Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Delonghi Esam 4000 - Długi zimny start

Borutka 08 Feb 2015 18:30 2886 16
 • #1
  Borutka
  Level 29  
  Witam Szanownych Forumowiczów.
  Mam problem z w/w ekspresem kupioną używką. Po zimnym uruchomieniu około 4,5 minuty pulsują diody filiżanek. Przez ten czas blat do podgrzewania filiżanek robi się dobrze ciepły. Następnie uruchamia się terkotanie i spustem do kawy ulatuje ok. 70 ml gorącej wody. Czy to by było płukanie/napełnianie układu ? Po tym ekspres jest gotowy do pracy, ale całość trwa ponad 5 minut. Uruchamiam parzenie kawy. W przerwie po wstępnym parzeniu słychać jakby ujście powietrza trwające ok. 2 sekundy, po czym proces parzenia kawy kończy się sukcesem. Kawa jest gorąca i dobra (mam porównanie z innym nowym ekspresem), nie ma żadnych wycieków pod obudową, przy grzałce również. Kupki są poprawne, kosz jest suchy i okolice zaparzacza wyglądają przyzwoicie. Wyłączenie i kolejne włączenie skraca czas przygotowania do parzenia do ok. 2 minut, ale to chyba wciąż za długo. Zaparzanie kawy uruchomione na włączonym już ekspresie przebiega normalnie. Ekspres odwapniany co kwartał (mam oryginalną rozpiskę z całą historią ekspresu). Sam również przeprowadziłem zabieg, ale śmieci prawie nie wypłynęły i zabieg nic nie dał. Puszczanie dyszą wody i pary nic nie daje. Czas przygotowania pary do spieniania mleka w normie. Co można jeszcze zrobić ? Z góry dziękuję za sugestie.
 • #2
  Elefan_lw
  Level 13  
  hmm niektóre urządzenia potrzebują trochę czasu do uruchomienia. Przeczytaj w instrukcji czy zalecane jest pozostawianie urządzenia włączonego (standby) To tak jak z komputerem, zalecane jest nie wyłączanie komputera a pozostawianie go włączonego. Tak może być i z twoim ekspresem. Wyłączanie go powoduje przejście do trybu pierwszego uruchomienia i stąd ten długi czas... przeczytaj dobrze instrukcję jeśli ją posiadasz :)
 • #3
  Borutka
  Level 29  
  Dziękuję za odzew. Instrukcja mówi coś o max. 35 sekundach. Oglądane filmiki na YT też raczej potwierdzają ten czas. Mój nowy ekspres nagrzewa się ok. 15 sekund. Więc te 4-5 minut to raczej defekt. A nie używany i tak się sam wyłączy.
 • #4
  Elefan_lw
  Level 13  
  zatem trochę to wygląda na opóźnienie odczytu temperatury cieczy. możesz spróbować dobrać się do termostatów i je po oczyszczać z kamienia. Rozumiem, że proces trwa do momentu spuszczenia wody ?
 • #5
  Borutka
  Level 29  
  Sugestia brzmi logicznie :D. Tak. I zastanawiam się, czym jest to spuszczanie wody. Bo jak na płukanie to chyba za dużo jej wypływa - przynajmniej w porównaniu z moim nowym ekspresem. Czy ten termostat to będzie jakieś samodzielne urządzenie w obiegu wody (i gdzie go szukać), czy może jakieś czujniki przymocowane do grzałki ?
 • #6
  Elefan_lw
  Level 13  
  termostat to urządzenie obudowane pracujące w okolicy urządzenia sterowanego, jeśli steruje temperatura cieczy to jest gdzieś gdzie wpływa na niego tylko kontakt z cieczą jeśli steruje temp. grzałki to na pewno jest gdzieś do niej przyczepiony. myśląc łopatologicznie to ten ekspres jest 100% sprawny tylko dane które otrzymuje są opóźnione przez zanieczyszczenia (bród, kamień itd) najlepszym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie wszystkiego co ma kontakt z wodą wliczając w to grzałkę gdyż zakamieniała nagrzewa się wolniej. inne elementy elektryczne też możesz przeczyścić. kiedyś dostałem ekspres który w ogóle nie działał wyczyściłem wszystko co można było wyczyścić i działa do dzisiaj :)
 • #7
  Borutka
  Level 29  
  To może najpierw go intensywnie jeszcze odwapnię. Bo teraz nie cieknie, a jak zacznę rozpinać obieg wody, to bez zestawu naprawczego (uszczelek) będę musiał go w misce używać :D .
 • #8
  Elefan_lw
  Level 13  
  bzdura... wszystkie elementy uszczelniające ekspres są w jego posiadaniu. Jeśli po jego demontażu wyczyścisz uszczelki i ich gniazda a potem poprawnie złożysz to niema prawa nic wyciekać :) chyba że jakaś uszczelka jest ewidentnie uszkodzona... ale na to też są sposoby :) (silikon)

