Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiatrak komputerowy Intel - Atmega8+wiatrak komputerowy

jupiter132 09 Lut 2015 18:43 1788 5
  • #1 09 Lut 2015 18:43
    jupiter132
    Poziom 11  

Witam!

Przejdę odrazu do sedna sprawy. Otóż niedawno wpadłem sobie na pomysł zrobić mini regulację temperatury czujnika. Natomiast do regulacji potrzębuję wiatraka chłodzącego, a więc i jego aktualnej liczby obrotów. Tu pojawia się problem. Dysponuję wiatrakiem komputerowym na 12 V. Ma on trzy wyjściowe kable: +,-, oraz tachometr. Wiem iż, kabel ten podaje dwa impulsy na obrót. Wpierw podłączając wejście tachometru do mikrokontrolera nic nie działało. Chwilę zacząłem szukać i znalazłem iż wyjście to jest wyjściem otwartego korektora. Stworzyłem więc podobny układ do tego jak z innego tematu: (pomijając PWM) https://obrazki.elektroda.pl/2771402900_1391183271.jpg
    Jednak podłączając do niego diodę czy zatrzymam obroty "paluchem" czy też nie dioda wciąż jednostajnie się świeci. Nie widać żadnych zmian. Wiatraczek zasilam 12V akumulatorem samochodowym.
    Teraz pytanie:
    Czy tachometr jest uszkodzony czy też ja robie coś nie tak?
    Dodam, iż podłączając kabel od informacji o lb obrotów jako masę wtedy dioda zapala się ledwo co.

Chodzi mi o to czy ktoś może wytłumaczyć jak to zrobić. Bardzo możliwe, że ja robię gdzieś błąd.

0 5
  • Pomocny post
    #2 09 Lut 2015 19:44
    wiertacz
    Poziom 33  

Napisz dokładnie jak podłączyłeś diodę świecącą.
    Migania diody przy kręcącym się wiatraku nie zobaczysz ze względu na wysoką częstotliwość.

1
  • #3 09 Lut 2015 21:10
    jupiter132
    Poziom 11  

Eureka. Problem rozwiązany. Jak przypuszczałem problem był z wiatrakiem. Przy drugim sprawnym aż miło patrzeć jak działa. Słusznie zauważyłeś że 2000 razy na minute mignięć ciężko przekminić ale ja lekko przytrzymywałem wiatrak do prędkości przy której da się zaobserwować mignięcia. Zauważyłem również iż podtrzymywany jest stan wysoki a impuls występuje w postaci chwilowego 0 stanu. Teraz zastanawiam się po co stosuje się podciągnięcie do 12V. Przy najprostszym podłączeniu układ działa już poprawnie.

0
  • #4 09 Lut 2015 21:23
    wiertacz
    Poziom 33  

Podciąganie nie musi być do 12V.
    Może być do każdego innego napięcia. Oczywiście w granicach wytrzymałości tranzystora.

0
  • #5 18 Lut 2015 15:33
    jupiter132
    Poziom 11  

Piszę ponownie, ponieważ jako, że z układem nie mam już problemu mam problem z napisaniem programu. W swoim rozwiązaniu chciałbym użyć dwóch przerwań od TIMER0 oraz zewnętrzne INT0. Teraz tu moje pytanie czy te dwa przerwania zaimplementowane w ten sposób jak poniżej, nie wpłyną na niedokładność pomiaru i czy jest może na to lepszy sposób. Mój kod:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Nie opisuję obsługi lcd, bo tu nie jest to ważne. Należy dodać, że INT0 to wejście od wentylatora komputerowego.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Lut 2015 16:59
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zły pomysł, zły kod. Użyj jednego timera w trybie zliczania impulsów zewnętrznych i podłącz wyjście wentylatora do jego wejścia. Drugi timer zaprogramuj na zgłaszanie przerwań co 1 sekundę (timer 0 tego nie potrafi), w procedurze przerwania odczytaj wartość licznika, wyzeruj licznik i wyświetl wartość. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale o niebo lepsze od tego, co masz teraz.

0