Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty nadajnik/odbiornik RF

mamdobreklapki 10 Lut 2015 13:24 1521 6
  • #1 10 Lut 2015 13:24
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Witam,

Potrzebuję układu do bardzo prostej komunikacji, po naciśnięci przycisku przy nadajniku przy odbiorniku oddalonego o ok 200m zaświeciła się dioda i odezwał brzęczyk (mam taki aktywny na 5v). Są dwie opcje:

1) Mam ten zestaw http://majsterkowo.pl/wp-content/uploads/2012/12/system-powiadamiania-o-listach-01.jpg
    Nie dolutowałem anten ale testowałem je tóż obok siebie.
    Jednak na wyjściu odbiornika oprócz szumów (dioda podłączona przez rezystor miga) nie było śladów sygnału. Nie wiem jak sprawdzić czy czasami nie nadaję na innej częstotliwości.. jak w ogóle sprawdzić czy nadajnik nadaje?
    Nawet gdyby to się udało musiałbym jakoś odfiltrować szumy (kondensator?)

2) Zmontować zestaw samodzielnie. Znalazłem takie schemaciki:

http://www.eleccircuit.com/small-rf-universal-remote-controls/

Do odbiornika zamiast silnika(6v) podłączyłbym ten mój brzęczyk(5v)..
    Proszę o opinie i wskazówki :)

• #2 10 Lut 2015 13:39
    barti1977
    Poziom 9  

Opcja 1 jest prostsza i bardziej elegancka. Pamiętaj jednak że nie są to moduły działające samodzielnie. Potrzebny jest jeszcze koder i dekoder sygnału pracujący z odpowiednią szybkością (bps). Taką rolę właśnie spełnia atmega (w nadajniku i odbiorniku). Ja podbny projekt zbudowałem na tych modułach i arduino nano. Działa jak ta lala ale w piwnicy a nie na wolnym powietrzu. Nadajnik i odbiornik powinien pracować bez problemu na fabrycznych nastawach (przy założeniu że zadbano o prawidłowe kodowanie i dekodowanie sygnału). Ja swój dopieściłem kręcąc trymerkiem co 1/8 obrotu (w sumie 1 obrót trymerkiem dał mi ok. 30% wzrost zasięgu). Większy zasięg mają moduły oparte o ESP8266 ale tam też bez mikrokontrolera się nie obejdzie.
    PS. ESP8266 można zaprojektować by działał samodzielnie ale tego nie próbowałem - trzeba między innym wgrać custom firmware i zasilać 3,3v co trochę skomplikowało mi temat

• #3 10 Lut 2015 14:10
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

Kodowanie? Nie, myślę że się mylisz. Tu masz filmik gdzie koleś dostarcza na nadajnik sygnał 5v przyciskiem i odbiera też 5v tyle, że sygnał zanieczyszczony. Nie korzysta z gotowych bibliotek
    https://www.youtube.com/watch?v=RHJVyMYJ1XQ

Tak właśnie chciałem sprawdzić czy mój zestaw działa.. ale nie działa :/
    Nie chcę korzystać z mikrokontrolera bo wydaje mi się że to jest niepotrzebne.
    W jaki sposób kalibrowałeś odbiornik?

• #4 10 Lut 2015 14:52
    barti1977
    Poziom 9  

Na takich modułach zbudowałem już kilka projektów - ale trudno - skoro się mylę to musisz chyba napisać do tego gościa z Youtuba, że Tobie ten patent z filmu nie działa i żeby to on Tobie pomógł...
    Skoro moduł nie wymaga kodowania to równie dobrze odbiornik możesz wzbudzić pilotem do auta (pracującym na 433mhz) a chyba nie o to Tobie chodzi.
    Co do kalibracji - tak jak pisałem niepotrzebna kalibracja - chyba że chce się dopieszczać zasięg. Ja robiłem to z pomocą śrubokręta i stopniowego kręcenia trymerem w 1 lub drugą stronę - w miarę zwiększania odległości od nadajnika tak żeby po utraconym sygnale odzyskać go.

• #5 10 Lut 2015 15:29
    mamdobreklapki
    Poziom 8  

barti1977 napisał:
    Na takich modułach zbudowałem już kilka projektów - ale trudno - skoro się mylę to musisz chyba napisać do tego gościa z Youtuba, że Tobie ten patent z filmu nie działa i żeby to on Tobie pomógł...
    Skoro moduł nie wymaga kodowania to równie dobrze odbiornik możesz wzbudzić pilotem do auta (pracującym na 433mhz) a chyba nie o to Tobie chodzi.

Jestem zdezorientowany w tej kwestii w takim wypadku, będę musiał to sam sprawdzić.

barti1977 napisał:
    Większy zasięg mają moduły oparte o ESP8266 ale tam też bez mikrokontrolera się nie obejdzie.
    PS. ESP8266 można zaprojektować by działał samodzielnie ale tego nie próbowałem - trzeba między innym wgrać custom firmware i zasilać 3,3v co trochę skomplikowało mi temat

ESP8266 to moduły wifi więc zupełnie inna bajka.

• #6 10 Lut 2015 15:38
    barti1977
    Poziom 9  

mamdobreklapki napisał:
    ESP8266 to moduły wifi więc zupełnie inna bajka.

Dlaczego "inna bajka" - za pomocą dwóch ESP8266 stworzysz tor radiowy - czyli to co Tobie chodziło. A to że działają w paśmie 2.4 ghz to nawet lepiej. Poza tym mikrokontrolery są tu już wbudowane w układ.
    Co do kodowania poczytaj o układach MC145026/145027 i o tym jak kiedyś były budowane piloty zdalnego sterowania (ze stałym kodem) - powinieneś znaleźć jakiś schemacik.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME