Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bizhub c203 - Konica Minolta C203 - brak wykrywania wkładów i tonerów

Ghostrecon 09 Feb 2015 11:01 2577 8
 • #1
  Ghostrecon
  Level 9  
  Witam,

  Mam dość dziwny problem, nigdy jeszcze takiego nie miałem.
  Mianowicie skończył mi się toner czarny więc wyjąłem toner i dosypałem do niego zasypki.Włożyłem go do drukarki która to przyjęła i wydrukowała trochę ale po chwili zaczęła trzeszczeć.Więc ją wyłączyłem.Po włączeniu drukarka już nie trzeszczy ale nie widzi wkładów światłoczułych i tonerów.Czasami nie widzi wszystkiego a czasami tylko wkładu światłoczułego żółtego.

  Co może być powodem tego?? Przy zasypywaniu nie wymieniałem chipa bo drukarka nie zrobiła jeszcze 27 000 kopii.

  EDIT: Udało mi się zrobić tak by drukarka wystartowała(wykryła wszystko) ale wtedy zaczyna się trzeszczenie.Występuję ono od strony bocznej, wydaję mi się ,że to coś przy fuserze tak jakby zębatki źle nachodziły na siebie??

  Trzeszczenie trwa chwilę,przestaje i później znów trwa chwilę i wywala błąd żeby włożyć pojemnik na zużyty toner.

  Później po wyłączeniu maszyny jak ją włączę to znów piszę żeby włożyć wkład światłoczuły żółty i tak w kółko te błędy.

  Wyskoczył mi też raz błąd 2664 czy coś takiego ale nie jestem pewien tego bo był przez chwilę.
 • #2
  copyman
  Photocopiers specialist
  Styki chipów sprawdziłeś ? Czasem blaszka osłaniająca styki chipa lubi sie odkształcić i nie styka jak powinno. Trzeszczenie fusera powodują czasem tulejki izolujące łożyska. Generalnie nie przewidywano rozbiórki pieca ale jak trzeszczenie bywało upierdliwe można było wpuścić miedzy tuleje a łożysko kilka kropelek oleju silikonowego . Generalnie warto przesmarować je smarem silikonowym ale to trochę pracy wymaga .

  C.
 • #3
  Ghostrecon
  Level 9  
  Ogólnie wyskoczył mi teraz błąd C-D00F jeszcze.

  Może to też trzeszczeć część która obraca tonerem czarnym bo w sumie miejsce trzeszczenia to samo tylko głębiej??

  Ogólnie drukarka wywala przeróżne błędy ale zawsze jest to trzeszczenie a po nim jakiś błąd...
 • #4
  copyman
  Photocopiers specialist
  Ten błąd wskazuje na HDD jak dobrze pamietam ... Może dysk sie sypie i trzeszczy ? Fakt że musiałby to być bardzo głośny dysk :)

  C.
 • #5
  Ghostrecon
  Level 9  
  Trzeszczenie zkolalizowałem z boku maszyny(tam gdzie jest podajnik ręczny) w dolnym prawym rogu.Jak się otworzy klapę boczną to są tam zębatki.

  Trzeszczenie zaczyna się nie na początku kiedy fuser chodzi a później w momencie kiedy zaczynają się tam ustawiać inne rzeczy(na ekranie pojawia się napis 'Konica Minolta' w tym momencie i później już jest panel dotykowy aktywny.

  Wszystko się zaczęło przy tym dosypaniu toneru(wyjęciu czarnego) i teraz zawsze po tym trzeszczeniu pisze mi ,że trzeba wymienić podajnik na zużyty toner niedługo...:D

  No i oczywiście nie mogę na maszynie nic robić...
 • #6
  copyman
  Photocopiers specialist
  A śmietniczkę masz pustą ? Czujnik czysty ? Może trzeszczenie pochodzi od zablokowanego transportu tonera zużytego ? Jak wyglada wysyp tonera zużytego z zespołu pasa transferu ?

  C.
 • #7
  mib3
  Level 23  
  copyman wrote:
  Może trzeszczenie pochodzi od zablokowanego transportu tonera zużytego ? Jak wygląda wysyp tonera zużytego z zespołu pasa transferu ?

  Przychylam się do słów copymana, stawiam na mechanizm doprowadzania/odprowadzania toneru w maszynie. Prawdopodobnie zrobił się zator i zębatki przeskakują (pewnie też mogą być do wymiany). Przy "dobrej pogodzie" 8-12h kręcenia maszyny w zależności od doświadczenia serwisanta. TU i TU masz podobne tematy.
  Życzę powodzenia
  M.
 • #8
  serwis.urz.biurowych
  Level 13  
  zacznij od opróżnienia pojemnika na zużyty toner. wyjmij całkiem transfer - z prawej strony maszyny wychodzi po odkręceniu 2 śrub. Odkręć listwę czyszczącą pas i odkurz śrubę zużytego tonera. wyjmij bębny i też odkurz końcówki wyjścia zużytego tonera. Zobacz czy lekko obracają się mieszadła tonerów, pokręć kołem napędowym przy tonerach. Skoro działała dobrze przed awarią to może tyle wystarczy. Co do tonerów to może trafiły ci się słabe czipy jeśli je wymieniłeś i stąd to zamieszanie z komunikatami o tonerach.
 • #9
  serwek
  Level 25  
  Witam
  Oj, nasi Klienci także mają różne pomysły. Kupują w sieci różne cuda (byle taniej), a potem... "zonk" 8-O Przeważnie przyczyną był podejrzany toner (chciwość - chytry 2 razy traci... tzw.oszczędności...)
  Jeżeli w nowym module zasobnik nośnika zasypie się przy odpaleniu resztką pozostałego w "kanałach" felernego toneru powstała mieszanka się zaczyna szybko "zważać" burząc porządek plamki transferu i A.T.D.C. Po ok. 50-150 kopiach lub wydrukach można spodziewać się takich lub podobnych niespodzianek.
  Zasada podobna w efekcie/ objawach do przypadków w urządzeniach Kyocera. Nie oszczędzać, nie mieszać bo "taniej i tak nie będzie"
  Zauważyliśmy że niespodzianki zdarzają się także z tonerami, które przechowywane były zbyt długo w zbyt niskiej temperaturze (zimne magazyny) Mieliśmy partię takich tonerów od pośrednika (dużej firmy handlującej wszystkim). Razem z telewizorami, drukarkami, kasami, tonerami i sprzętem do prezentacji trzymał produkty spożywcze zaopatrzenia biurowego. W magazynie mieli raz 15*/20*C, a raz niziutkie -5*/ -10*C. Ponoć jak się coś zbliżało do końca terminów (mleczko do kawy, batony dla sekretariatów itp) opuszczali temperatury mocno w dół. Jak było lato (a prąd drogi) zostawiali samo sobie. Nawet papier (ryzy w kartonach) tak trzymali :oops: Na szczęście papieru nie kupowaliśmy ;) Eksperyment z tą tzw. hurtownią wszystkiego poszedł w koszty.
  Takie tonery się mocno zbijają jak mąka w słoiku, obciążając napędy, zapychając spirale.
  Nie zazdroszczę roboty reanimacyjnej związanej z tym zagadnieniem... kupa rozbierania (nie wiem czy się opłaca :?: ) :roll:
  Pozdrawiam
  "serwek" ;)