiar grzać cieplej bo niedługo będzie potomek. Niestety ocieplenie w kolejnych latach (fundusze).

Czy mógłby ktoś proszę mi poświęcić kilka chwil i napisać parę zdań odpowiadając na podpunkty?
  • Użytkownik usunął konto  
    Wystarczy.
    120 m² x 100W/m²(skrajne straty przy -20°C )daje akurat 12kW
    W normalnie ocieplonym budynku przyjmuje się 50W /m² przy minus 20°C na dworze- co daje zapotrzebowanie budynku na ciepło 6kW.

Zanim wypluskasz jeden zasobnik w wannie, drugi już się nagrzeje.

Sterownik najprostszy włącz/wyłącz.

pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Będę miał wannę, ale będzie używana jako prysznic na stojąco. Tak lubie i tak mi wygodnie, a w razie jak potrzeba wanny to jest (ciężko w brodziku się wykąpać na leżąco :) ).
    Walker29 napisał:
    To może najpierw ocieplisz a później wymienisz kocioł ??

Ocieplenie nie wchodzi teraz w rachubę, bo to mieszkanie kupiłem jako stan deweloperski który tak był z 8 lat, ale nie ważne już dlaczego. Muszę zrobić remont w środku całościowy i przeróbkę instalacji w okolicach kotła, dodatkowe liczniki, i na to wszystko położyć kafle. Bez sensu teraz kłaść kafle a za dwa lata pruć wszystko bo wymiana kotła. Na ocieplenie nie starczy mi już kasy. Może w przyszłym roku, może za dwa.

irus.m napisał:
    120 m² x 100W/m²(skrajne straty przy -20°C )daje akurat 12kW

no na samo mieszkanie napewno bym brał ten kociołek, ale co z częścią piwniczną? tam jest też pokój dla gości zamieszkany (w miare w nim ciepło bo dłuugi grzejnik). Klatka, pralnia i piwnice tam już zimniej. Garaż nieogrzewany przyległy. ogrzewane na dole jakieś 70m2.
    Bo zakładam że przeliczyliśmy moc w mrozach 120m2 mieszkania ale jeśli woda c.o. którą podgrzeje kocioł i mi się rozpierzchnie piętro niżej to czy to nie będzie za zimno w całym domu?
    irus.m napisał:
    Sterownik najprostszy włącz/wyłącz

podrzucisz coś względnego? oczywiście wireless. a pogodynkę (krzywą) się wtedy ustawia pokrętłem na kotle?

Dodano po 29 [minuty]:

