Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie wytrzymałości dwuteownika

11 Lut 2015 17:34 8067 11
 • Poziom 6  
  Witam

  Poszukuję sposobu obliczenia (lub gotowego wyniku), jaki zastosować dwuteownik aby był stosunkowo wytrzymały przy poniższych założeniach:
  - długość całkowita dwuteownika 8000 mm
  - na krańcach dwie nogi h=5000 mm
  - udźwig na zawiesiu 3,5 tony przy założeniu, że masa ta będzie obciążała dwuteownik na środku jego długości.

  Będzie to konstrukcja na wzór suwnicy.
  Pytanie moje brzmi, jaki dwuteownik zastosować, aby konstrukcja była wytrzymała ?

  Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 • Poziom 20  
  Witam.
  To dość poważna, obciążona i spora konstrukcja. Wymaga obliczeń nie tylko tego dwuteownika.
  Jeżeli nie chcesz nieszczęścia - zleć te obliczenia specjaliście.

  Ponadto nie jestem pewny, bo to nie moja specjalność, czy w tym przypadku ma to zastosowanie,, ale takie urządzenia podlegają nadzorowi państwowemu przez bodajże urząd dozoru dźwigów, czy coś w tym sensie, i budować tego ot tak nie wolno.
 • Poziom 29  
  andseg napisał:
  Witam.
  To dość poważna, obciążona i spora konstrukcja. Wymaga obliczeń nie tylko tego dwuteownika.
  Jeżeli nie chcesz nieszczęścia - zleć te obliczenia specjaliście.

  Ponadto nie jestem pewny, bo to nie moja specjalność, czy w tym przypadku ma to zastosowanie,, ale takie urządzenia podlegają nadzorowi państwowemu przez bodajże urząd dozoru dźwigów, czy coś w tym sensie, i budować tego ot tak nie wolno.

  Twój post jest o sensie mniej-więcej "co prawda nie wiem co to jest etola, ale na wszelki wypadek nie zalecam jazdy na rowerze".
 • Poziom 20  
  Jak niema się nic do powiedzenia - to pisze się bzdury jak wyżej. Po co?

  Tymczasem warto temat prześledzić bo:
  "W 2002 r. Transportowy Dozór Techniczny uzyskal certyfikat akredytacji jednostki kontrolującej (obecnie inspekcyjnej) typu A nr AK 005, zgodnie z normą PN-EN 45004, nadany przez Polskie Centrum Akredytacji.

  Akredytacja to uznanie przez jednostke akredytującą kompetencji jednostki certyfikującej, jednostki kontrolującej oraz laboratorium do wykonywania określonych zadań.

  Akredytacja Transportowego Dozoru Technicznego obejmuje :

  1. W zakresie przygotowania do produkcji, produkcji i eksploatacji:

  urządzenia transportu bliskiego takie jak: wyciągarki i wciągniki, suwnice, żurawie ( w tym wózki jezdniowe z osobą obslugującą, podnoszoną wraz z ładunkiem), dźwigniki, wyciągniki towarowe, wyciągniki statków, podesty ruchome, urządzenia dla osób niepełnosprawnych, schody i chodniki ruchome, przenośniki kabinowe i platformowe, dźwigi do transportu osób lub ładunków, dźwigi budowlane i dźwigi towarowe małe, dźwignice linotorowe, urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych, urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych, układarki do układania torów, wypornice, żurawie i korektory położenia służące do zawieszania i regulacji sieci trakcyjnej, przeciągarki pojazdów szynowych, pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych"

  A omawiane urządzenie na pewno podpada pod którąś z wymienionych kategorii, i wymaga uzgodnień już na etapie projektu, a potem budowy i eksploatacji.
  To tyle.
 • Poziom 29  
  A może sobie facet robi belkę na której będzie obdzierał ze skóry zawieszone naraz 4 krowy?
  Nie potrafisz obliczyć to nie wysyłaj go do nadzoru budowlanego, inspekcji pracy, Związku Konstruktorów Konstrukcji Przestrzennych; o ile taki istnieje i może jeszcze Inspekcji Drogowej, bo w jakiś sposób będzie musiał ten ośmiometrowy dwuteownik przewieźć.
 • Poziom 6  
  Koledzy, wszystko się zgadza. Dozory są jak najbardziej potrzebne, użytkowanie takich urządzeń bez stworzonej dokumentacji jest karalne. Zdaję sobie z tego sprawę i pytam poglądowo, czy ktoś z Was ma taką wiedzę techniczną - bo zakładam, że dla kogoś biegłego w tych kwestiach - to nie jest żaden problem aby udzielić takowej podpowiedzi. Nawet bez szczególnych obliczeń a w oparciu o doświadczenie.

