Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka electrolux ENB3669 - Nie dziła NO FROST

bottle 08 Lut 2015 18:07 2700 21
 • #1 08 Lut 2015 18:07
  bottle
  Poziom 8  

  Witam.

  Problem pojawił się około miesiąca temu, lód zbiera się przy najniższej szufladzie zamrażarki. Zdemontowałem sklepienie dolnej komory i odkryłem,że coś się przepaliło. Wygląda na grzałkę odpowiedzialną za system NO FROST. Jeżeli jestem w błędzie proszę nie poprawić.
  Lodówka electrolux ENB3669 - Nie dziła NO FROST
  (Na dole zdjęcia widoczny jest styropian, który został przypalony)
  Pytanie brzmi: czy mogę wymienić ją na grzałkę z innego modelu? Pytam, ponieważ nie mogę nigdzie znaleźć części zastępczej. Może ktoś z Was ma dostęp do takowej?

  Pozdrawiam

  0 21
 • #2 08 Lut 2015 18:44
  WIKK
  Poziom 7  

  Mam no-frost Bosh i też mam z nią problem związany z grzaniem czyli odszranianiem parownika.
  Ale moja grzałka nie ma śladów użytkowania, alu się świeci jak w nowej i ma znacznie cieńsze rurki. A tu jakieś dziwne kolory i syf w komorze mrożenia. Gdzie jest parownik bo nie widać na focie.
  Myślę że inna grzałka może się nie sprawdzić ale ja dopiero zgłębiam temat lodówek no-frost wiec mogę się mylić. Zamiennik powinien mieć taki samą rezystancje jak oryginał a jak przepalona to się nie da zmierzyć.
  Inny temat to dlaczego grzałka siłę przepaliła, raczej tak sama z siebie to chyba nie , możliwe że bezpiecznik termiczny też padł wcześniej.

  0
 • Pomocny post
  #3 08 Lut 2015 20:30
  zibi1971
  Specjalista AGD

  Witam
  Grzałki do twojego electroluxa masz tu http://czescizamienne.electrolux.pl/search?ssv=2142142096,, http://www.klinikaagd.pl/grzalki-do-lodowek/2142142096;27806/
  Sprawdź jeszcze bezpiecznik termiczny.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Tu masz rysunek poglądowy twojej zamrażalki.

  0
 • #4 08 Lut 2015 22:45
  bottle
  Poziom 8  

  Dziękuję bardzo za linka:) A gdzie mogę go poszukiwać w samej lodówce?? Rozumiem, że jest on odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury tej grzałki? Jak widać aktualny zawiódł.

  0
 • #5 09 Lut 2015 15:54
  WIKK
  Poziom 7  

  Mam no-frost innej firmy wiec nie wiem co oznaczają dokładnie numery na schemacie electroluxa. Na infolinii zamawiania części można się dowiedzieć która cześć to bezpiecznik termiczny odpowiedzialny za wyłączenie awaryjne grzałki, kiedy temperatura jest za wysoka ponieważ pozostałe elementy układu nie wyłączyły grzania i temperatura grzałki przekroczyła dopuszczalną.
  Końcówka powinna się znajdować w pobliżu rurek grzałki np zamocowana opaską/zaczepem do parownika. Rezystancja dobrego czujnika wynosi praktycznie 0Ω, co oznacza ze nie został przegrzany i przepalony. Widzę że cena grzałki nie jest jakaś kosmiczna.
  Wymiana grzałki i bezpiecznika to jednak może być nie koniec przyczyn awarii sprzętu a bezpośredni skutek usterki w sterowaniu grzałką.
  Konsultacja z fachowcem od modułu sterowania raczej wskazana po wymianie grzałki i bezpiecznika.
  Po obejrzeniu jeszcze raz schematu nie widzę jednak bezpiecznika przy grzałce i parowniku wiec ..może w tym modelu jest inaczej rozwiązane zabezpieczenie grzałki przed spaleniem.

  1
 • #6 09 Lut 2015 17:23
  bottle
  Poziom 8  

  Zdemontowałem grzałkę wraz z samoprzylepną płachtą izolacyjną. Parownik jest powyżej. Rozumiem, że demontaż tego parownika spowoduje rozszczelnienie układu i będę musiał znów nabić?

  1
 • Pomocny post
  #7 09 Lut 2015 17:41
  WIKK
  Poziom 7  

  Dokładnie jest tak jak napisałeś. Parownik jest w układzie zamkniętym chłodzenia
  Zwykle rurki które doprowadzają "chłodziwo" :) do parownika dają się delikatnie przesunąć jak i parownik, tak żeby nie rozszczelnić układu.
  Po co właściwie chcesz demontować parownik. Napełnienie i ponowne uszczelnienie układu chłodzenia to duże koszty.

  0
 • #8 09 Lut 2015 18:28
  bottle
  Poziom 8  

  Problem w tym, że czujnik NTC, ktory reguluje działanie tej grzalki wchodzi za cały moduł parownika. Ciezko go (czujnik) bedzie wyjąć, a najpewniej to on jest winowajcą...

  0
 • #9 09 Lut 2015 18:54
  WIKK
  Poziom 7  

  W wymianie czujnika to już nie pomogę. Czujnik NTC to termistor odpowiedzialny za utrzymywanie nastawionej temperatury w zamrażarce. W mojej no-froot leży miedzy blaszkami parownika. Też trudno go wyjąć. Co do stwierdzenia czy reguluje prace grzałki nie jestem przekonany. Pracą grzałki parownika steruje zaprogramowana fabrycznie elektronika. Czujnik może pełnić tylko rolę pomocniczą. Jego złe odczyty mogą jednak wpływać na sterowanie grzałką.
  Masz może multimetr? Zmierz rezystancję czujnika jeżeli kupiłeś już nowy to możesz sprawdzić czy się różnią.

