Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana procesora, płyty i pamięci za ok. 2000 PLN

10 Lut 2015 16:32 939 22
  • Poziom 11  
    Witam,

Chciałem zmienić sobie procesor, płytę i pamięć w komputerze. Dobrze byłoby aby zamknąć się w budżecie ok. 2000 PLN.
    Obiecnie mam:

Procesor Intel Core2Quad Q8300 2.5GHz
    Płyta Gigabyte - model jest właściwie nieistotny bo idzie do wymiany :)
    Pamięć Goodram 2x4 GB DDRII
    Zasilacz OCZ-zs-750w-80-bronze-pfc-135mm-12v-54a
    Karta Gigabyte Radeon 7970 OC
    Obudowa http://www.i-box.pl/obudowy/198-lynx-706lk.html

Myślałem o zmianie na jakiś model i7 i chciałem zapytać co mi radzicie?

Od razu mówie, że procesora podkęcał raczej nie będę (na pewno nie na początku) bo nie bardzo sie na tym znam.
    Komputer będzie używany do pracy i grania. Chicałbym stworzyć taką jednostkę, która starczy na parę lat i będą na niej bez problemówdziałać gry które aktualnie wychodzą. Mam tutaj na mysli np. Wiedźmina 3, który ma w wymaganiach rekomendowanych procesor i7-3770.

I od razu chciałem też zapytać czy bez OC chłodzenie BOX-owe wystarczy?

Będę wdzięczny za porady :)
  • Pomocny dla użytkowników
    Podstawowe podkręcanie procesora, to jedno kliknięcie w dołączonym oprogramowaniu do płyty głównej. Nie ma tu już żadnej dużej filozofii, poradzisz sobie. Po lekkim nagięciu budżetu będziesz mógł pozwolić sobie na Core i7-4770K, więc myślę, że to będzie dobra i przyszłościowa opcja, w przyszłości po dokupieniu wydajnego chłodzenia można będzie podkręcić procesor.

Gigabyte GA-Z97-D3H
    Intel Core i7-4770K
    Crucial Ballistix 8GB (2 x 4GB) 1600MHz CL9

W sumie 2047 zł

http://proline.pl/?fn=koszyk&1:GA-Z97-D3H;1:CORE+I7-4770K;1:BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU
  • Poziom 11  
    Panowie,

Dzięki! Bardzo konkretne propozycje. Co do budżetu to można go nagiąć 100-200 zł. Jakoś przeżyje :P

Plusy dla Was.
  • Poziom 25  
    Zestaw Mario dużo lepszy. Weź nie pożałujesz. Powinno pociągnąć najnowsze gry przez kilka lat.
    artur75 napisał:
    Panowie,

Dzięki! Bardzo konkretne propozycje. Co do budżetu to można go nagiąć 100-200 zł. Jakoś przeżyje :P

Plusy dla Was.

Zobacz jeszcze tutaj:
    http://techplanet.pl/przechowalnia/zapisana/?s=90084&s=87666&s=77566

Asrock Fatal1ty Z97 Killer
    Intel Core i7-4770K
    Geil DDR3 8GB (2x4GB) 2400MHz EVO Leggera CL11

Dużo lepsza płyta główna i szybsza pamięć. Płyta którą poprzednio podałem, to taka podstawowa. Nie wiedziałem, że możesz przekroczyć budżet o 100-200 zł.
  • Poziom 11  
    A moglibyście jeszcze zaproponować jakąś konfiguracje na stronie morele.net?
    Akurat od nich najbardziej będzie mi pasowało to odebrać.

Procesor Intel Core i7-4770K. Płytę i pamięć zaproponujcie. Najlepiej pod OC.
    Na razie nie będę kręcił. Za jakiś czas wstawię lepsze chłodzenie i wtedy coś o tym pomyślę.
  • Poziom 43  
    Tylko obudowę zmień, bo ta obecna to jakaś porażka, i z 7970 + i7 tam będzie goręcej niż w piekle. Podejrzewam że już jest, skoro masz quada i tą kartę.
    Nie bierz drogich RAM 2133MHz, spokojnie 1600/1800/1866MHz wystarczą.
    Obudowa Cooler Master lub SilentiumPC z minimum 2/3 wentylatorami 12/14cm.
  • Poziom 11  
    Może być gorąco :-) Ostatnio wymieniałem pastę na procesorze bo po wymianie karty już się grzał. Trochę pomogło ale i tak czasem przekroczy 60 stopni.

Teraz jeszcze pomyślałem czy nie lepiej kupić tańsze i5 (liczę, że do obecnych gier wystarczy) i w to miejsce lepszą obudowę lub dysk SSD.
    O kurcze, fakt, nie zauważyłem tej obudowy. To niezłego kotleta byś ugotował z tym i7K. Wobec tego wymiana obudowy jak najbardziej wskazana, do tego Core i5.

fiend_ napisał:
    Jak najbardziej warto. To samo moim zdaniem tyczy się RAM, a płytka pokroju Z97 PC Mate też ci wystarczy. Dzięki temu kupisz naprawdę porządną obudowę i szybki SSD - znacznie bardziej opłacalne niż "gejmingowa" płyta i drogi RAM 2133MHz.

