Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie w prostym ściemniaczu.

linkl 11 Lut 2015 22:16 702 13
  • #1 11 Lut 2015 22:16
    linkl
    Poziom 8  

Witam wszystkich. Zrobiłem prosty regulator fazowy wg schematu (Link) Działa, tylko ciekawi mnie bardzo czemu buczy . Zarówno regulator jak i grzałka jak ustawię na 3/4 mocy. Czy to normalne zjawisko?
    Pozdrawiam.

0 13
  • #3 11 Lut 2015 22:24
    linkl
    Poziom 8  

Cały dławik? A czemu tak się dzieje?

0
  • #4 12 Lut 2015 05:18
    lechm56
    Moderator

linkl napisał:
    A czemu tak się dzieje?

Usztywnisz uzwojenie.

0
  • #5 12 Lut 2015 08:43
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

I blaszki rdzenia. :-)

0
  • #6 12 Lut 2015 15:04
    linkl
    Poziom 8  

Blaszek nie ma. Zalałem klejem i nic nie dało. Ciekawi mnie tylko czemu tak się dzieję.

No właśnie bo mi to nie przeszkadza, ale ciekawi mnie to. I w regulatorze i w urządzeniu przy 3/4 mocy. Dziwne... jakieś rezonansy...

0
  • #7 12 Lut 2015 20:00
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Aha rdzeń jest z materiału ferromegnetycznego. Każdy transformator czy dławik pracujący na częstotliwości sieci będzie buczał przy obciążeniu. Spowodowane to jest zmianą strumienia pola magnetycznego na przeciwny. Przy częstotliwości sieci 50 Hz odbywa się to 50 razy na sekundę. Brzęczenie bierze się najczęściej z lużno nawiniętego uzwojenia lub blaszek rdzenia transformatorów. W wielu przypadkach brzęczenie jest od uzwojenia. Poszczególne zwoje na wskutek zmiennego pola magnetycznego drgają między sobą powodując powstanie fali akustycznej.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście odbywa się to nie tylko w zakresie częstotliwości słyszalnych przez człowieka.

1
  • #8 12 Lut 2015 20:06
    DVDM14
    Poziom 35  

Słowem, uzwojenie jak i rdzeń dławika drżą w rytm częstotliwości sieci, dodatkowo "siekanie" przebiegu przez ściemniacz nasila zjawisko. Ściemniacz załącza prąd w miejscu, gdzie wykres napięcia dawno przeszedł przez zero, co powoduje gwałtowne narastanie prądu, które z kolei wytwarza silny impuls pola magnetycznego który skutecznie porusza materiały budujące induktor.

Podobnie z grzałką - drut oporowy zwinięty jest w spiralę, która tworzy cewkę. Gwałtowne zmiany prądu wywołane przez ściemniacz wytwarzają gwałtowne zmiany pola magnetycznego tak stworzonej "cewki", powodując, że na przemian się delikatnie ścieśnia i rozluźnia powodując słyszalne wibracje.

1
  • #9 12 Lut 2015 20:07
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

linkl napisał:
    Zalałem klejem i nic nie dało. Ciekawi mnie tylko czemu tak się dzieję.

Magnetostrykcja - brzęczeć potrafią nawet domeny magnetyczne w pozornie jednolitym rdzeniu proszkowym czy ferrytowym.

1
  • #10 12 Lut 2015 20:10
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Tak grzałka spiralna to prosty układ RC który przy takim sterowaniu też potrafi narobić rumoru.

0
  • #11 12 Lut 2015 20:38
    linkl
    Poziom 8  

No to wszystko jasne. :D

0
  • #12 12 Lut 2015 20:41
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Te ściemniacze miały układ przeciw zakłóceniowy dobrany do obwodów czysto rezystancyjnych takich jak zwykłe żarówki.

0
  • #13 12 Lut 2015 20:53
    DVDM14
    Poziom 35  

cooltygrysek napisał:
    Te ściemniacze miały układ przeciw zakłóceniowy dobrany do obwodów czysto rezystancyjnych takich jak zwykłe żarówki.

Nawet żarnik tworzy indukcyjność i to na tyle dużą, że tak uformowana "cewka" słyszalne drży. :)

"Układ przeciwzakłóceniowy" to za dużo powiedziane. Tam jest jedynie dławik ograniczający prędkość narastania impulsu prądu. Ogranicza to produkowane zakłócenia, ale daleko temu do filtrów EMI...

cooltygrysek napisał:
    Tak grzałka spiralna to prosty układ RC który przy takim sterowaniu też potrafi narobić rumoru.

Gdzie Ty tam widzisz RC? Większym zjawiskiem jest indukcyjność i ruch spirali we własnym polu magnetycznym, pojemności pasożytnicze buczenia nie powodują. :)

0
  • #14 13 Lut 2015 02:29
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

o przepraszam literówka mi się wkradła miało być RL moja wina :-(

0