Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

MM2X 08 Lut 2015 15:40 2205 21
  • #1 08 Lut 2015 15:40
    MM2X
    Poziom 26  

Drukarka epson DX 5050 stan idealny (nowa, folia itd.), leżała zapomniana w szafie firmy. Dokonano tylko wydruków z pojemników startowych i na tym koniec z tym, że stan bezczynności wynosi prawie 2 lata :( . Kupiłem tusze do niej ale sprzedawca przestrzegł, aby nie wkładać od razu, bo głowica padnie całkowicie, - wcześniej trzeba ją wyczyścić z zasuszonego tuszu.

Jak wyczyścić głowicę, czy można użyć płynu do zewnętrznego czyszczenia jak np. w pojemnikach z tuszem do HP-ków ale wtedy trzeba by ją chyba zdemontować i zanurzyć w płynie?.
    Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.

0 21
  • Pomocny post
    #2 08 Lut 2015 18:36
    konmaj
    Spec od drukarek

Jeżeli masz odpowiedni płyn, to przede wszystkim musisz nasączyć nim kawałek złożonej czystej szmatki lub bibułki, pod odsunięciu karetki położyć go w stacji czyszczącej i przysunąć karetkę z powrotem, następnie po wyjęciu tuszy nabrać płynu w strzykawkę z gumowym wężykiem i ostrożnie (nie próbować na siłę, gdy będzie opór) wstrzyknąć po kolei trochę w kanalik od każdego koloru. Tak możesz to zostawić na jakieś 24 godziny. Potem wyciągasz szmatkę ze stacji czyszczącej, wkładasz nowe tusze, ewentualnie czekasz jeszcze parę godzin i próbujesz drukować. Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?

1
  • #3 08 Lut 2015 20:24
    MM2X
    Poziom 26  

Konmaj dzięki bardzo, jutro przystąpię do dzieła, muszę pojechać po płyn. Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.

konmaj napisał:
    Rozumiem, że tusze startowe po zużyciu były zostawione na te 2 lata w drukarce?

Tak, do teraz są w drukarce, nawet ich nie wyciągałem obecnie.
    Odezwę się po "zabiegu", co mi wyszło.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lut 2015 20:53
    konmaj
    Spec od drukarek

MM2X napisał:
    Mam dwa pojemniki po HP-ku różowy i chyba niebieski, którego mam użyć?, jeżeli w ogóle te się nadają.

Nie bardzo rozumiem - jakie pojemniki?

0
  • #5 08 Lut 2015 23:37
    MM2X
    Poziom 26  

konmaj napisał:
    Nie bardzo rozumiem - jakie pojemniki?

Chciałem powiedzieć dwie butelki z płynem do czyszczenia kardridży w HP.

0
  • #6 08 Lut 2015 23:44
    konmaj
    Spec od drukarek

Trudno mi powiedzieć, czy te płyny będą się nadawać do głowicy Epsona.

0
  • #7 08 Lut 2015 23:53
    MM2X
    Poziom 26  

konmaj napisał:
    Trudno mi powiedzieć, czy te płyny będą się nadawać do głowicy Epsona.

Czyżby do każdej drukarki był dedykowany inny płyn?

0
  • Pomocny post
    #8 09 Lut 2015 00:04
    konmaj
    Spec od drukarek

Do każdej może nie, ale porównując HP z Epsonem, mamy zupełnie inną konstrukcję i zasadę działania głowicy, pewnie skład chemiczny atramentu też.

1
  • #9 09 Lut 2015 07:01
    MM2X
    Poziom 26  

Spróbuję tym co mam, jeżeli się nie uda kupię dedykowany dla epsona :) , okazuje się, że różowy jest zewnętrzny do głowic.

0
  • #10 09 Lut 2015 18:22
    konmaj
    Spec od drukarek

Ten płyn może spełnić tutaj swoje zadanie, ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych, ale zawsze jakieś ryzyko jest...

1
  • #11 09 Lut 2015 18:45
    MM2X
    Poziom 26  

konmaj napisał:
    ja do udrażniania głowic używałem z powodzeniem nawet płynu do mycia szyb lub spryskiwaczy samochodowych

Ale te płyny chyba nie mają żadnych specjalnych właściwości ?, bo są chyba na bazie mydła.
    Na jednym z forów przeczytałem, że do bardzo zapieczonych głowic ktoś z powodzeniem używał acetonu, ale tu bym się bał bo to jest rozpuszczalnik :( .

