Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jbl - dopasowanie głośników

11 Lut 2015 08:47 984 12
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich, mam mały problem w związku z moim car audio, a więc kupiłem samochód, który wyposażony był już w dwa głośniki separowane z przodu i dwa z tyłu dwudrożne, wszystko podpięte pod radio, tak wiec moją przygodę zacząłem od zakupu wzmacniacza i subbufera , po podłączeniu wszystkiego okazało się że jeden tylni głośnik charczę ,a z przodu brakuję jednego tweetera z kondensatorem, tak wiec dokupiłem dwa głośniki dwudrożne po okazyjnej cenie, tylko ze o impendancji 2.3ohm tak wiec przymierzam się do zakupu wzmacniacza mono ,moje pytanie brzmi czy mogę wykorzystać tweetery z ze starych głośników dwudrożnych i dołożyć je do przodu czy tez kupic kolejny wzmacniacz 4-kanałowy i zestaw tweeterów ze zwrotnicami co na pewno będzie kosztowało o wiele więcej
  Specyfikacja techniczna zestawu ,który już posiadam:

  Wzmacniacz jbl cs50.4 kanały stabilny 2-4ohm,
  72w przy 4ohm oczywiście ze zwrotnicami

  Głośniki separowane jbl gto 502 90w 4 ohm

  Głośniki dwudrożne stare jbl gto 502mkii 90w 4 ohm

  Głośniki dwudrożne nowe jbl gx 502 135w 2.3 ohm

  Na tweeterch ze starych głośników nie ma żadnego oznaczenia

  Serdecznie dziękuję za pomoc
  Wooder jbl 500w 4ohm
 • Moderator CarAudio
  Idziesz w ilość? Wywal uszkodzone głośniki , wsadź te go grają (2 z przodu i 2 z tyłu) , podepnij pod wzmacniacz, ustaw filtry i gotowe .
 • Poziom 9  
  Próbowałem ,ale bez głośników wysoko-tonowych z przodu kiepsko to gra, jako że tylne głośniki dwudrożne bardziej słychać tzn.wysokie tony
 • Moderator CarAudio
  juszalday napisał:
  bez głośników wysoko-tonowych z przodu kiepsko to gra


  Przecież każde z tych 3 zestawów które wymieniłeś to coaxy i mają swoje tweetery . Jeśli te z tyłu grają głośniej , to daj je do przodu ... no i ustaw odpowiednio wzmacniacz (filtry i Gain).
 • Poziom 9  
  Przepraszam za pomyłkę,
  głośniki z przodu to jbl gt5.0c w których brakuje jednego tweetera gt04 ,jako że w uszkodzonych coax-ach są w miarę przyzwoite tweetery pomyślałem aby ich użyć , biorąc pod uwagę iż brakuje jakichkolwiek oznaczeń na nich ,oprócz kondensatora 3.3µ
 • Moderator CarAudio
  Rozetnij folię na kabelku do tweetera by zobaczyć jakiej wielkości jest tam ten kondensatorek . Jeśli 3,3uF , to go zostaw i zastąp tylko te tweetery gt04 tymi z tych coaxów (pomiń ten kondensatorek przy nich) .
 • Poziom 9  
  Kondensator przy gt04 to chyba 4.7u , Ale bardziej mnie irytuje brak oznaczenia rezystencji tego tweetera z coaxa ,
 • Moderator CarAudio
  Jeśli 4,7uF , to go usuń i podłącz ten 3,3 uF , a tą impedancją się nie będziesz musiał przejmować , bo nic nie zmieniasz.
 • Poziom 9  
  Ok zrobię tak jak Pan napisał , jeszcze raz serdecznie dziękuję za zainteresowanie i pomoc

  Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

  Jeszcze tak z ciekawości, gdybym się zdecydował podłączyć tweetery bezpośrednio pod wzmacniacz, oczywiście ustawiając go na tryb " LP" , czy w tym przypadku nadal będzie potrzebny ten kondensator?
 • Poziom 21  
  Chyba na "HP".
  Jak dobrze widzę Twój wzmacniacz ma filtr do 320Hz, to zdecydowanie za nisko żeby podłaczyć wysokotonówkę bezpośrednio pod wzmacniacz.
  Musiałby mieć filtr minimum 3000-4000 Hz.
 • Poziom 9  
  Czyli zostawiając kondensator 3.3µ który jest zintegrowany z tweeterem wystarcz cz zamienić go na inny
 • Poziom 9  
  Kwestie głośników poniekąd rozwiązałem ,ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie okablowania, natomiast mam już podłączony wzmacniacz ,który może osiągnąć maksymalny pobór mocy rzędu 50A, kablem 10mm² z bezpiecznikiem 40A , chcąc dołożyć kolejny wzmacniacz ,który przy obciążeniu ,jak w moim przypadku głośnikami 2Ω i na mostku na woofer 4Ω może osiągnąć pobór rzędu 60A , jako że te wartości można osiągnąć naprawdę hard-korowym słuchaniem , jednak chciałbym zachować w miarę bezpieczny poziom instalacji. Czy podłączenie obydwu wzmacniaczy pod ten sam kabel może być niebezpieczne ewentualnie zmieniając bezpiecznik na większy czy jednak doprowadzać kolejny kabel
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Odpowiedź masz w FAQ Nazara chyba 19 strona.