Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reanimacja stopnia końcowego CB PRESIDENT JACKSON IRF520N FQP13N10

Adamcall 11 Lut 2015 19:34 19488 46
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Nie no to wcale nie jest trudne. Tak jak piszesz układ pomiarowy, nie musi być paskowy bo duży do tego właśnie. Nie mam pomysłu jak policzyć ten stosunek padającej do odbitej bez procka .... Przy ręcznej kalibracji jak w tanich reflektometrach spoko ale to samo się musi robić .... Przy procku łatwo to sobie wyliczyć nawet sporo gotowców jest w sieci .... Przy procku możemy mieć smutne niespodzianki. Zazwyczaj sypią rodzynkami po całym odbiorniku. W swoim home made walki z tym toczyłem. Da się oczywiście zwalczyć. Ze swojego radia mam 10W a w dolnych pasmach koło 80m prawie 20W i powiem szczerze że jest nie do zajechania. Mam do niego 3 dipole i 2 delty kilka razy się zdarzyło że zapomniałem przełączyć oczywiście dopasowanie do końca. Zaskoczyłem dopiero jak poczułem farbę z obudowy radia :) Pod tranzystory mocy w końcówkach dobrze jest stosować przekładki mikowe i tulejki ceramiczne bo plastiki się topią i jest koniec :|
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    No no tylko to nie jest pomiar SWR jest tu tylko jedna linia pomiarowa. Nie czytałem jeszcze opisu tego gościa co to robił. Ale podejrzewam że mierzona jest tylko odbita ?? Sposób ograniczenia napięcia przed tym stabilizatorem napięcia 5v jest delikatnie mówiąc dyskusyjna :) To jest zwykły detektor i wzmacniacz prądu stałego ..... Pewnie działa w jakimś tam stopniu.
    AAAAAAAAAAA i powraca temat diodki 6,8V jest i na schemacie tego kolesia ;-). Choć w jego przypadku ten stabilizator zasilany napięciem mniej jak 5V może faktycznie dostać popierdzielenia hehehehe :) Zamiast tego lm7805 już mógł dać lm317 i działać w dzielniku ....

Dodane po czasie :)
    Tak się zastanawiam .... Używam do radia skrzynki antenowej. Takie zabezpieczenie chyba by strasznie utrudniło strojenie ??

Jeszcze po czasie taka drobnostka.
    To zabezpieczenie reguluje, obniża prąd tranzystorów w PA. Ma to obniżyć moc i je zabezpieczyć .... To raczej chybiony pomysł. Prąd powinien pozostawać niezmienny a redukcja mocy odbywać się gdzieś na początku .... Taka końcówka może nawet zacząć działać w klasie C i lepiej nie myśleć jak zacznie wtedy sypać w eter .... Na wyjściu by miała trójkąty i kwadraty jak w tej piosence hehehe

Do takiego układu raczej proponował bym dołączyć do diodki jakiś buzer tylko w ramach informacji ...
    Thenatoorat
    Poziom 12  
    Kiedyś tez miałem problem z tymi tranzystorami (oryginały). Dobrym i tanim rozwiązaniem jest założenie końcówki mocy od Granta. Żeby nie było że gadam pierdoły. Schamt Granta znalazłem w ksiażce "schematy serwisowe" wtedy jeszcze był problem z netem. Okazuje sie że to w miarę podobne radia. Stopień końcowy w Grancie był na innym tranzystorze (cena około 5 zł). Jedynie co to trzeba było, to zamienić miejscami bodajże kolektor z emiterem (ale już dokładnie nie pamiętam).
    brendy2
    Poziom 9  
    Dioda zenera 5V6 jest zabezpieczeniem by napięcie na bramce IRF520 nie przekroczyło tej wartości i żadnej funkcji innej nie spełnia w tym przypadku.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Tak, to wiemy, tylko nie przekroczy jej nigdy w tym układzie. :P I zobacz że od diody do bramki jeszcze daleka droga. ;)
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    xpascal
    Poziom 10  
    Stopień mocy w Jacksonie jest wzmacniaczem liniowym i użycie mosfeta przełączającego (a takim jest ten IRF) jest średnim pomysłem przy częstotliwości 28MHz. Owszem transceiver moc będzie oddawał, ale sygnał będzie fatalnej jakości. Dotyczy to nie tylko harmonicznych (te się odsieją na filtrze dolnoprzepustowym), ale także sygnałów blisko sygnału nadawanego. Żeby pokazać jakie mogą być efekty, podam porównanie dwóch wyników pomiaru. Pierwszym z nich jest stopień mocy, w którym ewidentnie popełniono błąd konstrukcyjny lub są problemy z BIASem:

