Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy detektor zbocza

10 Lut 2015 23:55 1245 10
  • Poziom 10  
    Witam

Potrzebuję detektor zbocza, tzn. układ, który zewrze styki wyjścia na ok. 1 sekundę przy włączeniu napięcia 230VAC i przy wyłączeniu tego zasilania.

Innymi słowy: układ ma zwierać wyjście na 1 s po podłączeniu napięcia sieci i po odłączeniu.

Podobna potrzeba opisana w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1037879.html

Układ ma być prostszy.

Wymyśliłem taki, z układem różniczkującym i 2 przekaźnikami:

Po podaniu napięcia przekaźnik P1 zwiera styk NO do napięcia 15V. Przebieg U1.

Układ różniczkujący generuje opadające zbocze, które początkowo pobudza przekaźnik P2 prądu stałego, a następnie wyłącza ten przekaźnik. Przebieg różniczkowy U2.

Powoduje to chwilowe zwarcie styków P2.

Po odłączeniu napięcia P1 rozwiera styk NO i układ różniczkujący generuje odwrotne zbocze, które ponownie na chwilę pobudza P2.

Powoduje to kolejne chwilowe zwarcie styków P2.

Tyle wymyśliłem, nie mam jak sprawdzić. Układ wydaje się prostszy i tańszy. Czy mógłby ktoś potwierdzić?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Prawie dokładnie takie samo rozwiązanie jest w tym ukladzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14034407#14034407
    Sprawuje sie bardzo dobrze. Dodatkowo podałem tam rozwiązanie z wykorzystaniem diod.
    Moim zdaniem, nie potrzebne są rezystory R1 i R2. Do dobrania czasu załączenia wystarczy sama rezystancja uzwojenia przekażnika, i tylko dobór pojemności kondensatora.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Zastanawiam się nad mostkiem Graetza przed drugim przekaźnikiem, gdyby przekaźnik nie zadziałał na ujemne napięcie.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Mostek Graetza w przypadku przekażnika zasilanego prądem stałym jest nie potrzebny, bo przekażnik reaguje tak samo, nie zależnie od kierunku prądu w uzwojeniu.
    Co innego gdy zasilany jest sygnalizator mający zaciski "+" i "-".
  • Poziom 10  
    Niektóre przekaźniki DC mają wbudowaną diodę ochronną. Mostek zastosowałbym tylko w celu odpowiedniej polaryzacji przekaźnika.
  • Poziom 10  
    Właściwie R1 i R2 chyba można wyrzucić, bo cewka przekaźnika ma opór ok. 400 omów. Czyli jak dobiorę kondensator 4700uF, to przekaźnik wyjściowy powinien zewrzeć styki na około 0,3 sekundy.
    Jak nie zadziała, to za układem RC dodam tranzystor sterujący przekaźnikiem
  • Specjalista elektronik
    Jeśli opór cewki przekaźnika jest 400, a ma byc czas około sekundy, to potrzebne są tysiące uF. Ile tych tysięcy, to zależy od napięcia, przy którym przekaźnik puszcza - jeśli np. przy połowie napięcia zasilania, to potrzebna jest pojemność 3500uF. Ale uwaga: kondensator elektrolityczny ma dużą tolerancję pojemności - to może być np. -30% +100%, czyli 3300uF może mieć od 2300uF do 6600uF - chyba trzeba kupić kilka i dobrać taki, z którym trafi się najlepiej z czasem włączenia...
  • Poziom 10  
    Przekaźnik na 12V załącza od około 9V (70% Unom), a rozłącza przy około 1,2V (10% Unom). Myślę, że ten układ mogę zasilić nawet 12V, bo zanim napięcie za kondensatorem spadnie do 70% to potrwa około 120ms, przekaźnik wykryje szpilkę (starcza mu na to kilka milisekund) i zewrze styki. Następnie będzie czekać aż napięcie spadnie do 10% Unom.

Myślę, że 4700uF będzie odpowiedni. Czas zwarcia styków wyjściowych wyniesie około 2 sekund. Przy kondensatorze 1000uF ten czas powinien wynieść około sekundy.

Układ ma załączać ogrzewanie, symulując naciśnięcie (zwarcie) przycisku. Zwarcie styku na 1-2 sekundy powinno być OK. Okaże się w praktyce :-)

Tu układ, który złożę i sprawdzę:
  • Poziom 10  
    Tak, faktycznie - rozłączy po 2,3 x stała czasowa