Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Turbina wiatrowa + akumulator - jak dopasowac do siebie.

Zyga1981 10 Feb 2015 15:34 2895 0
    Zyga1981
    Level 8  
    Witam kolegów.

Przeczytałem sporo tematów na forum i doświadczenie kolegów w wielu sprawach mi pomogło. Z uwagi na różnorodność opinii w podstawowym temacie wole się upewnić i wysłuchać rad kolegów.

Z uwagi, że turbiny wiatrowe do 600W to turbiny wysokoobrotowe a realna moc tych wszystkich turbin zależy w sumie od prawie identycznych warunków atmosferycznych zaryzykowałem i kupiłem turbinkę. Z tego co wyszukałem na forum to czy to będzie turbina 200W, 450W , 500W, czy 600W to jej start i praca w parametrach są wręcz podobne. Siła wiatru przekładana na prędkość obrotową zamienianą na waty.

Trafiła mi się turbina ISTA BREEZE i500 12V+ regulator wiatrowo-solarny tej samej firmy za 680zł -750 zł przesyłka. Ktoś powie przepłaciłeś i może się nie myli. Ja nie mam głowy ani umiejętności czy też sprzętu do przewijania nawijania czy budowy własnej turbiny. Szukanie kompozytów do budowy opłacenie pracy innych to wszytko koszty a dla takiego lajka jak ja zapewne wyjdzie podobnie z ceną jak kupno gotowej. NA portalu Alle... wszystkim znanego sporo ofert ale po czym wybrać towar sprawdzony wykonany solidnie a nie partacko. Nie prosto wydąć 500zł i po chwili wyjdzie że osoba która to robiła wykonała fuszerkę bo sama się uczyła.

Proszę o pomoc.

Turbinę przetestowałem na rozwalonym z kasy fiskalnej akumulatorze żelowym 12V 7ah. Akumulator to szmelc zaledwie 2,6V pokazał na mierniku i musiałem go podładować trochę zwykłym zasilaczem bo nie miał sił załączyć w regulatorze przekaźników os stopu turbiny. Gdy zawiało wiatrem a turbina zamontowana na próbę na wysokości 4 metrów nad ziemią przy podmuchu ok 10m/s turbina rozpędziła mi się do 18 -25V i pokazało 4-6 Amper. Co prawda po godzinie stania akumulator padł. Wiadomo akumulator to szrot.

Cztery ampery nie jest niczym rewelacyjnym widząc w postach informacje o 15 czy 20 Amperach na waszych turbinach. Podchodzę też do sprawy eksperymentalnie. Latem brak wiatru a i akumulator też nie był najlepszy do testów. Na sucho tylko przez mostek 3 fazowy turbina rozpędzała mi się do 28V i ją zatrzymywałem przez podłączenie żarówki halogenowej 12V 55W. Wtedy bywało że i 7-8 Amper można było uzyskać. Wynik tez nie imponujący ale zawsze coś. Koledzy bardziej się znają.

Szukałem teraz akumulatorów i ciężki wybór mam. Aku są drogie czy to żelowe czy zwykłe samochodowe. Średni 500zł za samochodówkę czy rolniczy za 12V 200Ah Żelowy ponad 1200zł lekką łapką. Do tego wyczytałem że aku to ilość cykli a to zaledwie na rok czy 2 lata i aku na szmelc.

Poszukałem poszperałem i znalazłem aku Powersafe 12V155ah w żółtej wąskiej prostokątnej obudowie. Nie znalazłem nigdzie jednak specyfikacji poza tym że żywotność do 10 lat. Brak parametrów ładowania i tak dalej za 650 zł z przesyłką. Co koledzy są w stanie mi doradzić czy warto taki aku kupić a może coś innego.

Do akumulatora chcę podłączyć przetwornice 12V 1000W. Nie będę tyle wykorzystywał nigdy bez przesady bo to prawie 90A przy 12V. Nie wiem czy wykorzystam z 400W. Zakładając aku 12V 155Ah i średnio 350 W to w sumie 4,5 godziny pracy.

Pytanie co z tym akumulatorem ile wytrzyma przy takim ładowaniu i rozładowaniu. jak to jest obliczane i czy ten PowerSafe jest wart uwagi.

Mile widziane opinie A może inne rozwiązanie techniczne od kolegów usłyszę.

Dziękuje i pozdrawiam