Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ diody dwukolorowej LED na wspólnej anodzie

08 Lut 2015 18:47 1329 7
  • Poziom 9  
    Witam mam problem w obliczeniu rezystorów do układu zaświecającego diodę dwukolorową LED na wspólnej anodzie i z dwoma zasilaniami (niestety tylko taką posiadam a przy okazji chcę się nauczyć, bo nie było by problemu gdybym miał diodę na wspólnej katodzie no ale cóż) i czy ktoś mógł by mi pomóc i sprawdzić czy układ dobrze ułożyłem.
    -czy diody D1 i D2 mogą być 1N4148
    -jakie powinny mieć wartości R3 i R4
    Niżej przesyłam układ jak wygląda, będę bardzo wdzięczny za jakakolwiek pomoc z góry dziękuje
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Kolego, te tranzystory to są zwykłe przełączniki,w bazach dajesz takie rezystory aby tranzystory były w nasyceniu a jednocześnie za dużo nie żarło prądu.
  • Poziom 9  
    Czyli jeżeli dam 2 rezystory po 1 kOhm to układ zadziała bez zwarcia??
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Myślę, że w zupełności wystarczą tam rezystory 5,6k.
  • Poziom 9  
    Ok dzięki za podpowiedź :) a te diody są wystarczające czy tak nie bardzo??
  • Poziom 9  
    Układ działa lecz niestety nie tak jakbym chciał a mianowicie zamiast tranzystorów T2 i T3 BC 548 zastosowałem tranzystory BC149 niby zamiennik ale nie w tym rzecz, jak podłącze diodę dwukolorową jak na schemacie i po podłączeniu zasilania do +5Vsb to świeci dioda czerwona lecz po podaniu zasilania jednocześnie na +5V to dioda dalej świeci na czerwono i jednocześnie zielono (nie gaśnie czerwony kolor a tylko przygasa leciutko) mniej więcej problem znika jak zamienię miejscami katode czerwoną z zieloną wtedy po podaniu zasilania na +5Vsb świeci zielona a po podaniu +5V zaświeca się czerwona z tym że zielona dalej świeci ale bardzo małym światłem które jest że tak powiem zagłuszane czerwonym światłem przez który nie przebija się zielone. czy mam źle dobrane rezystory czy może coś nie tak??
  • Poziom 39  
    Masz coś nie tak w instalacji - po podaniu +5V na wejście "+5V" tranzystor T1 powinien zostać zablokowany, co odcina zasilanie bazy T2 (poprzez R3) i wobec tego dioda "red" nie powinna w ogóle świecić bo nie płynie przez nią praktycznie żaden prąd. Rezystory nie maja tu nic do rzeczy.
  • Poziom 9  
    Zastosowałem inną diodę dziękuję za pomoc wszystkim.