Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja napięcia dla wentylatora

flexior23 09 Lut 2015 16:58 378 3
  • #1 09 Lut 2015 16:58
    flexior23
    Poziom 6  

Witam
    Dziś próbowałem zrobić regulator napięcia dla wentylatora według tego schematu:

Napięcie wyjściowe powinno być według mnie zależne od wartości rezystancji na rezystorach regulowanych.

Problem polega na tym, że nie zależnie od tego, jaką rezystancję ustawię, to na wyjściu tego układu (napięcie dla wentylatora) zawsze wynosi około 2,6V.
    Zmiana rezystancji wpływa tylko na grzanie się LM317.

Chciałbym żeby regulacja mieściła się w przedziale 3-8V (i tak jest spadek 4V w LM317).
    Być może jest to zły schemat i nie będzie działał tak jak chcę, dlatego proszę Was o pomoc.

0 3
  • #2 09 Lut 2015 17:04
    andrzej55
    Poziom 34  

Schemat jest właściwy, tyko prawdopodobnie źle się podłączyłeś do jego wyprowadzeń. Poszukaj w necie lub notach katalogowych, które wyprowadzenia to wejście, wyjście i regulacja.

1
  • #3 09 Lut 2015 17:17
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Schemat nie jest właściwy, gdyż tak włączone potencjometry niczego nie regulują.
    Proszę połączyć potencjometry tak:

0
  • #4 09 Lut 2015 21:44
    flexior23
    Poziom 6  

Ahh, faktycznie, pomieszało mi się OUT z ADJ w LM317. Robiłem według schematu, a teraz znalazłem katalog w internecie i OUT jest w środkowej nóżce.
    Poprawiłem i wszystko działa.
    Dziękuję bardzo za pomoc.

@trymer01
    Te środkowe nóżki w rezystorach oczywiście również połączyłem, zapomniałem w schemacie to narysować.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo