Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złącze obrotowe do elektrowni wiatrowej

08 Lut 2015 21:56 2289 18
 • Poziom 14  
  Chcę zrobić elektrownię wiatrową około 3kW. Natknąłem się jednak na problem skręcającego się kabla w maszcie. Widziałem złącza obrotowe w wielu sklepach, ale są bardzo drogie. Czy istnieje jakiś sposób żeby zrobić złącze obrotowe? Chodzi mi o takie, które wytrzyma prąd 110A.
 • Poziom 39  
  Skoro ktoś to produkuje, to znaczy, że taki sposób istnieje. Jednak wykonanie tego nie będzie łatwe ze wzgl. na duże prądy. Należy użyć odpowiednio dużego zestawu szczotek węglowych na każdą fazę a mniejsze na sterowanie. Obliczenia szczotek znajdziesz w podręczniku do maszyn elektrycznych.
 • Poziom 14  
  Sterowania nie potrzebuję. Tylko te 3 fazy... Myślałem nad tym żeby na jednej rurce PCV przykleić pierścienie, a w drugiej, większej zamocować szczotki. I nałożyć jedną rurę na drugą, ale pierścienie nwm z czego zrobić i nwm jak zrobić żeby szczotki przylegały do mniejszej rurki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  Możesz też zrobić to bezszczotkowo montując prądnicę w maszcie i łącząc ją ze śmigłem poprzez przekładnie kątową.
 • Poziom 14  
  Nie chcę przekładni bo straty będą. I chcę wszystko sam zrobić bo nie mam nigdzie pod ręką złomowiska ani żadnego sklepu bo mieszkam na wsi i do najbliższego miasta mam 30km :<
  Jeszcze jakieś propozycje?
 • Moderator - Na Wesoło HydePark
  BlackDeath3 napisał:
  Nie chcę przekładni bo straty będą.


  Na pierścieniach też będziesz miał straty. Jak nie chcesz przekładni i nie masz dostępu do złomowiska to pozostają odpowiednio duże pierścienie i szczotki (duży prąd), i dostęp do tokarki. Ewentualnie poszukaj gdzieś rury z miedzi, mosiądzu lub brązu i z niej zrób pierścienie.
 • Poziom 14  
  Ok. Poszukam rury. Ale to jak wrócę do domu bo obecnie jestem w górach, a zamiast szczotek mogę użyć tej samej rury. Czyli mogę z niej wyciąć pierścień, przeciąć na pół i rozklepać młotkiem żeby powstał pasek. Co o tym sądzicie?
 • Poziom 39  
  Można też wykonać pierścienie z blachy i przynitować do tekstolitowej tarczy i odbierać prąd prostopadle osadzonymi szczotkami, mechanicznie konstrukcja byłaby podobna do znanej ci zapewne "amerykanki".

  Dodano po 2 [minuty]:

  BlackDeath3 napisał:
  zamiast szczotek mogę użyć tej samej rury. Czyli mogę z niej wyciąć pierścień, przeciąć na pół i rozklepać młotkiem żeby powstał pasek. Co o tym sądzicie?

  Myślę, że na 2-3 minuty pracy spokojnie wystarczy, i będzie nawet ładnie świeciło i grzało.
 • Poziom 14  
  Ale chyba się nie rozumiemy. Ja nie daję tych szczotek w prądnicy (tak, robię amerykankę) tylko muszę połączyć jakoś ten cały "zestaw do generowania prądu" z masztem.
 • Poziom 39  
  Toteż ci piszę abyś ten zestaw szczotek zrobił na podobnej zasadzie mechanicznej co amerykankę - czyli tarcza tekstolitowa, na niej koncentrycznie przynitowane 3 pierścienie z 3-4mm blachy niedzianej a od spodu na wsporniku zamocowane mniejsze płytki tekstolitowy z umocowanymi do nich szczotkotrzymaczami, w których siedzą szczotki. Skoro mechanika amerykanki nie sprawi ci kłopotów a wytoczenie osad i ułożyskowanej osi do rury z pierścieniami sprawi, to zrób to po "amerykańsku".
 • Poziom 14  
  Zdecydowałem się na zakup tych szczotek. Tylko pytanie: jakie? Dajcie link do jakichś szczotek, które wytrzymają 110 A.
 • Poziom 31  
  Szczotki miedziane z rozrusznika od samochodu...tylko warto je dotrzeć by miały większe pole styku.
 • Poziom 14  
  Niestety nie posiadam rozrusznika :( a, jak już wcześniej pisałem, nie mam dostępu do złomowiska.
 • Poziom 13  
  Przepraszam za złośliwość, ale cały czas powtarzasz że nie masz dostępu do złomowiska czy też sklepu w "dużym" mieście i starasz się uzyskać jak takie szczotki "zrobić" w domu... Spróbuj zmieszać wodę z mąką i jajkiem, może wyjdą szczotki domowym sposobem...
  A tak poważnie, to już ci koledzy podpowiedzieli co do pierścieni, że z rurki itd...
  A jak pewnie wiesz z regulaminu forum nie można dawać linków do materiałów krótkotrwałych, ale wpisz w alledrogo "szczotki rozrusznik" i przejrzyj kilka ofert, na pewno coś znajdziesz w przystępnej cenie. Jak nie to dam ci tutaj linka do sklepu internetowego ale cena będzie adekwatna, jak to w sklepie...
 • Poziom 14  
  Ale napisałem, że zdecydowałem się je kupić. A co do złomowiska i braku dostępu do sklepów z takimi rzeczami to mówiłem to dlatego że Kwazor powiedział żeby wyciągnąć je z rozrusznika...

 • Poziom 8  
  Cześć,

  Jeżeli wolałbyś pozostać przy rozwiązaniu typu złącze, możesz rozważyć bardzo interesujące rozwiązanie Amphenola. Robią złącza, gdzie jedna część to bolec (standardowo) a druga to siateczka (zamiast tulejki). Taki kontakt zapewnia bardzo dużą powierzchnię styku dzięki czemu rezystancja przejścia jest bardzo mała. Może uda Ci się zrobić coś na bazie tych złączy. Warto zerknąć.

  Pozdrawiam,

  Krzysztof