Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej

10 Lut 2015 22:37 3498 50
  • Poziom 8  
    Hej,
    problem taki jak w temacie. Czytałem conieco podobne tematy i widzę że powodów może być sporo - od uszkodzonego potencjometru do wyschniętego kondensatora.
    Wzmacniacz ma wyjścia na dwie pary kolumn - problem występuje dla obu. Słuchawki raczej ok. Problem występuje od razu po włączeniu. Czasem "trafi mu się" że gra dobrze ale przy następnym włączeniu problem powraca. Dźwięk jest po prostu cichszy, nie słychać żadnych zniekształceń. Sprawdzałem różne wejścia wzmacniacza oraz resztę toru, wszystko jest ok. (Zamieniałem też kolumny żeby potwierdzić że to nie z nimi jest problem)

Jakieś sugestie? Ewentualnie może ktoś mógłby polecić zaufany serwis od takiego sprzętu w Warszawie?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Jeśli czytałeś podobne tematy i prawdą jest, że "czasami trafi mu się, że gra dobrze" oraz na słuchawkach gra dobrze to w pierwszym rzędzie do sprawdzenia przekaźniki załączające głośniki.
  • Poziom 8  
    Nie wydaje Ci się mało możliwe żeby dwa uszkodziły się w tym samym czasie?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przełącznik loudness dobry ma styk? Jak i defeat? Zabrudzone mogą robić zamęt.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Sprawdzenie potencjometru siły głosu - gdy słychać, że jakoś gra niemrawo, cicho, coś jak charczenie - szybko, energicznie pokręcić potencjometrem siły głosu, prawo, lewo, prawo. Jak się "odetka" to wina potencjometru.
  • Poziom 14  
    A masz może dostęp do jakiś urządzeń pomiarowych? np. oscyloskopu?
  • Poziom 8  
    Hej, dzięki wszystkim za cenne porady.
    Na pierwszy rzut sprawdzę przyciski loudness/defeat i te załączające wyjścia na kolumny. Pytanie - można im w razie co prysnąć do środka sprayem do potencjometrów?
    Potencjometr głośności - rzeczywiście możliwe, przez jakiś czas trochę charczało jak go używałem, właśnie w prawym kanale. Później trzaski ustały.

Co do urządzeń - mam niestety tylko prosty miernik. Mam podstawową wiedzę ze studiów na temat elektroniki ale niestety prawie żadnej praktyki. Chciałbym więc sam się tym zająć, coby przy okazji czegoś nowego się nauczyć :)
  • Poziom 8  
    No to zaczynam od potencjometru. I tak z tej okazji, widzę że potencjometr jest poczwórny, plus każda z 4 części ma po 4 piny. Czy ktoś z kolegów mógłby pokrótce wytłumaczyć, dlaczego tego tak dużo?

W załączeniu schemat wzmacniacza, głośność jest na stronie 3 po lewej stronie + skrajnie po prawej.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    walkingdude napisał:
    każda z 4 części ma po 4 piny. Czy ktoś z kolegów mógłby pokrótce wytłumaczyć, dlaczego tego tak dużo?

Cztery części jest dlatego, że w każdym kanale wykorzystane są dwie sekcje.
    Cztery piny to jest coś dziwnego. Według schematu pinów powinno być 5 w każdej sekcji ponieważ mają one po dwa odczepy plus trzy normalne wyprowadzenia to daje w sumie 5.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, literówka! 5 pinów w każdej części. Czy mógłbym jeszcze prosić o małą pomoc jak to pomierzyć? "Latam" miernikiem po całej płytce i jakoś nie mogę znaleźć czegoś co przypomina nominalne 50K..
    I do czego są te odczepy?

Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej

Dodano po 9 [minuty]:

Dobra, znalazłem coś. Mierząc między środkowym pinem a jednym skrajnym w ramach danego potencjometra mam wyniki:
    19,9 vs 19,6 kOhm w tej parze bliżej środka płytki oraz
    18,5 vs 20,1 kOhm w parze bliżej skraju. Czy może to powodować znaczną róźnicę głośności?
  • Poziom 39  
    Drugi pin jest masą, ośkę przekręć na maxa w lewo i też będzie masą. Potem przekręć max w prawo i znajdź zwarcie znalezionego suwaka z kolejnym pinem. To będzie ścieżka potencjometru. 2 pozostałe to odczepy i po schemacie znajdziesz który jest który.
  • Poziom 42  
    Mierzenie potencjometru byłoby dość trudne z uwagi na to że inne elementy bocznikują potencjometr i nie za bardzo sensowne.
    Połącz drucikiem minus kondensatore C301 z minusem C302 i sprawdź czy kanały grają równo. Sygnał będzie monofoniczny w takiej konfiguracji.
  • Poziom 8  
    A skoro mam go już wyjętego to mogę na wszelki wypadek przeczyścić go trochę sprayem do potencjometrów? Tak się składa, że mam pod ręką.
  • Poziom 42  
    Przeczyścić go oczywiście można jeśli masz czym.
  • Poziom 8  
    Dzieki Sławku. Mam Kontakt PR do potencjometrów, powinien się nadać :) Przeczyszczę, popróļuje ze zwarciem minusów i dam znać jaki rezultat.
  • Poziom 42  
    Sprawdź też na słuchawkach czy jest tak samo jak na głośnikach
  • Poziom 8  
    Hej, widzę że na schemacie, zaraz za kondensatorami które SławekKedra zasugerował zewrzeć jest wzmacniacz ze wspólnym emiterem. (jeżeli dobrze pamiętam..) a na wyjściu są takie chmurki zaznaczone z czymś co wygląda na napięcie. (250 MV konkretnie). Czy ktoś z Kolegów może wie co to oznacza?
    Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej
  • Poziom 42  
    walkingdude napisał:
    (250 MV konkretnie). Czy ktoś z Kolegów może wie co to oznacza?