Mam niebieski płyn :( muszę zatem kupić różowy.

0
  • #12 09 Lut 2015 18:59
    konmaj
    Spec od drukarek

Mydło to raczej nie, bo zostawia osad. Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.

1
  • #13 09 Lut 2015 21:26
    MM2X
    Poziom 26  

konmaj napisał:
    Ja spotkałem się z płynem do czyszczenia głowic na bazie amoniaku.

W czasach realnego socjalizmu amoniak był bardzo popularnym środkiem czyszczącym :) .
    Próbowałem ustalić różnicę w składzie chemicznym płynu różowego i niebieskiego do HP-ków ale nie udało mi się.
    Nie wiem z czego wynika ich różnica, bo dla mnie usuwanie zaschniętego tuszu od wewnątrz kadridża (różowy) nie różni się niczym od usuwania z zewnątrz kadridża ( niebieski), w końcu to te same mikro-kanaliki (a może i "nano") ten sam tusz, - więc co za różnica?, może chodzi o komercję ;) .

0
  • #14 09 Lut 2015 21:31
    konmaj
    Spec od drukarek

Z tego, co ja wiem, niektóre płyny wewnętrzne zawierają barwnik, dzięki czemu przy pomocy samego płynu można wykonywać wydruki sprawdzające drożność głowicy.

1
  • #15 22 Lut 2015 13:59
    MM2X
    Poziom 26  

Wczoraj wróciłem ze szpitala i niezwłocznie przystąpiłem do czyszczenia głowicy.
    Wykorzystałem koszulki termokurczliwe, nasunąłem na wystające trzpienie ( są szczelne ) i zalałem płynem. Zrobiłem to wczoraj ok. 20-tej, po 12 godzinach efekt jest taki, że na szmatce podłożonej od strony drukowania przebił kolor czerwony, co by świadczyło, że ten kanalik jest udrożniony.
    Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Niestety tylko ten jeden :( mam nadzieję, że dłuższe działanie płynu odniesie zamierzony skutek. Gdyby okazało się, że nie zastanawiam się, czy gorące powietrze z suszarki nie mogło by pomóc.
    Kadridże z HP ( ale te wyciągane ) czasami reaktywowałem zamaczając głowicę w gorącej wodzie, jak płyn nie dawał rady.

0
  • #16 22 Lut 2015 16:32
    konmaj
    Spec od drukarek

W przypadku głowic Epsonów woda może spowodować jeszcze mocniejsze zapchanie lub elektroniczne uszkodzenie głowicy, grzania suszarką też bym nie polecał. Ewentualnie można podgrzać do jakichś 50-60 stopni sam płyn udrażniający i wtedy wstrzyknąć go do głowicy.

1
  • #17 24 Lut 2015 11:53
    MM2X
    Poziom 26  

No niestety nie udało się udrożnić kanalików z góry. Wczoraj walczyłem z rozebraniem drukarki i dostaniem się do głowicy. Konmaj dzięki Twojej podpowiedzi w innym temacie znalazłem śrubkę trzymającą skaner z lewej strony, a już chciałem to wyrwać ;) .

Głowicę zdemontowałem i jest taki efekt, że jeżeli dmuchnę płucami :) w wężyki jak na zdjęciu to w jednym kolorze wychodzi tusz prawie na całej długości głowicy w pozostałych dużo gorzej a w jednym nie wychodzi wcale. W takiej sytuacji przeciśnięcie płynu strzykawką praktycznie było niewykonalne.

Zamoczyłem głowicę w płynie (podłożyłem ręcznik papierowy), trzeba będzie z 24 h poczekać. Jeżeli nie uzyskam drożności w ten sposób spróbuję podgrzać płyn jak radziłeś. Mam niebieski od HP, może tu będzie pies pogrzebany:( . Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

Po 8 godzinach moczenia głowicy wziąłem strzykawkę z wężykiem i na próbę
    wstrzykuję płyn kolejno do każdego kanalika, - wszystkie kanały drożne, płyn tryska mgiełką z każdego na całej długości głowicy - victoria :) .

Byłoby za dobrze :( , składam drukarkę, po włączeniu karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem ( z nowymi kadridżami) i po 2-3 min. świecą wszystkie diody ( pulsują ), a na wyświetlaczu duże "E".
    Składałem powoli, wszystkie taśmy wkładałem ostrożnie, ale zapewne coś sknociłem :( .

Wrzucam parę fotek z rozebrana karetką, może się komuś przyda.
    Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

0
  • #18 25 Lut 2015 13:04
    MM2X
    Poziom 26  

Udało mi się wyczyścić głowicę w Epsonie DX 5050, nie było łatwo, bo tradycyjnie poprzez wstrzyknięcie w kanaliki nie uzyskałem zadowalającego efektu, rozebrałem więc karetkę i głowicę zamoczyłem w płynie do udrażniania.
    Po tym zabiegu kanaliki w 100% udrożnione. Problem pojawił się po złożeniu drukarki a mianowicie błąd ogólny tj. migające diody i znak "E" na wyświetlaczu. Założyłem zamienniki tuszy (fotka: po lewej oryginał, po prawej zamiennik), wg zapewnień sprzedawcy (największy dystrybutor tuszy K-cach ) są to 100% zamienniki tzn. nie trzeba resetować chipa, czy cokolwiek przeprogramować.

Zastanawiam się, czy mimo wszystko nie jest wina tuszy, oryginał miał 9 pinów a zamiennik 7 + 2 kropki, które nie wiem czy są też pinami?. Ponownie rozebrałem drukarkę już 2 krotnie i sprawdziłem, czy nie wyskoczyła któraś z taśm, ale są ok.
    Słyszałem, że są jakieś programy do diagnostyki epsonów, jeżeli tak proszę o podpowiedź jaki/e?
    Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie. Epson DX 5050 - Czyszczenie głowicy.

Drukarka ma teraz pracować z W7, skąd pobrać pewny sterownik, słyszałem, że niektóre stery są tak zrobione, aby zamienniki nie funkcjonowały :(

(założyłem kolejny temat, ale widzę, ze został scalony z poprzednim, stąd inny tytuł )

0
  • Pomocny post
    #19 27 Lut 2015 13:46
    kamisiek40
    Poziom 8  

Ja osobiście polecam płyn firmy Gmbh, bardzo dobra skuteczność.

0
  • #20 27 Lut 2015 14:03
    MM2X
    Poziom 26  

U mnie płyn zadziałał dobrze, gorzej z elektroniką :( ., ale na przyszłość dobrze wiedzieć.

Dziwna sprawa :( , pomimo erroru i migających diod ( 4-ry razy rozkładałem drukarkę ) drukuje :) . Nic z tego nie wiem, jakby się dało wyłączyć migające diody i "E" na wyświetlaczu byłoby ok.

0
  • #21 27 Lut 2015 14:15
    konmaj
    Spec od drukarek

Może to zwarcie w samym panelu sterowania - a czy kopiowanie też działa?

1
  • #22 27 Lut 2015 15:47
    MM2X
    Poziom 26  

Rozmawiałem ze sprzedawcą tuszy tj. zamienników ponieważ miałem wątpliwości odnośnie chipów jak ( fotka #18 ), powiedział, że jest to normalne zachowanie epsona, który tak reaguje na inne tusze (chipy) ponieważ epson zmienił coś w sterownikach do w7, aby eliminować zamienniki ( mało to chyba prawdopodobne, bo to stary model ). On mi właśnie podpowiedział, że pomimo tego, że jest error i migające diody normalnie dać drukowanie i będzie ok.

Konmaj nie wiem, czy dobrze kumam, ale gdyby było zwarcie w panelu sterowania to diody + error migałyby od początku włączenia, u mnie jest tak, że po włączeniu świeci się tylko kontrolka "on", karetka wykonuje kilka ruchów tam i z powrotem i dopiero po tym wyskakuje "E" wraz z migającymi diodami, po ok. 20-30 sek.

No niestety kserokopiarka w ogóle nie pracuje :(

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo