Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Stereo Tosca 303 - programowanie FM

10 Lut 2015 10:28 1194 18
  • Poziom 7  
    Witam.
    Czy ktoś pamięta jak się programuje kanały radiowe w amplitunerze Stereo Tosca 303 Diora?
    Odkopałam z szafy to radio sprzed lat, przestroiłam, ale za żadne skarby nie potrafię zaprogramować tych czterech kanałów (z wsadzanym plastikowym pokrętłem).
    Byłabym wdzięczna za pomoc. :)
    Kasia.
  • Poziom 7  
    niestety, ale nie działa... co może być przyczyną?
  • Poziom 11  
    Przyczyną są zbyt mocno przekręcone do oporu właśnie te potencjometry można to naprawić lub spróbować wymienić trzeba zdjąć obudowę i odkręcić płytkę pod którą są te potencjometry i wprowadzić spowrotem plastikowe prowadniki na śrubę regulacyjną, jeżeli prowadniki nie będą się poruszały to trzeba wkleić spowrotem plastikowe prowadniki ze srubą
  • Poziom 7  
    Monius, kurczę, jestem laikiem... W dodatku babą :) Czy mógłbyś opisać to jak babie i laikowi? Bo za Chiny Ludowe nie wiem od czego zacząć :D Dzięki!!!
  • Poziom 20  
    Jak znam życie, to pęknięte są plastikowe pokrętełka, którymi ustawia się stacje. :D
    Żeby to naprawić, trzeba zdjąć cały przedni panel, po zdjęciu którego zobaczysz czarne "nasadki" nałożone na białe trzpienie regulatorów. Jeden z tych elementów będzie miał widoczne pęknięcie, przez co można sobie kręcić i kręcić, a stacja i tak się nie zmieni. Umiejętne sklejenie przywraca działanie programatora. :)

Notabene sam programator jest raczej kiepski, czasami stacje się rozjeżdżają bez wyraźnego powodu. :P
  • Poziom 11  
    Jeżeli nie masz jakiegoś większego lub mniejszego pojęcia podejdź z tym do jakiegoś punktu naprawy RTV I AGD zrobią to naprawdę za grosze a jeżeli chodzi o sam odbiór stacji radiowych może być problem jeżeli radio nie było przestrojone na nowe częstotliwości u mnie nie zapłaciła byś nic z sentymentu do takich rzeczy.
  • Poziom 26  
    W pierwszym poście napisałaś że przestroiłaś zaś w kolejnym że jesteś laikiem i nie masz o tym pojęcia.Ja rozumiem że proces przestrajania tosci może przebiegać w sposób że wyrywamy kondensatory i działa ale to jest trudniejszą czynnością od sprawdzenia uszkodzenia mechanicznego programatora :D
  • Poziom 7  
    przestroiłam u pana, który stroi...

Dodano po 1 [minuty]:

zaniosłam radio do serwisu RTV i poprosiłam Pana o to, żeby mi przestroił radio = przestroiłam
  • Poziom 16  
    Pokrętła działają po wciśnięciu przycisków obok. Po wciśnięciu jednego z czterech przycisków należy kręcić odpowiadającym im pokrętłami tak aby zaprogramować stację. Są to potencjometry wieloobrotowe ze sprzęgłem więc przy braku jakichkolwiek zmian należy spróbować kręcić w drugą stronę. Po wykonaniu takiej próby i braku reakcji radioodbiornika należało by wymienić programator lub mechanicznie spróbować usunąć blokadę uniemożliwiającą strojenie.
  • Poziom 7  
    kręciłam i nic... :) dziekuję za rady
  • Poziom 11  
    Naturalnie jeżeli nie jest zerwana linka od głównego sterownika FM radio będzie działać lecz bez programatora o ile pamiętam bez ingerencji w kondensatory zakres częstotliwości mimo przestrojenia będzie dość okrojony około 98-101 MHz lub w podobnym zakresie począwszy od 94 MHz adekwatnie w górę
  • Poziom 7  
    Zakres mam ok, nie działa tylko porgramowanie. Znalazła się dobra dusza, która opisała mi wszystko w bardzo prosty sposób, dla baby i laika. Co zrobić i jak. Spróbuję w wolnej chwili. Temat uznaję za zamknięty. Bardzo Wam dziekuję za chęć pomocy, jednak nie jestem w stanie z niej skorzystać, bo nie rozumiem co do mnie mówicie :D Dopiero James opisał wszystko rewelacyjnie przystępnie :) Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Monius11........... o jakiej lince ty piszesz. Linka oczywiście jest ale służy do przeniesienia głównej gałki strojenia na kondensator i rezystor, bo o ile dobrze pamiętam za głównym kondensatorem regulowanym na tej samej ośi znajduje się potencjometr do strojenia Varikapu. Strojenie programowane to inna bajka.......... tam są tylko i wyłącznie potencjometry i ich przełączniki bez linek. Poza tym serwis przestrajając radio powinien także rozszerzyć jej zakres FM, a ty tu opowiadasz bajki o domowych sposobach ze szkoły średniej.
  • Poziom 11  
    Keram480 doczytaj dokładnie co piszę.
  • Poziom 16  
    monius11 napisał:
    Naturalnie jeżeli nie jest zerwana linka od głównego sterownika FM radio będzie działać lecz bez programatora o ile pamiętam bez ingerencji w kondensatory zakres częstotliwości mimo przestrojenia będzie dość okrojony około 98-101 MHz lub w podobnym zakresie począwszy od 94 MHz adekwatnie w górę

Temat może i jest zamknięty ale nadal nie wiem co miałem doczytać.......powiedzenie ze jeśli linka nie jest zerwana to radio będzie działać ale bez programatora jest bzdurą bo tuner ten ma strojenie FM odbywające się podawaniem napięcia Varikapowego regulowanego do 28V na diody pojemnościowe. Potencjometr sprzężony z linką reguluje napięcie podobnie jak potencjometry programatora a napięcie z tych ostatnich jest podawane przez przełączniki. Przełączniki zaś podając napięcie z torów programatora odłączają napięcie z toru regulacji linką.
    Jaki więc związek ma zerwana linka z działaniem programatora ! ! !
  • Poziom 11  
    Kolego zaczynasz się czepiać delikatnie, napisałem to w sensie uszkodzonych stroików a nie przełączników bądź całej płytki tak jak mowa w temacie.
  • Poziom 11  
    Kolego zaczynasz się czepiać delikatnie, napisałem to w sensie uszkodzonych stroików a nie przełączników bądź całej płytki tak jak mowa w temacie.
  • Poziom 7  
    temat zakmnięty - dziękuję za rady