Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ kotła węglowego z wymiennikiem - wysokość wymiennika płytowego

michael1986 09 Lut 2015 16:17 1518 15
  • #1 09 Lut 2015 16:17
    michael1986
    Poziom 18  

Witam

Buduje układ centralnego ogrzewania. Dom jest podpiwniczony, kocioł węglowy i gazowy oraz wymiennik płytowy w piwnicy.

Pytanie:

Czy wzajemne umiejscowienie wymiennika ciepła i wyjścia wody ciepłej w kotle ma duże znaczenie?

Wydaje mi się że:

- wymiennik powinien być wyżej niż kocioł
    - połączony możliwie grubymi rurami, bez zakrętów

Pytanie czy jest sens dawać pół metra wyżej czy wystarczy np. 20 cm? Czy mogę bardzo krótkie rury, tzn. dać możliwie najkrótsze?

Kolejna sprawa, to od wymiennika pójdzie rura do rozdzielnika na ALU-PEX. Czy ten rozdzielacz powinien być fizycznie wyżej niż wymiennik?
    Wydaje mi się że to tutaj nie ma takiego znaczenia bo i tak cała instalacja będzie powyżej, więc ma to znaczenie jedynie odpowietrzające, mam rację?

Chciałbym aby instalacja awaryjnie COKOLWIEK (np. 20% skuteczności) działała jako grawitacyjna. Czy jest to możliwe przy wymienniku ciepła i ALU-PEX?

Albo jeśli niemożliwe to chociaż żeby nie była anty-grawitacyjna :)

Pozdrawiam

0 15
  • #2 09 Lut 2015 16:44
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Nie będzie działać.
    Nie wiem co oznacza "anty-grawitacja" ?

1
  • #3 09 Lut 2015 16:57
    michael1986
    Poziom 18  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Nie będzie działać.

Anty-grawitacyjny to np. taki układ:

Mieszkanie, terma umieszczona wysoko, grzejniki nisko. Pompa pracując sprzeciwia się naturalnemu biegowi wody (ciepła do góry). Rozumiesz?

0
  • #4 09 Lut 2015 18:18
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Przy rozdzielaczach i rurach alu-pex nie będzie grzało. Do grawitacji powinno stosować się rury sztywne (stal, miedź). Pex jest materiałem bardziej elastycznym i może się zniekształcać pod wpływem ciężkości wody, co grawitacji nie sprzyja. Jeśli chcesz grawitacje to wymiennik musi być wyżej niż kocioł żeby wywołać działanie takiej instalacji. Rury do wymiennika nie muszą być bardzo duże. Zależy to jakiej średnicy mają jego przyłącza, ale przeważnie są 1 cal, lub 1,1/4 cala

0
  • #5 09 Lut 2015 19:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jamesbond664478 napisał:
    Przy rozdzielaczach i rurach alu-pex nie będzie grzało. Do grawitacji powinno stosować się rury sztywne (stal, miedź). Pex jest materiałem bardziej elastycznym i może się zniekształcać pod wpływem ciężkości wody, co grawitacji nie sprzyja. Jeśli chcesz grawitacje to wymiennik musi być wyżej niż kocioł żeby wywołać działanie takiej instalacji. Rury do wymiennika nie muszą być bardzo duże. Zależy to jakiej średnicy mają jego przyłącza, ale przeważnie są 1 cal, lub 1,1/4 cala

Jeśli bym się uparł albo założył z kimś to pewnie .... zrobił bym układ na pex i rozdzielaczu grawitacyjnie bez problemu;
    Nie podjął bym się wykonania instalacji grawitacyjnej na wymienniku płytowym.

W związku z tym pytanie :

Czy udało Ci się zaprojektować lub wykonać instalację grawitacyjną z takim wymiennikiem ?

0
  • #6 09 Lut 2015 21:19
    michael1986
    Poziom 18  

A jeśli zamiast ALU-PEX miałbym doprowadzenie wody do rozdzielacza rurą 1" w środku a dopiero do grzejników ALU-PEX to jest szansa na grawitację?

0
  • #7 09 Lut 2015 21:44
    jack63
    Poziom 42  

A ja wiem. To takie coś co wylatuje z broni na filmach SF. :D

Jakie opory przepływu ma ten wymiennik od strony "antygrawitacji" ?
    Jaka różnica poziomów i w którą stronę?
    Co za wymiennikiem i powyżej niego?
    Jak pisał @Grzegorz Siemienowicz przekornie i pytająco, szanse na pracę wymiennika płytowego przy obustronnym obiegu grawitacyjnym są prawie zerowe, oby nie ujemne.

0
  • #8 10 Lut 2015 09:39
    michael1986
    Poziom 18  

jack63 napisał:

A ja wiem. To takie coś co wylatuje z broni na filmach SF. :D

Jakie opory przepływu ma ten wymiennik od strony "antygrawitacji" ?
    Jaka różnica poziomów i w którą stronę?
    Co za wymiennikiem i powyżej niego?
    Jak pisał @Grzegorz Siemienowicz przekornie i pytająco, szanse na pracę wymiennika płytowego przy obustronnym obiegu grawitacyjnym są prawie zerowe, oby nie ujemne.

nie mam danych na temat oporów, standardowy wymiennik płytowy, producenci niestety milczą.

A może jakby nie grawitacja na parterze to chociaż na poddaszu?

Czy mając taki układ:
    - poziom 1 (kotłownia)
    - poziom 2 (mieszkalny)
    - poziom 3 (mieszkalny)

grawitacja prędzej przebije mi się na poziom 3 czy 2?