Wiem, że odpowiadam trochę nie w kontekście, ale skoro już się doczepiłeś, to moim zdaniem podana płyta główna jest całkiem dobra, raczej warta swojej ceny no i zmieściła się w budżecie. Jedna z najtańszych z ALC1150 i M.2, chociaż nie dla wszystkich musi to być argument. Można by podać podobne i trochę tańsze np. ASRock Z97 Pro4, ale trafiłem na opinię, że ludzie skarżą się ponieważ ta płyta sama włącza im komputer (nie wiem jak inne modele ASRock Z97) albo jakiegoś Gigabyte Z97-D3H / Z97X-Gaming 3, ale wg kilku recenzji płyty Gigabyte Z97 mają dziwne podejrzane problemy ze (zbyt)dużym poborem mocy itd. Tak czy inaczej, koniec końców MSI Z97 Gaming 3 wydała mi się w porządku, skoro mieściła się w budżecie.
    A co do pamięci, to osobiście nie rozumiem takiego podejścia. Jeśli można kupić szybszą pamięć i zmieścić się w budżecie, to nie ma sensu kupować wolniejszą pamięć, chociaż różnice nie są powalające, ale mimo wszystko. To tylko moje zdanie.
    Budżet był 2000 +100/200 zł, więc tak podałem :)
  • Poziom 43  
    mario81 napisał:

A co do pamięci, to osobiście nie rozumiem takiego podejścia. Jeśli można kupić szybszą pamięć i zmieścić się w budżecie, to nie ma sensu kupować wolniejszą pamięć, chociaż różnice nie są powalające, ale mimo wszystko. To tylko moje zdanie.

To jeszcze raz podlicz to z uwzględnieniem normalnej obudowy.
    fiend_ napisał:
    mario81 napisał:

To jeszcze raz podlicz to z uwzględnieniem normalnej obudowy.

No racja, wyjdzie inaczej. Ale wcześniej jak pisałem, obudowa nie była wliczana do budżetu.
  • Poziom 43  
    IMO kupno i7 do grania we współpracy z HD7970 to wywalanie pieniędzy na darmo. Za różnicę w cenie między i5 a i7 miałby porządną obudowę i chłodzenie do OC.
  • Poziom 11  
    Dziękuje wszystkim za porady.

Kupiłem i5, 4690K , płyta MSI Z97 GAMING 3 , pamięć Goodram DDR3 8GB 1600MHz CL10 Play Red i obudowa Zalman Z3.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony :)
  • Poziom 43  
    To teraz jeszcze tylko dobre chłodzenie i masz niezłego potwora wydajności na 2-3 lata. Potem zmiana karty, i 2-3 kolejne lata. Na szczęście (niby) dzięki słabej rywalizacji ze strony AMD, dużego wzrostu wydajności w procesorach nie ma, jednak to odbija się na tragicznych cenach tych nowych i5 (1000zł zapłaciłeś jak mniemam).
  • Poziom 11  
    Tak sam procesor ok. 1000 PLN. Całość kosztowała trochę poniżej 2000 PLN.

Jakie chłodzenie polecasz? Jakiś zaufanych producentów lub konkretne modele możesz mi zaproponować?

Tak na marginesie to mam pytanie. Jakie temperatury dla tego procesora i są w normie (pod obciążeniem)? Ja mam ok. 60 stopni CPU i 65 GPU. Czytałem trochę na różnych forach i ludzie piszą, że to jest w normie.

Poza tym nie wiem czemu ale w HW monitor nie widać temperatur. Sprawdzam w CoreTemp i GPU-z.
    Do monitorowania temperatur spróbuj HWiNFO.
  • Poziom 11  
    Niestety ten program też nie pokazuje wszystkich temperatur.

CPU-z też nie podaje wszystkich parametrów komputera. Sprawdzę jeszcze później instalując najnowsze wersje tych programów.
    Inne dobre programy do monitorowania, to Real Temp oraz SIV64X (bardzo rozbudowany, ale trochę archaiczny interfejs).

Odnośnie chłodzenia, zależy ile masz kasy, wybór jest spory.

A co do temperatur pod obciążeniem, moim zdaniem są jak najbardziej w porządku. Jeśli temperatura procesora zacznie przekraczać 70 stopni, to powinieneś zacząć się powoli martwić. Temp. ponad 80 st. nie są już bezpieczne dla elektroniki twojego procesora.

Cytat:
    4th Generation 22 Nanometer: 4670K / 4770K (TDP 84W / Idle 2W)
    4th Generation 22 Nanometer: 4690K (TDP 88W / Idle 2W)

Standard Ambient = 22C
    Tcase (CPU temp) = 72C
    CPU / Core offset + 5C
    Tjunction (Core temp) = 77C
    Tj Max (Throttle temp) = 100C

Rzuć okiem, bardzo dobry artykuł:
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-1800828/intel-temperature-guide.html
    (kliknij See full content w pierwszym poście)
  • Poziom 11  
    Dzięki za info :)

Pobrałem nowe wersje HW Monitor i CPU-Z i jest już OK :)