a może lepszym wyborem będzie w ogóle Ecocondens Gold 20 ? widzę na stronie że ma zakres:
    80/60: 2,0-19,5 kW
    50/30: 2,2-21,5 kW
    tylko nie wiem co to za ustrojstwo i ma chyba tylko 2 lata gwarancji. Ale skoro części ponoć bardzo tanie to można się skusić?
    Moc max będziesz potrzebował przy -20 stC. starczy jej na całość.
    Najprostszy=najtańszy. wszystkie są podobnej klasy i niezawodności.
    Może być ,,pokręcany" za 40-50 PLN.
    Moc chwilową kotła ustala algorytm oparty na temper. oczekiwanej(zadanej) wody kotłowej, temperatury powrotu i paru innych parametrów, o których to sami konstruktorze nie do końca wiedżą. W każdym razie Viktrixy ładnie modulują schodząc z mocą wydłużają czas pracy palnika.
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    @irus.m dzięki za zaangażowanie.
    Potrzebuje odpowiedzi jeszcze na pytania:
    1,2,8,9,11 no i 4 w stosunku do victrix x 12 2 I, no chyba że ktoś stoi za ecodensem gold20.
  • Poziom 42  
    Nie zarzucając nić radom @irus.m s.m[/b] ja pójdę w kierunku @Walker29 w sposób ekstremalny.
    Bez ocieplenia wymiana kotła nic istotnego nie da. Lepiej zadbać o stary kocioł a przy remoncie tak przemyśleć przyłącza aby dało się później zamontować nowy kocioł przy małej ilości kucia itp.
    Jeżeli jednak obecny kocioł jest "na wykończeniu", co powinien ocenić dobry serwisant a nie użytkownik, to propozycja @irus.m jest wg. mnie optymalna.
    Jakby nawet przed ociepleniem trafiła się sroga zima, to na te kilak dni mrozu lepiej dogrzać farelkiem lub ... robić pompki :D niż kupować kocioł zbyt duży do przyszłych potrzeb (ocieplenie).
    Kwestia CWU i obaw o "mały komfort". W razie W można zamontować grzałkę elektryczną i przy max zapotrzebowaniu na CO dogrzać zasobnik. Większśc zasobników "wejście" grzałki ma. Jednak to już było by obsesją paranoidalną.
    Ogólnie, rzetelne doradzanie w takiej jak Twoja sytuacji jest trudne, bo nie znamy celów i priorytetów. Z reguły sami pytający nie wiedzą czego na prawdę chcą. :cry:
    Mówienie, że np. chcą super komfortu dla CO i CWU a do tego niskich opłat bez ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych i jeszcze bez ocieplenia jest zwykłym CHCIEJSTWEM, a nie ustalaniem celów i priorytetów.
    Wtedy prawidłową odpowiedź dać może tylko wróżka. Tą radą pewnie będzie stwierdzenie: Ładnie pani/pan dziś wygląda.... itp. itd. :D
  • Poziom 8  
    koledzy koledzy, faktycznie macie rację, że wymiana kotła może jest trochę bezsensem i się z wami zgadzam- macie w 100% racje. ale poukładajmy:
    ocieplenie zrobię w przyszłym roku bo wiem że będę miał kasę (a potrzeba mi ok 50tys zł więc zrozumcie, dom ma strych pod dachem nieużytkowy, dwa mieszkania (górne zależne od samego siebie z niewielkimi skosami), dolne moje i jeszcze część piwniczna. dom taki trochę "kolos").
    kocioł ma być w łazience, tam jest właśnie moja kotłownia :(
    Więc termomodernizację i tak zrobię i tak zrobię. Czyli kocioł powinienem wymienić za rok. Tylko średnio widzę sens dziś robić remont tego mieszkania całej łazienki kucie i kurzenie przede wszystkim, a za rok wymieniać kocioł, znowu kuć kafle i robić przeróbki i znów kasa i fachowiec od kafli. A szczególnie nie bardzo chcę się w to bawić przy noworodku z wiadomych względów. (dziś tam jeszcze nie mieszkam więc mogę kurzyć ile chcę).
    Reasumując: kocioł powinienem był wymienić za rok ale chcę to zrobić dziś i wiem, że przez ten rok będzie pracował mało wydajnie ze względów na brak izolacji.
    A i jeszcze argument trochę za tym mi przemawia... przeliczyłem że w tej chwili na rok płacone jest ok 7-8 tys zł za gaz więc no... dlatego szukam oszczędności gdzie tylko mogę i nawet kilka marnych % jakiejś oszczędności to uważam za spory "zysk".

Czyli: uważacie, że lepszy będzie mały victrix niż ecodens gold 20?
    kolega polecił zasobnik firmowy, jednak immergas nie ma prostokątnych ładnych zasobników w dobrej cenie. zdecydowałem wstępnie o biawar quattro, dość dobre parametry i w miare cena no i nie walcowaty. ten zestaw pójdzie?
  • Poziom 42  
    Coś strasznie kręcisz z ta argumentacją. Jakież to znowu kucie i co ma do tego dziecko???
    W Krakowie wyniesiesz/wyprowdzić na zewnątrz budynku i masz takie zapylenie + inne ciekawostki, że kucie przy tym to sanatorium. Z reszta kafli na tym 0.5 m2 można nie kłaść i świat się nie zawali. Kwestia priorytetów. Nie można mieć ciastko i ...zjeść ciastko!
    Jak chcesz mieć wszystko na maxa to będziesz miał ze wszystkiego guzik.
    sensation11 napisał:
    dlatego szukam oszczędności gdzie tylko mogę i nawet kilka marnych % jakiejś oszczędności to uważam za spory "zysk".

