Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F3Sg - Glośny wentylator

11 Lut 2015 18:01 1245 11
  • Poziom 6  
    Lapek ma już 7 lat ale niedawno postanowiłem przywrócić go do żywych i zacząć użytkować. Po dolozeniu ramu, reinstalacji windy śmiga całkiem nieźle. Choć jeszcze jedna rzecz mnie denerwuje. Wyczyściłem chłodzenie dokładnie z kurzu i zmieniłem pastę termoprzewodzącą. Komputer mimo że się nie przegrzewa to wentylator pracuje głośno. Mam lapka drugiego z gtx765m i i4700mq i tam mimo przecież większych mocy laptop chodzi cicho kiedy go nie forsuje. Tutaj wentylator pracuje na wysokich obrotach nawet jak procesor ma 45 stopni i jest ciągłe wycie. Nie zawsze strasznie głośno ale cały czas taki pisk który jest denerwujący. Radiator jak i wentylator są czyściutkie. Czy wymiana wentylatora może pomóc?
    Chodzi mi o to żeby działał ciszej.

Koszt nowego to 17 zł.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    A troche oleju na oś dałeś?. Może zaciera się na łożysku.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Z tego co wiem, w tym modelu chłodzenie włącza się zawsze gdy temperatura przekracza 40 stopni. Jeśli wiatrak nie jest w pełni sprawy, laptop przez cały czas będzie głośno pracował. Poszukaj jakiegoś programu do kontrolowania obrotów. Chłodzenie ma siedem lat, więc nie ma się co dziwić, że nie działa jak nowe. Pod naklejką na wentylatorze jest dostęp do osi. Umieść tam krople oleju i sprawdź działanie.
  • Poziom 6  
    Jaki to ma być olej? ;-)
  • Poziom 25  
    Akurat w tym modelu pod naklejką dostępu do ośi brak, jak pamiętam dobrze. Mozna natomiast zdjąc "śmigło" i posmarować. Gdyby nie bo też takie są to jest inny sposób.
    Co do oleju to najlepszy taki jak do maszyn do szycia. Zwykły silnikowy też bedzie OK.
  • Poziom 11  
    Próbowałeś lać olej? Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie.
  • Poziom 6  
    Nie próbowałem, kupie w tym tygodniu :).

Ale inna rzecz mnie zastanawia. Mianowicie temp pocka. Obecnie ponizej 57 nie schodzi nawet jak jest wykorzystanie zero. Układ chłodzenia jest czyściutki. Zaaplikowałem nową pastę. W stresie poprzednio miał 85 stopni, teraz z nową pastą ma 75 więc działa, ale przez te "minimalne" temp wiatrak cały czas chodzi na 3700 rpm. Nie wiem co jeszcze z tym można zrobić.

Kupiłem w międzyczasie nowy wiatrak i jest dużo cichszy ale słabszy wiec go wywaliłem. Ma max 3600 rpm, kiedy ten nawet 4200. Różnica w temp 10 stopni na korzysc starego...
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    U mnie też jeden rdzeń nie schodzi poniżej 55 stopni. Też mam czyste chłodzenie i nową pastę. Ten laptop od początku miał wbudowaną funkcje podgrzewania pomieszczenia w którym się znajduje. Tak niestety zostało zaprojektowane chłodzenie. Może ten Asus ma tak samo. Wczoaj połączyłem chłodzenie z mostkiem południowym i laptop zagłusza mi telewizor :D
  • Poziom 6  
    W sumie w drugim lapku z i7 4700mq też rdzeń nie schodzi poniżej 50 stopni, jak nie pracuje to jest 54. Tylko że tutaj on jakoś mniej agresywnie skaluje obroty wentylatora. Do 60 stopni chodzi tak że praktycznie go nie słychać.
  • Poziom 11  
    WKD622 napisał:
    W sumie w drugim lapku z i7 4700mq też rdzeń nie schodzi poniżej 50 stopni, jak nie pracuje to jest 54. Tylko że tutaj on jakoś mniej agresywnie skaluje obroty wentylatora. Do 60 stopni chodzi tak że praktycznie go nie słychać.

A dziwisz się ?
    Skoro masz laptopa z takimi spectrami to jest to pewnie coś na kształt RoG(2 wiatraki), albo MSI GT70 (wiatrak wielkości śmigła w helikopterze).
    Taki laptop jest przyzwyczajony do innego zakresu temperatur.
    Ale sam f3 miałem (dalej chodzi ale nie u mnie) i aż takiej tragedii z głośnością nie było.