Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

MM2X 08 Feb 2015 15:40 4422 21
 • #1
  MM2X
  Level 26  
  Drukarka epson DX 5050 stan idealny (nowa, folia itd.), leżała zapomniana w szafie firmy. Dokonano tylko wydruków z pojemników startowych i na tym koniec z tym, że stan bezczynności wynosi prawie 2 lata :( . Kupiłem tusze do niej ale sprzedawca przestrzegł, aby nie wkładać od razu, bo głowica padnie całkowicie, - wcześniej trzeba ją wyczyścić z zasuszonego tuszu.

  Jak wyczyścić głowicę, czy można użyć płynu do zewnętrznego czyszczenia jak np. w pojemnikach z tuszem do HP-ków ale wtedy trzeba by ją chyba zdemontować i zanurzyć w płynie?.
  Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
 • Helpful post
  #2
  konmaj
  Printers specialist
  Jeżeli masz odpowiedni płyn, to przede wszystkim musisz nasączyć nim kawałek złożonej czystej szmatki lub bibułki, pod odsunięciu karetki położyć go w stacji czyszczącej i przysunąć karetkę z powrotem, następnie po wyjęciu tuszy nabrać płynu w strzykawkę z gumowym wężykiem i ostrożnie (nie próbować na siłę, gdy będzie opór) wstrzyknąć po kolei trochę w kanalik od każdego koloru. Tak możesz to zostawić na jakieś 24 godziny. Potem wyciągasz szmatkę ze stacji czyszczącej, wkładasz nowe tusze, ewentualnie czekasz jeszcze parę godzin i próbujesz drukować. Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?
 • #3
  MM2X
  Level 26  
  Konmaj dzięki bardzo, jutro przystąpię do dzieła, muszę pojechać po płyn. Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.
  konmaj wrote:
  Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?

  Tak, do teraz są w drukarce, nawet ich nie wyciągałem obecnie.
  Odezwę się po "zabiegu", co mi wyszło.
 • Helpful post
  #4
  konmaj
  Printers specialist
  MM2X wrote:
  Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.

  Nie bardzo rozumiem - jakie pojemniki?
 • #6
  konmaj
  Printers specialist
  Trudno mi powiedzieć, czy te płyny będą się nadawać do głowicy Epsona.
 • Helpful post
  #8
  konmaj
  Printers specialist
  Do każdej może nie, ale porównując HP z Epsonem, mamy zupełnie inną konstrukcję i zasadę działania głowicy, pewnie skład chemiczny atramentu też.
 • #10
  konmaj
  Printers specialist
  Ten płyn może spełnić tutaj swoje zadanie, ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych, ale zawsze jakieś ryzyko jest...
 • #11
  MM2X
  Level 26  
  konmaj wrote:
  ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych

  Ale te płyny chyba nie mają żadnych specjalnych właściwości ?, bo są chyba na bazie mydła.
  Na jednym z forów przeczytałem, że do bardzo zapieczonych głowic ktoś z powodzeniem używał acetonu, ale tu bym się bał bo to jest rozpuszczalnik :( .

  Mam niebieski płyn :( muszę zatem kupić różowy.
 • #12
  konmaj
  Printers specialist
  Mydło to raczej nie, bo zostawia osad. Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.
 • #13
  MM2X
  Level 26  
  konmaj wrote:
  Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.

  W czasach realnego socjalizmu amoniak był bardzo popularnym środkiem czyszczącym :) .
  Próbowałem ustalić różnicę w składzie chemicznym płynu różowego i niebieskiego do HP-ków ale nie udało mi się.
  Nie wiem z czego wynika ich różnica, bo dla mnie usuwanie zaschniętego tuszu od wewnątrz kadridża (różowy) nie różni się niczym od usuwania z zewnątrz kadridża ( niebieski), w końcu to te same mikro-kanaliki (a może i "nano") ten sam tusz, - więc co za różnica?, może chodzi o komercję ;) .
 • #14
  konmaj
  Printers specialist
  Z tego, co ja wiem, niektóre płyny wewnętrzne zawierają barwnik, dzięki czemu przy pomocy samego płynu można wykonywać wydruki sprawdzające drożność głowicy.
 • #15
  MM2X
  Level 26  
  Wczoraj wróciłem ze szpitala i niezwłocznie przystąpiłem do czyszczenia głowicy.
  Wykorzystałem koszulki termokurczliwe, nasunąłem na wystające trzpienie ( są szczelne ) i zalałem płynem. Zrobiłem to wczoraj ok. 20-tej, po 12 godzinach efekt jest taki, że na szmatce podłożonej od strony drukowania przebił kolor czerwony, co by świadczyło, że ten kanalik jest udrożniony.
  Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Niestety tylko ten jeden :( mam nadzieję, że dłuższe działanie płynu odniesie zamierzony skutek. Gdyby okazało się, że nie zastanawiam się, czy gorące powietrze z suszarki nie mogło by pomóc.
  Kadridże z HP ( ale te wyciągane ) czasami reaktywowałem zamaczając głowicę w gorącej wodzie, jak płyn nie dawał rady.
 • #16
  konmaj
  Printers specialist
  W przypadku głowic Epsonów woda może spowodować jeszcze mocniejsze zapchanie lub elektroniczne uszkodzenie głowicy, grzania suszarką też bym nie polecał. Ewentualnie można podgrzać do jakichś 50-60 stopni sam płyn udrażniający i wtedy wstrzyknąć go do głowicy.
 • #17
  MM2X
  Level 26  
  No niestety nie udało się udrożnić kanalików z góry. Wczoraj walczyłem z rozebraniem drukarki i dostaniem się do głowicy. Konmaj dzięki Twojej podpowiedzi w innym temacie znalazłem śrubkę trzymającą skaner z lewej strony, a już chciałem to wyrwać ;) .

