Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zastąpić termoparę w starym piecu gazowym

11 Lut 2015 22:45 1698 10
  • Poziom 2  
    Witam, w starym piecu gazowym chciałem zastąpić termoparę prostym układem: Termistor bimetaliczny NO 50st.C, który będzie odbierał ciepło przez jakiś element metalowy od świeczki, połączony w obwodzie z wyłącznikiem bezpieczeństwa (cewką) w zespole gazowym, baterią 1,5V oraz rezystorem ograniczającym prąd.
    Całość zmontowałem, ale niestety nie działa.
    Termopara (pierwotnie) dawała napięcie ok. 25mV, oraz prąd ok. 6mA.
    Tak dobrałem rezystor aby uzyskać 8mA, później zwiększyłem prąd do 12mA, ale cewka w zespole gazowym dale "nie trzyma"
    Nie mam pojęcia gdzie jest przyczyna.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  • Admin grupy audio
    Termopara jest ogniwem termoelektrycznym. Wytwarza napięcie na skutek podgrzania.
    Nie zastąpisz tego elementu żadnym innym.
  • Poziom 39  
    Normalnie, gruby przewód i bardzo mała rezystancja to i z ułamków wolta wychodzą ampery.
  • Admin grupy audio
    Ale termopara jest źródłem napięcia i całkiem możliwe że właśnie te 25mV wytwarzała w jakiejś temperaturze. Natomiast te 6mA to pewnie jej prąd zwarcia.
    Wszystko się zgadza.

Żadnych amperów tu nie ma i być nie ma prawa bo i skąd?
  • Poziom 39  
    Te 6 miliamperów to pewnie dlatego, że mierzono je miernikiem o dużej rezystancji wewnętrznej - przy takim napięciu amperomierz powinien mieć rezystancje rzędu miliomów.

Dodano po 1 [minuty]:

Artur k. napisał:
    Żadnych amperów tu nie ma i być nie ma prawa bo i skąd?

z prawa Ohma
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Witam, w starym piecu gazowym chciałem zastąpić termoparę prostym układem
    Da sie, ale nie należy tego robić, jesli masz trudność w zrobieniu takiego układu, to tym bardziej nie bedziesz umiał przewidzieć jego wad i możliwych mechanizmów uszkodzeń, a od niezawodności tego układu będzie zależało twoje życie i zapwne nie tylko twoje.

Termopara niewzależnie od tego czy i jak sie uszkodzi daje pewność że zimna nie poda napięcia.

Cytat:

Termopara (pierwotnie) dawała napięcie ok. 25mV, oraz prąd ok. 6mA.

Na pewno nie 6mA, z powodu dużych prądów i niskich napięć ten układ jest wrażliwy na rezystancję styków, trzeba dbać o to żeby styki były w idealnym stanie.(sprawdź jeśli nie jesteś pewien czy uszkodzona jest termopara)
  • Poziom 2  
    Obwód, który wymyśliłem jest całkowicie bezpieczny. Jeżeli nastąpi jakakolwiek przerwa w obwodzie, to piec wyłączy się.

Chciałbym zastąpić termoparę czymś bardziej trwałym ponieważ średnio dwa razy w sezonie ulega przepaleniu. Nie wiem dlaczego ich żywotność jest tak krótka, ale tak jest. Jeżeli próbuję oddalić je nieznacznie od płomienia świeczki podtrzymującej aby obniżyć temp. pracy to daje zbyt małe napięcie i elektromagnes w zespole gazowym "nie trzyma"
  • Poziom 28  
    Zawór elektromagnetyczny zespołu gazowego wymaga niestety tych dużych amperów. Ponieważ złączki termopary wymagają przy niskim napięciu idealnego stanu to radzę im się przyjrzeć. Mają być czyste, grube i mocno skręcone. Podejrzewam że część wyrzuciłeś z powodu złej jakości połączeń. Prawidłowo połączone wytrzymują lata. W moim jeszcze nie wymieniałem. Popytaj od ruskich pieców.
    Artur -ona nie służy do pomiaru tylko do bezpośredniego zasilania elektromagnesu o zaje..stej sprężynie.

Problem może jeszcze leżeć w czym innym. Automatyka zabezpieczeń np. przed gotowaniem jest często włączana szeregowo i to pogarsza parametry obwodu. Jest co sprawdzać przed robieniem własnych adaptacji.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Obwód, który wymyśliłem jest całkowicie bezpieczny. Jeżeli nastąpi jakakolwiek przerwa w obwodzie, to piec wyłączy się.
    A jak się uszkodzi wyłącznik termobimetalowy i styki pozostaną zwarte? Wypadało by chociaż dać więcej niż jeden.