  ps Przeczytaj raz jeszcze co napisałem wcześniej :)
 • Helpful post
  #9
  BRum
  Level 21  
  Czas rozgrzewania ekspresu jest zależny od tego jaką ma grzałkę
  EAM ok 2 min ,ESAM 1min 20 s.Przy grzałkach typu ESAM często zdarza się ,że pracuje tylko jeden element grzejny tj 600W a nie dwa czyli 1200W.
  Najlepiej zmierzyć oporność elementu grzejnego
  EAM ok 52 ohm, ESAM 42 ohm,jeśli pokazuje 84 tzn ,że spalony jest jeden
  element grzejny,grzałka do wymiany.Multimetr na zakresie 200 ohm,końcówki pomiarowe przyłożyć do elemenu grzejnego na górze grzałki.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #10
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Potwierdzam to co przedmówca. Starsze kotły miały jedna grzałkę, nowsze dwie grzałki i często się paliły, najnowsze są w kształcie walca (podobnie jak w ECAM).
 • #11
  Borutka
  Level 29  
  Dzięki. Po pracy go rozbiorę i pomierzę. Ekspres ma oznaczenie 4000.B, numer fabr. pięciocyfrowy 82..., prawdopodobnie 2009 rok, grzałka ma chyba kształt podkowy. Zastanawiam się tylko, czy w razie czego może tak pracować na jednej grzałce ? W sumie kawa może nie jest jakaś bardzo gorąca, ale jest dobrze zaparzona tzn. nie jest lurowata. W nowej Intelii też nie parzy, choć jest chyba nieco cieplejsza. Po rozgrzaniu blat na filiżanki jest naprawdę ciepły. Pomijając fakt długiego rozgrzewania, chyba nie miałbym żadnych zastrzeżeń. Więc czy takie w sumie poprawne zachowanie (pomijając czas nagrzewania) możliwe jest na jednej grzałce ?
 • #12
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Tak, ale do pewnego czasu, aż też się spali.
 • #13
  BRum
  Level 21  
  Na jednej podkowie będzie zimnawa kawa i bez pianki.No moze maleńkie
  espresso się uda zrobić
 • #14
  Borutka
  Level 29  
  A mógł czujnik temperatury się odkleić ? Kawa jest dobra z ładna pianką, a jak ekspres się nagrzeje i uruchomi płukanie, to zleci ok. 70ml parującego wrzątku. I żadne kontrolki alarmowe się nie palą. Niebawem rozkręcę i będzie jasne 8-O .

  Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

  Niestety rezystancja grzałki wynosi 84 ohmy. Kawa rzeczywiście mogłaby być cieplejsza. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 • #15
  Borutka
  Level 29  
  Mam jeszcze prośbę o informację odnośnie zakupu termoblocku. Mianowicie np. na north.pl są w sprzedaży grzałki 5mm i 6mm opisane jako pasujące do mojego ekspresu. W ogóle widzę, że w tych opisach panuje chaos, z opisem używek jest podobnie. Ceny nowych też są jakieś różne. Co oznaczają te wymiary, co ja mam kupić ?... :?:
 • #16
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  φ 5 lub 6 to średnica króćca kotła. Zakładałem zawsze 7313213911, bo dawać jakieś 100zł więcej, dlatego, że mniejsza średnica... Klienci byli zadowoleni naprawą.
  Teoretycznie można by zastosować starszy kocioł z jedną grzałka, ale jak się sprawdza w praktyce to nie wiem.
 • #17
  Borutka
  Level 29  
  Zamontowana wersja tańsza i działa. Dziękuję i zamykam temat