Każdy szuka oszczędności. To normalne, ale tu znowu obowiązuje w/w zasada.
    Walker29 napisał:
    Mnie chodzi tylko i wyłącznie o zasadność stosowania kotła kondensacyjnego w nieocieplonych budynkach.
    Użytkownik niskim parametrem nie da rady nagrzać mieszkania, więc będzie musiał pracował na wyższych temperaturach, co się przekłada na mniejsze oszczędności względem kotła konwencjonalnego.

Także może się okazać, że prawie nic nie zaoszczędzić bo nowy kocioł będzie zmuszony pracować przy mało optymalnych parametrach. Chodzi o wysoką temp. zasilania a przez to i powrotu, która uniemożliwia kondensację czyli całą (no prawie) przewagę nowego kotła nad starym. Przecież grzejników nie zmieniasz. Z resztą nie wiadomo jakie grzejniki (moc) masz?
    Jednak koszty inwestycyjne (na kocioł i zasobnik poniesiesz!
    Więc gdzie tu jakakolwiek oszczędność?
    Czyżby na flizowaniu 0.5 m2 lub kurzu?
    Nie rozumiem. :cry:
  • Poziom 8  
    kucie jest potrzebne, bo muszę wyciągnąć rurki ze ściany i połapać dodatkowe punkty pomiarowe wody. Zainstalowanie dodatkowych liczników da mi obraz ile dodatkowy pokój i łazienka na dole (dla gości) który jest wynajmowany zużywa wody. w tej chwili szacowane jest to na podstawie wcześniejszych zużyć i odczytów oraz uśrednienia- wychodzi nadwyżka- tyle lokator zużył i za tyle go policzę. Tylko że to mało miarodajne. Szczególnie że lokator się zmieni niedługo, to raz, a po drugie ja się wprowadzę do mieszkania z rodziną i zużyje inną ilość wody niż do tej pory 1 osoba tam mieszkająca.
  • Poziom 42  
    sensation11 napisał:
    bo muszę wyciągnąć rurki ze ściany i połapać dodatkowe punkty pomiarowe wody.

Doobrze, trudno. Tylko jaki to ma związek z kotłem?
    Może masz jakąś kosmicznie trudną sytuację z tymi rurami i wodomierzami. Nie wiem.
    Ja wysiadam. Twoje problemy, faktyczne czy wyimaginowane, mnie przerosły. sorry. :cry:
  • Poziom 8  
    nie no zostawmy to co teraz mało ważne. nie wiem czemu usiedliście na mnie z tym co teraz mało ważne. przekonaliście mnie że może faktycznie się wstrzymam z wymianą kotła przez rok. mimo wszystko żeby się skupić na wątku i dojść do celu i mieć już dziś dobrany zestaw odpowiedzcie proszę:
    czy biawar pójdzie z tym kotłem?
    czy zdemontowany kocioł może sobie leżeć i nic mu się nie stanie?

• Moderator na urlopie...
    sensation11 napisał:
    czy biawar pójdzie z tym kotłem?

Pójdzie.
    sensation11 napisał:
    czy zdemontowany kocioł może sobie leżeć i nic mu się nie stanie?

Może poleżeć. Po leżakowaniu powinieneś wezwać serwisanta na ponowne uruchomienie; to tak, żebyś czegoś nie przeoczył.
  • Poziom 8  
    Gdzie kupić kocioł i zasobnik? w internecie? w sklepie? w necie wydaje mi się dość tanio, ale jakieś minusy czy róznice?