Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sekcja zasilania płyty głównej - co to jest?

10 Lut 2015 10:38 14271 5
 • Poziom 13  
  Witam, to takie ogólne pytanie.
  Co to jest, jakie to ma znaczenie w podkręcaniu, jaki parametr decyduje o tym, że dana płyta ma dobrą sekcję zasilania, i wreszcie jak mam rozpoznać, czy moja płyta główna ma dobrą sekcję czy słabą.

  Pytanie uzupełniające to to jest faza zasilania:).

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Co to jest sekcja zasilania CPU?
  Sekcja zasilania to jest układ na płycie głównej odpowiedzialny za zasilanie procesora, czym lepszy tym stabilniejsza praca procesora.Sekcja zasilania CPU łączy różne elementy płyty głównej, ktore są odpowiedzialne za dostarczenie zasilania do procesora (kontroler PWM, sterownik MOSFET, tradycyjne MOSFETy (górny i dolny), dławiki, kondensatory i związane z nimi obwody).

  Co to jest MOSFET ?
  MOSFET jest jednym z najważniejszych elementów strefy zasilania procesora, ponieważ jest to pierwszy przełącznik, który zezwala lub zapobiega przepływowi prądu do procesora. Przełącznik jest kontrolowany poprzez sterownik MOSFET i kontroler PWM. MOSFET należy do najbardziej kosztownych elementów konstrukcji zasilania.

  Co to jest faza zasilania ?
  Faza zasilania, to pojedynczy stabilizator napięcia procesora, który składa się zw sterownika MOSFETu, MOSFETu górnego oraz dolnego (lub czasami tylko z jednego tranzystora MOSFET). Fazy zasilania powstają dzisiaj przy wykorzystaniu wielu nowoczesnych technologii, dzięki czemu są coraz bardziej wydajne.
  Ilość faz można określić licząc cewki umieszczone wokół gniazda procesora. Z tego co wiem faz jest od 4 do nawet 32.


  Co to jest tradycyjny MOSFET (również znany jako D-Pak MOSFET...) ?
  Tradycyjny MOSFET to mniej zaawansowany układ tranystora MOSFET, który jest wykorzystywany w sekcji zasilania procesora, gdzie górny i dolny MOSFET oraz sterownik MOSFET stanowią 3 odrębne chipy. Jest to układ mniej wydajny niż ten jednochipowy PowIRStage, zastosowany przez GIGABYTE  Sekcja zasilania jest ważnym element płyty głównej, który ma znaczenie przede wszystkim przy podkręcniu. O stabilności zasilania decyduje jakość oraz ilość faz. 3+1 oznacza, że trzy fazy odpowiedzialne są za dostarczanie prądu do rdzeni procesora a jedna zasila kontroler pamięci.

  Sekcja 3+1 stosowana w budżetowych płytach głównych nie pozwoli na skuteczne podkręcanie prądożernych procesorów, jednak powinna wystarczyć do OC tych z dolnej półki np. Athlona II X2. Często też na płytach z 4 fazowym zasilaniem producent nie zaleca stosowania procesorów z TDP wyższym niż 95W.

  Sekcja 4+1 pozwala na zamontowanie bardziej prądożernych procesorów oraz oferuje dobre możliwości podkręcania. Jeszcze lepiej gdy wyposażona jest w radiator na mosfetach.

  Do wyczynowego overclockingu przeznaczone są płyty z sekcją 8+2 (lub więcej) chłodzoną radiatorem.


  Informacje zaczerpnięte z jakiejś strony Gigabyta oraz z forum PClab, nie są moja autorską wypowiedzą, zostały prze ze mnie jedynie lekko przeredagowane.
 • Poziom 13  
  Sekcja zasilania płyty głównej - co to jest?

  Czy tutaj mam 3+1 czy 4+1?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
 • Poziom 12  
  Od siebie dodam, że np za czasów Pentium III procesor miał "jedną fazę" zasilania, czyli tzw. przetwornica synchroniczna (dwa tranzystory, cewka i kilka filtrujących kondensatorów).

  Płyty na AMD socket A czyli stare Durony/Athlony XP/ Semprony miały od dwóch do trzech faz. Niektórzy producenci w totalnie high endowych płytach dawali czterofazowe sekcje.

  "Szaleństwo" zaczęło się chyba od socketu 775. Już w 2006 roku, pojawiały się płyty główne z zasilaniem 8-fazowym.

  Terminologia "+1" itd. pojawia się dopiero przy konstrukcjach, gdzie w procesorze oprócz jednostki CPU (i FPU czyli zmiennoprzecinkowej która od czasów PIII jest zintegrowana) jest też kontroler pamięci (oraz coraz częściej inne układy, które tylko dało się zintegrować :) ). AMD jako pierwsze zintegrowało za czasów socketu 939 kontroler DDR1 w procesorze. Tutaj zasilanie kontrolera było rzeczywiście osobne, ale producenci nie nazywali tego "+1" (zazwyczaj ta jedna "faza" starczała na zasilenie napięcia szyny HT i całego kontrolera pamięci).
  Cały układ zasilania to się nazywa przetwornica.

  Nie wiem, czy Cię to zaciekawi, ale tutaj masz fotki i budowę mojej przetwornicy, robionej na piechotę. Jest to przetwornica asynchroniczna (jeden tranzystor i to nawet nie jest MOSFET, tylko zwykły NPN bipolarny, zamiast drugiego MOSFETa (zamiast dolnego) jest tam dioda schottky'ego.

  Jakbyś chciał poczytać o tym więcej, to tak jak pisałem hasło "przetwornica", na wiki nieźle wytłumaczona zasada działania.

  Tutaj skupiłem się na "historii" i elementach budowy, możemy rozwinąć temat, jeżeli Cię to ciekawi :)
  kolega cichyp ma ode mnie plusika, dobra robota ! :)

  Dodano po 6 [minuty]:

  Wrócę jeszcze do głównego tematu, czyli co decyduje o OC płyty. Często jest to także chipset. Na przykładzie Intela i procesora z zablokowanym mnożnikiem:

  na płycie ze starym i słabym chipsetem 945PL można zrobić około 350 MHz fsb, co w połączeniu z procesorem który domyślnie ma 333 MHz x 9 to niewielki wzrost wydajności

  na płycie z nowszym chipsetem z lepszej serii (droższej półki) np P35, P45, X38 itd. można spokojnie przekroczyć 400-450 MHz oczywiście jeżeli konkretny procesor na to pozwala przy konkretnych warunkach (napięcie, temperatura).

  Co jeszcze? Często ograniczają nas brak ustawienia niektórych napięć. Równie często lub nawet częściej ograniczają nas pamięci.
  Koniec off topu, to nie jest odpowiedź na główne pytanie, raczej jako ciekawostka i próba zachęcenia do overclockingu :)

  pozdrawiam
 • Spec Overclocking
  Myślę, że wartość dla P35 kolega może spokojnie podnieść w górę. Na screenie jest ustawienie 24/h max stabilnie uzyskałem 510, ale skądinąd wiem, że bywają lepsze egzemplarze P35.

  P.S. Zmuszony byłem wrócić do mojego staruszka peceta.

  Sekcja zasilania płyty głównej - co to jest?