  Po rozmowie z jednym ze znajomych uzyskałem informacje, że potrzebny będzie IPE 550 inne natomiast źródło podpowiedziało mi, że IPE 300 zdecydowanie wystarczy.

  Pytam więc o bezpieczne minimum - poglądowo. Chciałbym wiedzieć do czego się przygotować. Zwłaszcza, że różnica w wadze jednego metra I 300 a I 550 to ponad 100 kg !

  Jeżeli ma ktoś wiedzę na taki temat, będę wdzięczny za informacje, nawet te poglądowe.
 • Poziom 38  
  300 powinien wystarczyć, ale polecał bym belki o równych wymiarach, tzn. np. 250x250, 300x300 i o grubszych niz tradycyjne sciankach z uwagi na szersze i bardziej plaskie (w poziomie) powierzchnie prowadzenia rolek suwnicy, oraz lepsze wytrzymałości na skręcanie.
  Dodatkowo przestawienie podparcia z krańców na odległość ok. 1m od krańców, co zmniejszy rozpietość, ale trzeba pierw wyliczyć równowage wagowa (balans dźwigni) wagi konstrukcji miedzy podporami i max. dopuszczalnym udźwigiem, aby podwieszony ciężar na końcu poza podparciem, nie miał szansy podnoszenia przeciwnego końca konstrukcji, nie ważne czy będzie później przykręcona do podłoża czy nie, ładunek wagowo nie może jej unosić-przeważać.
  Połączenie dolnych końców podpor na jednym końcu z podporami na drugim końcu usztywnia belkę nośna-główną. Lawe podpory razem i prawe razem.
  Oczywiście zależy to od potrzeb i pomieszczenia.
 • Poziom 6  
  Dzięki za podpowiedź. Sądząc po Twojej wypowiedzi, można zastosować do takich obciążeń dwuteownik I 300 czyli o wartościach nieregularnych, którego masa 1 metra wynosi 54,2 kg natomiast regularny HE 300 ma masę 88,3 kg ( oczywiście nie są to wartości masy proporcjonalnie przekładające się na wytrzymałość ), ale reasumując - regularny HE 240 ( czyli 240 x 240 ) powinien wystarczyć. Dodam, że jego masa wynosi 60,3 kg. Z pewnością regularny będzie wygodniejszy do prowadzenia rolki, ale jak słusznie kolega powyżej wydedukował - zamierzam powiesić na nim cztery krowy do obdzierania ze skóry... ;d

  jeżeli jestem w błędzie - proszę o uwagi.


  tabela, w której są wszystkie wymiary

  http://www.metale.eu/magazyn/metale1.php?mag=whz&numerp=&wyrob=934&w=p
 • Poziom 6  
  Dziękuję Ci za podpowiedź.

  Problemem - tyle o ile - jest dostępność takiego dwuteownika. W większości miejsc nie występuje na stanie magazynowym, a sprowadzenie pod zamówienie takiej ilości wiąże się z czasem oczekiwania. Nawet w firmie, od której kupuje stale większe ilości materiałów. Z uwagi na to, że w bieżącym tygodniu muszę skończyć ten temat - poinformuję jakie wybrałem rozwiązanie i jak wygląda efekt końcowy.

  Raz jeszcze dzięki.
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich, ja mam podobny problem jak założyciel tego tematu i chciałbym się dowiedzieć jaki dwuteownik itd będę potrzebował zanim pójdę do specjalisty. Odległość między podparciami to 4m a udźwig na zawiesiu to ok 2 tony. Z góry dziękuje wszystkim.