Oznacza to 250mV (mili woltów).
  • Poziom 8  
    Tam jest jeszcze symbol prądu zmiennego chyba. Czyli że w tamtym punkcie układu w stanie bez sygnalu na wejsciu ma być napięcie 250mV skuteczne zmienne względem masy? (duze "M" to tak nawiasem mówiąc oznacza "mega" w SI ale zgaduje że po prostu tak się przyjęło pisać..)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    walkingdude napisał:
    Tam jest jeszcze symbol prądu zmiennego chyba.

Tak właśnie jest.
    walkingdude napisał:
    Czyli że w tamtym punkcie układu w stanie bez sygnalu na wejsciu ma być napięcie 250mV skuteczne zmienne względem masy?

A skąd miałoby się tam wziąć zmienne napięcie jeśli nie byłoby podane na wejście?
    walkingdude napisał:
    duze "M" to tak nawiasem mówiąc oznacza "mega" w SI ale zgaduje że po prostu tak się przyjęło pisać.

Przyjęte jest mV na określenia miliwolta. W niektórych schematach można jednak spotkać takie opisy jak MV
  • Poziom 8  
    SlawekKedra napisał:
    A skąd miałoby się tam wziąć zmienne napięcie jeśli nie byłoby podane na wejście?

Słuszna uwaga. Czyli co taka chmurka na schemacie oznacza?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Że w tym miejscu ma być takie a nie inne napięcie gdy na wejście poda się określony sygnał pomiarowy! Czasami jest też podany kształt sygnału.
    Piaskownica...
  • Poziom 8  
    krakarak napisał:

Piaskownica...

Jeszcze jaka! Moja praca nie ma niczego wspólnego z elektroniką. A i kiedys uczylem się raczej tylko podstaw elektroniki. Chcę się po prostu czegoś nauczyć, rozwiązać problem, zostawiając po tym ślad gdyby ktoś miał podobny.

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

Wyczyściłem potencjometry i zdaje się że wszystko działa już poprawnie. Posłucham jeszcze później kilku utworów w których dobrze znam stereofonię i zdaje się że temat będzie można uznać za rozwiązany.
  • Poziom 8  
    Niestety problem wciąż pozostaje. Na słuchawkach to samo, tylko że jest dla mnie (subiektywnie) mniej drażniące. Środek sceny stereo jest przesunięty mniej więcej w połowę odległości między środkiem geometrycznym a lewą kolumną. Jak przestawię balans na wzmacniaczu na 3 w prawo (W skali do 5) to jest ok.

Pytanie - co musiałbym zrobić żeby ominąć przedwzmacniacz (schemat wzmacniacza kilka postów wyżej)? W sumie i tak go nie używam a jeżeli by pomogło to grono podejrzanych elementów mocno by się zawęziło.
  • Poziom 42  
    Elementy które powodują nierównomierność da się wykryć ale trzeba w tym celu coś robić fizycznie, nie tylko czytać o tym.
    walkingdude napisał:
    Pytanie - co musiałbym zrobić żeby ominąć przedwzmacniacz

Cały przedwzmacniacz chcesz ominąć pozostawiając tylko końcówkę mocy? Czym będziesz wobec tego regulował wzmocnienie?
  • Poziom 8  
    Grundig jest u mnie podpięty do DACa z regulacją wzmocnienia, który to jest kolei podpięty do media serwera. Więc z regulacją wzmocnienia nie byłoby problemu.
    SlawekKedra napisał:
    Elementy które powodują nierównomierność da się wykryć ale trzeba w tym celu coś robić fizycznie, nie tylko czytać o tym.

Bardzo chętnie, powiedź tylko od czego zacząć. Podejrzewam że trzeba podłączyć jakiegoś niskotonowego sinusa na wejście i po prostu mierzyć napięcia na odpowiadających sobie elementach w obu kanałach..
  • Poziom 42  
    walkingdude napisał:
    Więc z regulacją wzmocnienia nie byłoby problemu.

Jeśli tak, to ominięcie przedwzmacniacza nie stanowi żadnego problemu, pozostaje tylko rozważyć czy lepiej go ominąć czy naprawić.
    walkingdude napisał:
    Podejrzewam że trzeba podłączyć jakiegoś niskotonowego sinusa na wejście i po prostu mierzyć napięcia na odpowiadających sobie elementach w obu kanałach..

To jest jedna z możliwości, niezbyt trudna w związku z tym że poziomy napięć zmiennych są podane a nawet gdyby tego nie było to da się to zrobić metodą porównawczą.
    Tam wcześniej napisałem o połączeniu minusów dwóch kondensatorów i sprawdzeniu czy jest równo. Ta prosta operacja bez mierzenia czegokolwiek pozwoliłaby na ustalenie czy nierównomierność powstaje przed tym punktem czy za.
  • Poziom 8  
    Przepraszam, właśnie widzę że zapomniałem o tym wspomnieć. Tak, sprawdzałem na połączonych minusach tych kondensatorów i wtedy jest dobrze.
    Połączyłem jeszcze raz przed chwilą minusy i jeszcze dla pewności zmierzyłem napięcie na terminalach kolumnowych przy podanym 50Hz sinusie na wejście i podłączonych kolumnach - jest równe.
  • Poziom 42  
    Ok, połącz w takim razie punkty które oznaczyłem na czerwono i sprawdź czy jest równo. Grundig FineArts A-903 - Jeden (prawy) kanał gra znacznie ciszej
    Te minusy kondensatorów powinny być rozłączone podczas tego testu
  • Poziom 8  
    Nierówno. (4V vs. 4.9V na terminalach przy dosc glośnym sin 50Hz)