Z doświadczenia w innym domu, w którym jest "fabryczna instalacja grawitacyjna na żeliwie" wiem, że góra zawsze grzeje lepiej niż dół.

0
  • #9 10 Lut 2015 12:03
    jack63
    Poziom 42  

Dyskusja z Tobą jest dość trudna. Podajesz informacje, które tylko(!) wg. Ciebie są istotne a zadajesz pytania wymagające do RZETELNEJ odpowiedzi większej ilości lub ... zupełnie innych informacji. :cry:
    W zasadzie na "inżynierskiego nosa" odpowiedź na pytanie o obieg grawitacyjny przy wymienniku płytowym jest negatywna i taką już dostałeś.
    Aby Ci to udowodnić obliczeniowo lub sprawdzić czy uda się grawitacyjnie odprowadzić trochę ciepła z kotła w sytuacji awaryjnej (o to Ci chyba chodzi najbardziej???) trzeba znać cale mnóstwo szczegółów.
    Po pierwsze DOKŁADNY schemat instalacji z przekrojami rur oraz ich umiejscowieniem w przestrzeni. Wszystkie wysokości. Rodzaje grzejników. Ew. zawory Opory przepływu wymiennika (ich np. nie znasz!) itd itp.
    W zasadzie trzeba by przeprowadzić obliczenia projektowe zajmujące czas i ... pieniądze.
    Nie wiem kto zrobi to za Ciebie za darmo? Nawet wróżka bierze kasę za swoje porady a co dopiero projektant.
    Masz trzy wyjścia:
    1. Zapłacić za obliczenia, których efektem może być.... odpowiedź negatywna.
    2. Zrobić te obliczenia samodzielnie. W sieci są informacje jak liczyć instalację grawitacyjną. Sam się natknąłem na jedno stare, ale jare opracowanie wyglądające jak skrypt uczelniany. Koszt prawie zerowy nie licząc własnego czasu oczywiście
    3. Zrobić eksperyment. Może wyjdzie taniej, jeżeli masz wymiennik, bo chyba on jest największym kosztem. Oczywiście eksperyment ma być robiony wg najlepszych zasad budowania instalacji grawitacyjnych.
    O opcjach "cudownych" typu kabała czy modlitwa może zapomnijmy. :D

0
  • #10 10 Lut 2015 14:17
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Jeśli masz podpiwniczone mieszkanie to możesz zastosować ogrzewanie z tzw. rozdziałem dolnym i do niego dołożyć pompę

Układ kotła węglowego z wymiennikiem - wysokość wymiennika płytowego

i do takiego układu podłączyć wymiennik

0
  • #11 10 Lut 2015 14:44
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 11 Lut 2015 10:28
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Na pex-ie to nie będzie chodzić na grawitacji, właśnie przez niemożliwe spadki. Trzeba w takim układzie decydować się na rury sztywne. Ale jeśli autor chce żeby awaryjnie mu chodziło na grawitacji to musiałby postawić na rury ze stali, lub miedzi (przy takim układzie) Ale decyzja należy już do autora.
    A co do schematu to uważasz że jest on zły czy nieprawidłowy ? Bo mówisz że schemat taki sobie

0
  • #13 11 Lut 2015 10:58
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 11 Lut 2015 11:47
    jack63
    Poziom 42  

Walker29 napisał:
    nigdzie nie ma również napisane jaki wymiennik- chyba tylko kolega Grzegorz zasugerował płytowy)

Było "dawno temu":
    michael1986 napisał:
    kocioł węglowy i gazowy oraz wymiennik płytowy w piwnicy.

Co prawda nie wiadomo co i gdzie jest, ale "płytowy jest napisane wyraźnie.
    Autor tematu się nie wypowiada. Może odpuścił?
    Nie ma na razie żadnego pomysłu zaprezentowanego porządnym schematem, choć ma dziwne w tej sytuacji propozycje/zapytania
    michael1986 napisał:
    A jeśli zamiast ALU-PEX miałbym doprowadzenie wody do rozdzielacza rurą 1" w środku a dopiero do grzejników ALU-PEX to jest szansa na grawitację?
    Nie ma tez sprecyzowanego celu swoich "poszukiwań", więc dalsza dyskusja nie ma sensu.
    PS.
    Walker29 napisał:
    pex'a(na którym spadki nie wiem jak zrobić)

oraz
    Jamesbond664478 napisał:
    właśnie przez niemożliwe spadki.

Panowie o co chodzi? Czyżby rury PEX nie dało się ułożyć z lekkim spadkiem?
    Bo chyba nie sądzicie, że mówimy o jakiś długich poziomych odcinkach? Przecież przy grawitacji one nie mają zupełnie sensu (no chyba że na 20-tym piętrze) oraz wszelkie bajery typu rozdzielacze, trójniki 90 o czy zawory termostatyczne, również.
    Z resztą PEX 1" cal w środku (a może i większy) doprowadzi do bankructwa każdego inwestora.

0
  • #15 11 Lut 2015 16:36
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Na usprawiedliwienie dodam, że temat brzmi:
    "Układ kotła węglowego z wymiennikiem - wysokość wymiennika płytowego"

:D

0
  • #16 11 Lut 2015 18:06
    jack63
    Poziom 42  

Grzegorzu, nie wiem za co masz się usprawiedliwiać?
    Temat brzmi jak brzmi. Ty go nie zakładałeś.
    Ludzi piszą "skrótowo",bo "przecież każdy wie o co chodzi a ty się czepiasz", a potem wychodzą takie kwiatki jw.
    To chyba będą ostatnie podrygi tego tematu.

0