A tak to powinno wyglądać (Yaesu FT1000Mk5):

Nadmienię, że oryginalnie President Jackson nie należy do urządzeń o "czystym" nadajniku (zresztą mało które CB jest "czyste"). Zatem jeśli wymienisz tranzystor na IRFa, którego źle wysterujesz (a dopasowałeś poprawnie obwody?) to otrzymasz właśnie takie efekty jak na pierwszym zdjęciu i będzie to de facto zepsucie nadajnika.
    Tam jest jeszcze jeden ważny problem. Układ z poprzedniej strony ma rzeczywiście źle zrobioną polaryzację bramki, która spowoduje paskudne zakłócenia. Musze poszukać, znalazłem tylko dobre opracowanie na temat poprawy skuteczności, tam też jest opisywany problem IMD. Tutaj jest kolejne opracowanie, moim zdaniem bardzo dobre.

KONIECZNIE tego Jacksona trzeba zmierzyć na analizatorze. Bo prawdopodobnie zrobiłeś generator zakłóceń.
    Do czego zatem nadaje się taki IRF? Do wzmacniacza mocy w klasie C lub D (telegrafia, FM, RTTY). Tam nadaje się świetnie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Elektronik223
    Poziom 17  
    Problematyką wynikającą z niedoróbki schematu jest to, że MOS-FET
    liniowo pracuje w wąskim zakresie polaryzacji bramki.
    * polaryzacja bramki 4.674 [V] +/- 1,2%
    * napięcie stabilizowane 5.1 - 5.6 [V] i do dzielnika napięcia
    w układzie nie zostały zachowane powyższe kluczowe warunki.
    Liniowość punktu jest pływająca.

Tranzystory typu MOS-FET, w odróżnieniu od Bipolarnych pracują napięciowo.
    napięcie nie powinno przekroczyć sumarycznie Ugs 10(15*) [V]
    Elektronik223
    Poziom 17  
    Przy okazji, zamiast IRF520/IRF520N.
    Sugeruję FQP13N06L.
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Witam
    Coś w sieci słabo pod hasłem "FQP13N06L PA" Możesz rozwinąć temat ??
    Największym błędem autora było to że w żaden sposób nie sprawdził tego co zrobił. Pomiar mocy w tym wypadku raczej by sugerował że to nie była moc na 27MHz tylko jakieś obce oscylacje niżej. Pewnie użyteczna moc to było kilka watów.... No i na 27MHz to nie IRF520 jak już coś to 510 ;)
    Elektronik223
    Poziom 17  
    Przy okazji eksperymentu, można zamienić miejscami FQP13N10 i IRF520N, z IRF520N powinna zostać oddana większa moc. FQP10N10 w miejscu obecnego IRF520N słabiej stłumi sygnał ze stopnia sterującego.

Dodano po 25 [minuty]:

Adamcall napisał:
    kolego pawlik722 poza tym że podskoczył nieznacznie pobór prądu to radio pracuje w stu procentach poprawnie.
    A co do pytania o różnicę w schemacie to sobie porównaj z oryginalnym schematem.

Z eksperymentów Mitsubishi (RD16HHF1)
    http://www.mitsubishielectric.com/semiconduct...rfdiscrete/siliconrfdiscrete_lv4/rd16hhf1.pdf

Sugerowane napięcia Gate Source (Ugs) max 4.7 [V] przy Uds 12 [V]
    Jakie napięcie masz w swoim rozwiązaniu na bramce?

Z uzyciem FQP13N06 konstrukcje PA M0RZF (patrz IRF510)
    KrzysztofS
    Poziom 18  
    Witam
    HEHEHEHE Freddy "Pozycja numer 3 w Google" to schemat PA ?? Bo jakoś nie widzę :P
    I tak pytam i pytam w czym ta wersja jest lepsza od IRF510 skoro się go tak poleca ?? Bo o 510 już mówimy od pierwszych postów w temacie ... Nie szarpie tylko chcę wiedzieć bo na tygodniach robię PA na IRF510 może 520 na 14 i 21MHz .... Warto spróbować tamte FQP13N06 ?? Jakoś tak powszechnie nie są dostępne jak 510 ....
    Elektronik223
    Poziom 17  
    Od IRF510 mało która, z przytoczonych konstrukcji jest lepszy, można się pokusić, stwierdzając, że są gorsze.

Jako zamienniki? można eksperymentować, ustalając na nowo parametry dynamiczne układów. Cóż, trzeba policzyć obwody RLC na nowo. uwzględniając parametry dynamiczne zamienników.

SiHF510, (IRF510) vishay

dostępne tu:
    https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=71-148-04&hst=1