Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebicia w instalacji elektrycznej, a działanie oprawy świetlówkowej

bebok12345 11 Lut 2015 13:50 1554 9
  • #1 11 Lut 2015 13:50
    bebok12345
    Poziom 10  

W zasadzie mam 2 problemy. Mam nadzieję, że dość jasno to opiszę.

5 lat temu kupiłem do łazienki oprawę świetlówkową 2 x 36 V z zapłonnikiem elektronicznym. Od 3 miesięcy świeciła tylko jedna jarzeniówka, potem zgasła druga, jak poprawiłem jarzeniówki w gniazdach to zapalały obie, ale na drugi dzień zgasły obydwie na amen. Czy to może świadczyć o potrzebie wymiany zapłonnika na nowy?

Kiedy "badałem" świetlówki, okazało się, że włącznik światła jest w pozycji wyłączonej, oprawa nie świeci, a w kablu fazowym do świetlówki nadal jest prąd.
    Prawidłowe podłączenie oprawy nie powinno pokazywać na mierniku prądu przy wyłączonym przełączniku? Wydaje mi się, że stale biegnący prąd (w kablu fazowym) przy wyłączonym przełączniku, gdy oprawa nie świeci może niszczyć lampę. Czego może to być objawem i jak to naprawić?

Problem 2 (nie chciałem zakładać nowego tematu)

W innym pomieszczeniu mam lampę wiszącą, odkryłem przypadkiem, że jeśli jest wyłączona i nie świeci to na kostce na kablu fazowym i neutralnym miernik pokazuje prąd. Wymieniłem kostkę i podłączyłem oprawkę z żarówką na próbę, okazuje się, że problem nadal występuje (kabel fazowy i neutralny mają prąd mimo wyłączonego włącznika). Pomyślałem, że to przebicie, ale jak badałem prąd tylko na stykach kostki, bez żadnych lamp to okazało się, że nie ma przebicia.

Znowu mam pytanie w czym tkwi błąd i jak to naprawić?

Posiadam instalacje tylko z dwoma kablami, neutralnym i fazowym.

• Pomocny post
    #2 11 Lut 2015 14:14
    kassans
    Poziom 31  

bebok12345 napisał:

Kiedy "badałem" świetlówki, okazało się, że włącznik światła jest w pozycji wyłączonej, oprawa nie świeci, a w kablu fazowym do świetlówki nadal jest prąd.
    Prawidłowe podłączenie oprawy nie powinno pokazywać na mierniku prądu przy wyłączonym przełączniku? Wydaje mi się, że stale biegnący prąd (w kablu fazowym) przy wyłączonym przełączniku, gdy oprawa nie świeci może niszczyć lampę. Czego może to być objawem i jak to naprawić?

Posiadam instalacje tylko z dwoma kablami, neutralnym i fazowym.

Prąd płynie od + do - w tym przypadku od fazy do 0 więc jeśli odłączymy zero to jak prąd ma płynąć w powietrze ? ;)

Gdy zamiast oprawy świetlówkowej podłączysz zwykłą żarówkę świeci się gdy włącznik jest włączony ?

Owszem jest to źle zrobione bo włącznik powinien odłączać przewód fazowy.
    5lat to już dużo powinno się wymienić świetlówki razem ze starterami.

bebok12345 napisał:

Problem 2 (nie chciałem zakładać nowego tematu)

W innym pomieszczeniu mam lampę wiszącą, odkryłem przypadkiem, że jeśli jest wyłączona i nie świeci to na kostce na kablu fazowym i neutralnym miernik pokazuje prąd. Wymieniłem kostkę i podłączyłem oprawkę z żarówką na próbę, okazuje się, że problem nadal występuje (kabel fazowy i neutralny mają prąd mimo wyłączonego włącznika). Pomyślałem, że to przebicie, ale jak badałem prąd tylko na stykach kostki, bez żadnych lamp to okazało się, że nie ma przebicia.

Znowu mam pytanie w czym tkwi błąd i jak to naprawić?

Jest to normalne od przewodu fazowego płynie prąd > przepływa przez żarówkę > i gdy wyłącznik jest wyłączony to na przewodzie tym będzie faza bo co ma być skoro jest on odłączony ? :)

Masz obrazek na szybko mam nadzieje że wytłumaczy co się dzieje gdy włącznik odłącza przewód neutralny.

• Pomocny post
    #3 11 Lut 2015 14:55
    Keram480
    Poziom 16  

Po pierwsze to nie sprawdzasz chyba prądu ale napięcie lub fazę. Po drugie to napisz jakim miernikiem sprawdzasz istnienie swojego prądu bo jeśli jest to miernik elektroniczny o rezystancji większej niż 10 MOhm to miernik może przekłamywać i pokazywać coś czego w rzeczywistości nie ma natomiast sprawdzając neonówką czyli zwykłym próbnikiem sprawdzasz istnienie fazy i przy wyłączonym włączniku świadczy to o tym że zostały zamienione faza z zerem od tego obwodu. Istnienie napięcia (prądu) w takiej sytuacji najlepiej sprawdzać zwykłą żarówką z dwoma kabelkami. Po trzecie przy dobrze podłączonej instalacji i pomiarach przyrządem elektronicznym lub neonówką istnienie napięcia ( fazy) przy wyłączonym włączniku może być powodem nawet neonówki zamontowanej we włączniku sygnalizującej w nocy domownika gdzie znajduje się ów włącznik.

