Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzbrojenie alarmu z nieaktywną czujką

09 Lut 2015 22:40 648 8
 • Poziom 11  
  Pytanie do osób znających temat.

  Czy jeżeli posiadam 15 czujek ruchu i któraś w jakiś sposób się uszkodzi czyli nie będzie aktywna to czy alarm się uzbroi bez problemu czy też wywali jakiś błąd np. z niezabezpieczona daną strefą ? Czy alarm w jakiś sposób przed uzbrojeniem sprawdza stan techniczny czujek np. czy dochodzi sygnał ?
 • Poziom 18  
  Zacznij jaki alarm i co masz na myśli (uszkodzi)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W zdecydowanej większości centrala nie wyłapie w ten sposób (brak wykrywania ruchu) uszkodzonej czujki. Zasygnalizuje za to (a przynajmniej tak centrala powinna być zaprogramowana) ciągłe naruszenie linii. Oczywiście powinna reagować na sabotaż linii, ale to nawet przy braku czuwania.
  To dotyczy większości przypadków. Ale są też systemy, gdzie brak naruszenia linii (spowodowany uszkodzeniem czujki, zasłonięciem jej...) przez określony czas także jest sygnalizowany. I są też czujki z układami samodiagnozy, gdzie uszkodzenie czujki powoduje wyzwolenie alarmu np. technicznego w dodatkowej linii.
 • Poziom 11  
  Głownie rozbiega się o to że są czujki które nie reagują mrugnięciem diody po wykryciu ruchu, gdy dzwonie na serwis mówią że niektóre czujki celowo mają wyłączone diody by nie pokazać złodziejowi że się uaktywniła. Dodano że każda czujka jest przypisana do strefy i gdyby któraś nie działała to alarm się nie uzbroi. Pytam bo pracuje przy dozorze obiektu i czasem kukam na te czujki czy one w ogóle działają. ( były próby włamania )
 • Moderator Zabezpieczeń
 • Poziom 39  
  obiluk napisał:
  Pytam bo pracuje przy dozorze obiektu i czasem kukam na te czujki czy one w ogóle działają. ( były próby włamania )

  To chyba masz dużo większe możliwości niz my, by zapytać instalatora z firmy która to instalowała lub serwisuje.
  Ponadto w wiekszości central istnieje funkcja testu z poziom użytkownika. Mozna sprawdzić, czy czujka jest zablokowana , czy centrala widzi jej brak, choć może migać LED itd.
 • Poziom 18  
  No to jeszcze Ci dopisze do tej łamigłówki że zaświecenie sie czujki nie oznacza że ona poprawnie zaprogramowana.
 • Poziom 11  
  Jutro sprawdzę i napisze model
 • Poziom 23  
  Jeżeli są wątpliwości, to najlepiej przeprowadzić tzw. "Walk test" - w ten sposób można sprawdzić funkcjonowanie wszystkich czujek (nie tylko "czy się zaświeci dioda", ale czy sygnał dochodzi do centrali).