  0
 • #10 09 Lut 2015 19:54
  bottle
  Poziom 8  

  Wydawało mi się, że to właśnie ten czujnik może być problemem. Mogłem się mylić, jestem słabo obeznany w temacie ale chcę to zmienić;) Zatem skontrolowałem opór na przewodach które wchodzą do wtyczki pierwszej od lewej na zdjęciu. Zakładając, że to właśnie czujnik NTC (brązowa i biała osłonka, obie dają po dwa przewody) niestety wyniki są różne, jeden daje 3,62 k Ohm, a drugi 8,09 k Ohm.

  0
 • Pomocny post
  #11 09 Lut 2015 20:58
  iskrownik
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Masz uszkodzoną czujkę końca odszraniania i musisz ją wymienić . Występuje w komplecie z czujką powietrza. Właściwą grzałkę rozmrażania będziesz widział jak ściągniesz pokrywę. Jeśli nic na siłę nie będziesz przeginał nie dojdzie do rozszczelnienia układu. Dla ułatwienia odkręć sobie prowadnice szuflad.

  0
 • #12 10 Lut 2015 00:40
  bottle
  Poziom 8  

  Jak fachowo nazwać ten element aby znaleźć go w necie? Puściłem lodówkę bez podpietej grzalki, jak sie okazuje, ROZMRAŻANIA (pod parownikiem jest grzałka odszraniania) i lodówka chodzi/chlodzi. Mam nadzieje, ze nie popełniłem kretynizmu wysokiej klasy;). Jedynie wentylator zdaje sie chodzić, z początku, głośniej. Grzałka odmrażania wraz z taśma samoprzylepna jest juz w drodze. Raz jeszcze dzieki za wyrozumiałość:)

  0
 • #13 10 Lut 2015 07:40
  iskrownik
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Podaj PNC to znajdę kod części.

  0
 • #14 10 Lut 2015 11:15
  bottle
  Poziom 8  

  Prod numer: 928405359
  Aby sprostować: dokładny model to ENB3269, przepraszam za błąd, sugerowałem sie wstępnie dokumentacja.
  Dziękuję za pomoc:)

  0
 • #16 10 Lut 2015 23:20
  bottle
  Poziom 8  

  Dziękuję za info. Tak jak pisałem powyżej z tym czujnikiem jest problem, bo nie łatwo go wyciągnąć, pomiar jego oporności opisałem powyżej. Niestety sklepienia zamrażarki nie da się wyjąć, gdyż parownik i grzałka odszraniania nie dają się od niego oddzielić. Zatem wyjmując to sklepienie naruszę szczelność układu:/ inaczej nie znajdę zakończeń tego czujnika...

  0
 • Pomocny post
  #17 11 Lut 2015 11:28
  iskrownik
  VIP Zasłużony dla elektroda

  bottle napisał:
  Niestety sklepienia zamrażarki nie da się wyjąć, gdyż parownik i grzałka odszraniania nie dają się od niego oddzielić.
  Głupoty opowiadasz :) . Wykręcasz dwa wkręty mocujące pokrywę parownika do sufitu komory zamrażarki . Ciągniesz całość do siebie, odklejasz z lewej strony taśmę samoprzylepną, podnosisz styropian i masz dostęp do obu czujek.

  0
 • #18 11 Lut 2015 15:34
  mroqa
  Poziom 14  

  musisz pociagnac rurkę w czarnej izolacji ku górze, albo lepiej pchnąć od strony sprężąrki , jest niewiele zapasu i wychodzi topornie przez otwór i trzeba uważać aby nie załamać,ciągnąć tak poprostu do siebie białej obudowy nie wyciągniesz bo zaczepy z tyłu i krótka rurka nie pozwalają,

  0
 • #19 13 Lut 2015 10:47
  bottle
  Poziom 8  

  Ok. Rozumiem, że podnosząc te rurke idąca od agregatu uniose parownik. Ale co to da w praktyce? Podsumujmy jakie ruche wykonać aby dostać sie do tych elementów nie uszkadzając niczego.

  0
 • #20 13 Lut 2015 20:33
  iskrownik
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Czy możesz zrobić zdjęcia pasa na którym znajduje się wyłącznik wentylatora? Od przodu i od spodu by się zdało. Musiałeś czegoś nie odkręcić że nie możesz wyjąć.

  0
 • #21 13 Lut 2015 22:16
  bottle
  Poziom 8  

  Wszystko odkręciłem, problem tkwił w tym, ze ten plastik był zabezpieczony taśmami. Przez co nie mogłem wyjąć z niego parownika. Ostatecznie rozciąłem taśmy idące po obu bokach, wyjąłem kawał styropianu, który znajdował się nad parownikiem. Dorwałem się do obu czujników, jeden znajdował sie przed parownikiem obok czujnika otwarcia drzwi, drugi z tyłu w żebrach parownika. Tym razem tylko jeden czujnik dał jakiś wynik oporu-drugi martwy. Zamawiam, montuję, zdam relację.

  0
 • #22 23 Lut 2015 12:29
  bottle
  Poziom 8  

  Podsumowując.
  Wymieniłem czujnik ntc, oraz grzałkę rozmrażania, która była spalona. Podczas naprawy najwięcej problemów przysporzyły taśmy, które trzymały płat styropianu nad parownikiem (przez co nie było łatwo się do niego dobrać). Po wymianie obu części lodówka działa,a w komorze zamrażarki nie pojawia się lód. Koszt naprawy zamknął się w 220 PLN(z kosztami wysyłki).
  Po raz kolejny dziękuję Wam za pomoc!:)
  Temat do zamknięcia

  0