Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

08 Lut 2015 15:40 3714 21
 • Poziom 26  
  Drukarka epson DX 5050 stan idealny (nowa, folia itd.), leżała zapomniana w szafie firmy. Dokonano tylko wydruków z pojemników startowych i na tym koniec z tym, że stan bezczynności wynosi prawie 2 lata :( . Kupiłem tusze do niej ale sprzedawca przestrzegł, aby nie wkładać od razu, bo głowica padnie całkowicie, - wcześniej trzeba ją wyczyścić z zasuszonego tuszu.

  Jak wyczyścić głowicę, czy można użyć płynu do zewnętrznego czyszczenia jak np. w pojemnikach z tuszem do HP-ków ale wtedy trzeba by ją chyba zdemontować i zanurzyć w płynie?.
  Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
 • Pomocny post
  Spec od drukarek
  Jeżeli masz odpowiedni płyn, to przede wszystkim musisz nasączyć nim kawałek złożonej czystej szmatki lub bibułki, pod odsunięciu karetki położyć go w stacji czyszczącej i przysunąć karetkę z powrotem, następnie po wyjęciu tuszy nabrać płynu w strzykawkę z gumowym wężykiem i ostrożnie (nie próbować na siłę, gdy będzie opór) wstrzyknąć po kolei trochę w kanalik od każdego koloru. Tak możesz to zostawić na jakieś 24 godziny. Potem wyciągasz szmatkę ze stacji czyszczącej, wkładasz nowe tusze, ewentualnie czekasz jeszcze parę godzin i próbujesz drukować. Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?
 • Poziom 26  
  Konmaj dzięki bardzo, jutro przystąpię do dzieła, muszę pojechać po płyn. Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.
  konmaj napisał:
  Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?

  Tak, do teraz są w drukarce, nawet ich nie wyciągałem obecnie.
  Odezwę się po "zabiegu", co mi wyszło.
 • Pomocny post
  Spec od drukarek
  MM2X napisał:
  Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.

  Nie bardzo rozumiem - jakie pojemniki?
 • Spec od drukarek
  Trudno mi powiedzieć, czy te płyny będą się nadawać do głowicy Epsona.
 • Pomocny post
  Spec od drukarek
  Do każdej może nie, ale porównując HP z Epsonem, mamy zupełnie inną konstrukcję i zasadę działania głowicy, pewnie skład chemiczny atramentu też.
 • Spec od drukarek
  Ten płyn może spełnić tutaj swoje zadanie, ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych, ale zawsze jakieś ryzyko jest...
 • Poziom 26  
  konmaj napisał:
  ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych

  Ale te płyny chyba nie mają żadnych specjalnych właściwości ?, bo są chyba na bazie mydła.
  Na jednym z forów przeczytałem, że do bardzo zapieczonych głowic ktoś z powodzeniem używał acetonu, ale tu bym się bał bo to jest rozpuszczalnik :( .

  Mam niebieski płyn :( muszę zatem kupić różowy.
 • Spec od drukarek
  Mydło to raczej nie, bo zostawia osad. Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.
 • Poziom 26  
  konmaj napisał:
  Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.

  W czasach realnego socjalizmu amoniak był bardzo popularnym środkiem czyszczącym :) .
  Próbowałem ustalić różnicę w składzie chemicznym płynu różowego i niebieskiego do HP-ków ale nie udało mi się.
  Nie wiem z czego wynika ich różnica, bo dla mnie usuwanie zaschniętego tuszu od wewnątrz kadridża (różowy) nie różni się niczym od usuwania z zewnątrz kadridża ( niebieski), w końcu to te same mikro-kanaliki (a może i "nano") ten sam tusz, - więc co za różnica?, może chodzi o komercję ;) .
 • Spec od drukarek
  Z tego, co ja wiem, niektóre płyny wewnętrzne zawierają barwnik, dzięki czemu przy pomocy samego płynu można wykonywać wydruki sprawdzające drożność głowicy.
 • Poziom 26  
  Wczoraj wróciłem ze szpitala i niezwłocznie przystąpiłem do czyszczenia głowicy.
  Wykorzystałem koszulki termokurczliwe, nasunąłem na wystające trzpienie ( są szczelne ) i zalałem płynem. Zrobiłem to wczoraj ok. 20-tej, po 12 godzinach efekt jest taki, że na szmatce podłożonej od strony drukowania przebił kolor czerwony, co by świadczyło, że ten kanalik jest udrożniony.
  Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Niestety tylko ten jeden :( mam nadzieję, że dłuższe działanie płynu odniesie zamierzony skutek. Gdyby okazało się, że nie zastanawiam się, czy gorące powietrze z suszarki nie mogło by pomóc.
  Kadridże z HP ( ale te wyciągane ) czasami reaktywowałem zamaczając głowicę w gorącej wodzie, jak płyn nie dawał rady.
 • Spec od drukarek
  W przypadku głowic Epsonów woda może spowodować jeszcze mocniejsze zapchanie lub elektroniczne uszkodzenie głowicy, grzania suszarką też bym nie polecał. Ewentualnie można podgrzać do jakichś 50-60 stopni sam płyn udrażniający i wtedy wstrzyknąć go do głowicy.
 • Poziom 26  
  No niestety nie udało się udrożnić kanalików z góry. Wczoraj walczyłem z rozebraniem drukarki i dostaniem się do głowicy. Konmaj dzięki Twojej podpowiedzi w innym temacie znalazłem śrubkę trzymającą skaner z lewej strony, a już chciałem to wyrwać ;) .

  Głowicę zdemontowałem i jest taki efekt, że jeżeli dmuchnę płucami :) w wężyki jak na zdjęciu to w jednym kolorze wychodzi tusz prawie na całej długości głowicy w pozostałych dużo gorzej a w jednym nie wychodzi wcale. W takiej sytuacji przeciśnięcie płynu strzykawką praktycznie było niewykonalne.

  Zamoczyłem głowicę w płynie (podłożyłem ręcznik papierowy), trzeba będzie z 24 h poczekać. Jeżeli nie uzyskam drożności w ten sposób spróbuję podgrzać płyn jak radziłeś. Mam niebieski od HP, może tu będzie pies pogrzebany:( . Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

  Po 8 godzinach moczenia głowicy wziąłem strzykawkę z wężykiem i na próbę
  wstrzykuję płyn kolejno do każdego kanalika, - wszystkie kanały drożne, płyn tryska mgiełką z każdego na całej długości głowicy - victoria :) .

  Byłoby za dobrze :( , składam drukarkę, po włączeniu karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem ( z nowymi kadridżami) i po 2-3 min. świecą wszystkie diody ( pulsują ), a na wyświetlaczu duże "E".
  Składałem powoli, wszystkie taśmy wkładałem ostrożnie, ale zapewne coś sknociłem :( .

  Wrzucam parę fotek z rozebrana karetką, może się komuś przyda.
  Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.
 • Poziom 26  
  Udało mi się wyczyścić głowicę w Epsonie DX 5050, nie było łatwo, bo tradycyjnie poprzez wstrzyknięcie w kanaliki nie uzyskałem zadowalającego efektu, rozebrałem więc karetkę i głowicę zamoczyłem w płynie do udrażniania.
  Po tym zabiegu kanaliki w 100% udrożnione. Problem pojawił się po złożeniu drukarki a mianowicie błąd ogólny tj. migające diody i znak "E" na wyświetlaczu. Założyłem zamienniki tuszy (fotka: po lewej oryginał, po prawej zamiennik), wg zapewnień sprzedawcy (największy dystrybutor tuszy K-cach ) są to 100% zamienniki tzn. nie trzeba resetować chipa, czy cokolwiek przeprogramować.

  Zastanawiam się, czy mimo wszystko nie jest wina tuszy, oryginał miał 9 pinów a zamiennik 7 + 2 kropki, które nie wiem czy są też pinami?. Ponownie rozebrałem drukarkę już 2 krotnie i sprawdziłem, czy nie wyskoczyła któraś z taśm, ale są ok.
  Słyszałem, że są jakieś programy do diagnostyki epsonów, jeżeli tak proszę o podpowiedź jaki/e?
  Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

  Drukarka ma teraz pracować z W7, skąd pobrać pewny sterownik, słyszałem, że niektóre stery są tak zrobione, aby zamienniki nie funkcjonowały :(

  (założyłem kolejny temat, ale widzę, ze został scalony z poprzednim, stąd inny tytuł )
 • Pomocny post
  Poziom 9  
  Ja osobiście polecam płyn firmy Gmbh, bardzo dobra skuteczność.
 • Poziom 26  
  U mnie płyn zadziałał dobrze, gorzej z elektroniką :( ., ale na przyszłość dobrze wiedzieć.

  Dziwna sprawa :( , pomimo erroru i migających diod ( 4-ry razy rozkładałem drukarkę ) drukuje :) . Nic z tego nie wiem, jakby się dało wyłączyć migające diody i "E" na wyświetlaczu byłoby ok.
 • Spec od drukarek
  Może to zwarcie w samym panelu sterowania - a czy kopiowanie też działa?
 • Poziom 26  
  Rozmawiałem ze sprzedawcą tuszy tj. zamienników ponieważ miałem wątpliwości odnośnie chipów jak ( fotka #18 ), powiedział, że jest to normalne zachowanie epsona, który tak reaguje na inne tusze (chipy) ponieważ epson zmienił coś w sterownikach do w7, aby eliminować zamienniki ( mało to chyba prawdopodobne, bo to stary model ). On mi właśnie podpowiedział, że pomimo tego, że jest error i migające diody normalnie dać drukowanie i będzie ok.


  Konmaj nie wiem, czy dobrze kumam, ale gdyby było zwarcie w panelu sterowania to diody + error migałyby od początku włączenia, u mnie jest tak, że po włączeniu świeci się tylko kontrolka "on", karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem i dopiero po tym wyskakuje "E" wraz z migającymi diodami, po ok. 20-30 sek.

  No niestety kserokopiarka w ogóle nie pracuje :(