Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gęstość prądu w uzwojeniu transformatora?

lecho 1 11 Feb 2015 19:05 2334 17
Wago
 • #1
  lecho 1
  Level 12  
  Witam! Chciałem zapytać jaką gęstość prądu przewiduje się dla 1mm kw.drutu nawojowego w transformatorze? Pozdrawiam lecho
 • Wago
 • #2
  perch
  Level 27  
  Dla transformatorów użytkowanych w warunkach dobrego chłodzenia przyjmuje się gęstość prądu J=4-4,5A/mm². W praktyce bezpieczniej jest przyjąć J=2,5-3A/mm².
 • Wago
 • #3
  lecho 1
  Level 12  
  Jeżeli chciałbym przeciążyć to trafo o 200% przez 15 sek. to nic się nie stanie?
 • #4
  perch
  Level 27  
  To trafo czyli jakie? Jeśli dyskutujemy o konkretnym transformatorze podaj parametry, kartę katalogową itp.
 • #5
  Zygaqra
  Level 35  
  Przez tak krótki czas spokojnie wytrzyma, jedynie może podnieść się jego temperatura ale nieznacznie, więc bez obaw.
  perch wrote:
  Jeśli dyskutujemy o konkretnym transformatorze podaj parametry, kartę katalogową itp.
  bez przesady sam wcześniej napisałeś o obciążeniu niemal dwukrotnie wyższym przy dobrym chłodzeniu a czas 15 sekund jest na tyle krótki, że ciepło wydzielone spokojnie zostanie odprowadzone.
 • #6
  perch
  Level 27  
  Tak, tylko inaczej zachowa się transformator zaprojektowany zgodnie, ze sztuką czyli z uwzględnieniem skrajnych przypadków. Takie transformatory Zatry dają radę z obciążeniami powyżej katalogowych nawet przez dłuższy czas nie wykazując nawet nadmiernego grzania się.
  Jak zniesie to "chiński" transformatorek, tego nie wiadomo.
 • #7
  lecho 1
  Level 12  
  Transformator pracował w ups-sie 1500VA waga około10 kg.U2-19V
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Przy gęstości prądu 10A/mm2 temperatura rośnie z szybkością około 1 stopnia C/sekundę - jak był zimny, to wytrzyma około minuty. Przy długim czasie gęstość prądu musi być dużo mniejsza, ponad 4A/mm2 tylko dla uzwojenia o małej grubości i na wierzchu, dla dużych uzwojeń stosuje się nawet poniżej 1.5A/mm2.
 • #9
  lecho 1
  Level 12  
  Myślę tak: Skoro transformator ma moc 1500vA a napięcie wtórne 19V to prąd wynosi około 78 A. Nie wiem czy dobrze kombinuję? To jest prąd chyba w szczycie nie ciągły.
 • #10
  vodiczka
  Level 43  
  To jest wartość skuteczna prądu a nie szczytowa. Jeżeli pracował w UPS to mógł być zaprojektowany na krótki czas pracy z pełną mocą.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  A niby z jakiej racji transformator ma mieć 1500VA? Tam chyba są dwa transformatory: jeden służy do generowania napięcia 230V~ z niskiego napięcia dostarczanego przez akumulator, i ten rzeczywiście powinien mieć taką moc, jak nominalna, jakkolwiek przez ograniczony czas - może przez długi czas by wytrzymał np. 1000VA; drugi do ładowania akumulatora, i ten jest na kilka razy mniejszą moc; choć możliwe, że układ rozwiązano tak, że ten sam transformator spełnia obie funkcje. UPS APC 1400 ma akumulatory 24V 20Ah, czyli ich energia jest około 500Wh; gdyby sprawność akumulatorów i przetwarzania była 100%, to przy dostarczaniu 1400W akumulatory by wystarczyły na 21 minut; w rzeczywistości sprawność całości jest poniżej 50% i UPS będzie dostarczać 1400W przez kilka minut - stała czasowa nagrzewania się dużego transformatora jest rzędu godziny, przez te kilka minut może on pracować z gęstością prądu ponad 3A/mm2, choć przy pracy ciągłej 1.5A/mm2 to by było dużo.
 • #12
  lecho 1
  Level 12  
  średnica drutu w uzwojeniu II 2.70mm to około 5.7 mm2 przekroju. W tym UPS-sie jest jeden transformator.
 • #13
  _jta_
  Electronics specialist
  To jakieś strasznie cienkie - może są dwa takie uzwojenia połączone równolegle? Bo jeśli przy zasilaniu z UPS-a on ma dostarczać 1500VA przy napięciu 19V, to wychodzi prąd 79A - taki prąd w ciągu niecałej minuty nagrzałby to uzwojenie tak, że można by na nim gotować, a niewiele sekund później smażyć. A może to jest chiński UPS, który ma napisane 1500VA, a naprawdę nie wyrabia nawet 500W? (skoro potrafili napisać 55W na żarówce, która naprawdę miała 15W, to może i z UPS-ami robią podobnie)
 • #14
  lecho 1
  Level 12  
  Uzwojenie jest jedno. Dlatego właśnie drążę temat bo coś mi nie pasuje.Potrzebował bym obciążyć prądem 40A na około 15sek. Czy warto ryzykować?
 • #15
  _jta_
  Electronics specialist
  Przez 15 sekund nic się nie stanie - no, odrobinkę się nagrzeje, będzie to wyczuwalne, ale chyba z trudem - przez minutę bardziej, ale to też nie powinno go uszkodzić, jeśli przedtem był zimny. Półtorej minuty jest już trochę ryzykowne, a dwie minuty to już spore ryzyko.
 • #16
  Keram480
  Level 16  
  Przez 15 sek. 40A to akurat nic się nie stanie więc po prostu spróbuj.............. wszystko co może przy tym eksperymencie zaistnieć to spadek napięcia i spalenie bezpiecznika na uzwojeniu pierwotnym. Tak naprawdę uzwojenie pierwotne o przekroju 5.7mm2 będziesz używał jako wtórne bo w UPS-ie jest ono zasilane z akumulatorów 24V DC i falownika
 • #17
  lecho 1
  Level 12  
  Będę sprawdzał.Jeśli będą problemy to napiszę. Dziękuję za pomoc Pozdrawiam zamykam temat
 • #18
  lecho 1
  Level 12  
  Witam1 Cierpliwość popłaca.Zastosowałem się do wskazówek z komentarzy i obciążyłem trafo prądem 42A. Czekałem i zaczął się grzać. Po 2-uch minutach był ciepły po 3-ech temperatura była taka,że mogłem utrzymać uzwojenie w palcach ale mocno odczuwalna. Więcej nie ryzykowałem.Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam lecho 1 Zamykam temat