  Głowicę zdemontowałem i jest taki efekt, że jeżeli dmuchnę płucami :) w wężyki jak na zdjęciu to w jednym kolorze wychodzi tusz prawie na całej długości głowicy w pozostałych dużo gorzej a w jednym nie wychodzi wcale. W takiej sytuacji przeciśnięcie płynu strzykawką praktycznie było niewykonalne.

  Zamoczyłem głowicę w płynie (podłożyłem ręcznik papierowy), trzeba będzie z 24 h poczekać. Jeżeli nie uzyskam drożności w ten sposób spróbuję podgrzać płyn jak radziłeś. Mam niebieski od HP, może tu będzie pies pogrzebany:( . Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

  Po 8 godzinach moczenia głowicy wziąłem strzykawkę z wężykiem i na próbę
  wstrzykuję płyn kolejno do każdego kanalika, - wszystkie kanały drożne, płyn tryska mgiełką z każdego na całej długości głowicy - victoria :) .

  Byłoby za dobrze :( , składam drukarkę, po włączeniu karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem ( z nowymi kadridżami) i po 2-3 min. świecą wszystkie diody ( pulsują ), a na wyświetlaczu duże "E".
  Składałem powoli, wszystkie taśmy wkładałem ostrożnie, ale zapewne coś sknociłem :( .

  Wrzucam parę fotek z rozebrana karetką, może się komuś przyda.
  Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.
 • #18
  MM2X
  Level 26  
  Udało mi się wyczyścić głowicę w Epsonie DX 5050, nie było łatwo, bo tradycyjnie poprzez wstrzyknięcie w kanaliki nie uzyskałem zadowalającego efektu, rozebrałem więc karetkę i głowicę zamoczyłem w płynie do udrażniania.
  Po tym zabiegu kanaliki w 100% udrożnione. Problem pojawił się po złożeniu drukarki a mianowicie błąd ogólny tj. migające diody i znak "E" na wyświetlaczu. Założyłem zamienniki tuszy (fotka: po lewej oryginał, po prawej zamiennik), wg zapewnień sprzedawcy (największy dystrybutor tuszy K-cach ) są to 100% zamienniki tzn. nie trzeba resetować chipa, czy cokolwiek przeprogramować.

  Zastanawiam się, czy mimo wszystko nie jest wina tuszy, oryginał miał 9 pinów a zamiennik 7 + 2 kropki, które nie wiem czy są też pinami?. Ponownie rozebrałem drukarkę już 2 krotnie i sprawdziłem, czy nie wyskoczyła któraś z taśm, ale są ok.
  Słyszałem, że są jakieś programy do diagnostyki epsonów, jeżeli tak proszę o podpowiedź jaki/e?
  Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

  Drukarka ma teraz pracować z W7, skąd pobrać pewny sterownik, słyszałem, że niektóre stery są tak zrobione, aby zamienniki nie funkcjonowały :(

  (założyłem kolejny temat, ale widzę, ze został scalony z poprzednim, stąd inny tytuł )
 • Helpful post
  #19
  kamisiek40
  Level 9  
  Ja osobiście polecam płyn firmy Gmbh, bardzo dobra skuteczność.
 • #20
  MM2X
  Level 26  
  U mnie płyn zadziałał dobrze, gorzej z elektroniką :( ., ale na przyszłość dobrze wiedzieć.

  Dziwna sprawa :( , pomimo erroru i migających diod ( 4-ry razy rozkładałem drukarkę ) drukuje :) . Nic z tego nie wiem, jakby się dało wyłączyć migające diody i "E" na wyświetlaczu byłoby ok.
 • #21
  konmaj
  Printers specialist
  Może to zwarcie w samym panelu sterowania - a czy kopiowanie też działa?
 • #22
  MM2X
  Level 26  
  Rozmawiałem ze sprzedawcą tuszy tj. zamienników ponieważ miałem wątpliwości odnośnie chipów jak ( fotka #18 ), powiedział, że jest to normalne zachowanie epsona, który tak reaguje na inne tusze (chipy) ponieważ epson zmienił coś w sterownikach do w7, aby eliminować zamienniki ( mało to chyba prawdopodobne, bo to stary model ). On mi właśnie podpowiedział, że pomimo tego, że jest error i migające diody normalnie dać drukowanie i będzie ok.


  Konmaj nie wiem, czy dobrze kumam, ale gdyby było zwarcie w panelu sterowania to diody + error migałyby od początku włączenia, u mnie jest tak, że po włączeniu świeci się tylko kontrolka "on", karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem i dopiero po tym wyskakuje "E" wraz z migającymi diodami, po ok. 20-30 sek.

  No niestety kserokopiarka w ogóle nie pracuje :(