Problem drugi świadczył by o zamienionych fazie z zerem w tablicy bezpiecznikowej lub puszce ściennej i wyłącznik przerywa przewód neutralny zamiast fazy powodując ze faza ( neonówka świeci) znajduje się na obu zaciskach żarówki.

• #4 12 Lut 2015 17:07
    bebok12345
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli chodzi o pierwszy problem z oprawą, to zwykła żarówka nie świeci przy wyłączonym przełączniku, widać przełącznik musi być zamontowany na kablu neutralnym zamiast na fazowym. Pytanie czy może tak zostać i czy jest bezpieczne?

Oprawę kupiłem za 80 zł, a taki zapłonnik chyba kosztuje 40 zł wzwyż(?), w sumie nieopłacalne wymienić. Myślałem nad ledami. Czy żarówki led mogą mieć wyłącznik na neutralnym kablu jak dotychczas?

Co do drugiego problemu. Sprawdzam fazę śrubokrętem z lampką. Dziękuję za rysunek, zrozumiałem o co chodzi. Włącznik w tym przypadku musi być ustawiony na kablu neutralnym. W innych pokojach mam lampy wiszące i tam przy wyłączonym przełączniku na stykach kostki nie ma fazy, a przy włączonym (świecącej lampie) na czarnym kablu jest faza, a niebieski jest neutralny.

Co to są "żarówki LED"??? [kkas12]

A jak to nazwać?

• Pomocny post
    #5 12 Lut 2015 18:25
    mrst
    Poziom 18  

bebok12345 napisał:
    Czy żarówki led mogą mieć wyłącznik na neutralnym kablu jak dotychczas?

Nie bo wyłącznik zawsze musi być na przewodzie fazowym. A może być to niebezpieczne w przypadku instalacji z zerowaniem. Warto wezwać elektryka żeby poprawił to co trzeba.

• #6 17 Lut 2015 21:51
    bebok12345
    Poziom 10  

Faktycznie podłączyłem jednego leda na próbę i miga przy włączaniu jak na dyskotece w remizie. Pomyślałem, że szkoda byłoby kuć ścianę dla jednego kabelka, więc może pomogłoby zamiana kabli na puszce.

Tak powinno wyglądać prawidłowo, a obecnie wyłącznik jest na neutralu. Czy zamiana kabli na stykach puszki pomoże i czy można coś takiego wykonać?

• #7 17 Lut 2015 22:10
    15kVmaciej
    Poziom 34  

bebok12345 napisał:
    Faktycznie podłączyłem jednego leda na próbę i miga przy włączaniu jak na dyskotece w remizie. Pomyślałem, że szkoda byłoby kuć ścianę dla jednego kabelka, więc może pomogłoby zamiana kabli na puszce.

Tak powinno wyglądać prawidłowo, a obecnie wyłącznik jest na neutralu. Czy zamiana kabli na stykach puszki pomoże i czy można coś takiego wykonać?

Dawno nie widziałem lepszego dowcipu. Może kolega wpierw opanuje więcej funkcji Painta i przyswoi sobie jakąś nomenklaturę bardziej przystającą do tego Forum? ;)

• #8 17 Lut 2015 22:18
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

bebok12345 napisał:
    (...)

Co to są "żarówki LED"??? [kkas12]

A jak to nazwać?

Na pewno nie żarówka.
    Nie wszystko co ma gwint i bańkę nazywamy żarówką. Ważne co jest w tej bańce.

Do sposobu i rysunku miałem się również odnieść ale wyprzedził mnie przedmówca.

• #9 18 Lut 2015 06:55
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Łukasz-O napisał:
    bebok12345 napisał:
    (...)

A jak to nazwać?

Na pewno nie żarówka.
    Nie wszystko co ma gwint i bańkę nazywamy żarówką. Ważne co jest w tej bańce.

Do sposobu i rysunku miałem się również odnieść ale wyprzedził mnie przedmówca.

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lampa_LED
    Lampa LED jest potocznie nazywana żarówką led.

Moderowany przez Akrzy74:

A wczoraj usłyszałem, że potoczna nazwa faceta z widłami to Posejdon...
    Istnieje subtelna różnica między Wikipedią a uznanymi regułami wiedzy technicznej. Przypominam, że to forum techniczne.

• Pomocny post
    #10 18 Lut 2015 08:07
    Keram480
    Poziom 16  

Jeśli dana puszka jest utworzona tylko do oświetlenia to zamiana pomoże.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME