Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Propagacja fal UKF, czy może coś innego?

James596 11 Lut 2015 22:52 516 7
  • #1 11 Lut 2015 22:52
    James596
    Poziom 20  

Witajcie.

Będąc u znajomego na 9 piętrze, z którego widok patrzy bez przeszkód prosto w kierunku zachodu, lub północnego zachodu, włączyłem z ciekawości odbiornik FM w telefonie.

Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy odkryłem że mogę w tym - jakby nie patrzeć - urządzeniu średniej jakości, odebrać większość stacji z Poznania, Wrocławia i innych oddalonych o około 120 km. (mieszkam w okolicach Kalisza) Jeszcze większym zaskoczeniem był fakt, że przy odpowiednim wymanewrowaniu anteną, udało się złapać kilka stacji niemieckich w bardzo dobrej jakości (niektóre pokazywały przez chwilę RDS), oraz kilka rosyjskich.

Dla potwierdzenia, sprawdziliśmy to na całkiem porządnym odbiorniku Grundig Satellit (w pełni analogowy stary model, z wielką anteną teleskopową) i ten również był w stanie odebrać mnóstwo stacji, w tym kilka obcojęzycznych, na skali dosłownie brakowało miejsca na szum. Sprawdziłem jedną ze stacji niemieckich, i nadawała z okolic północno wschodnich Niemiec, a częstotliwość na jakiej udało się ją złapać (105.8) odpowiada tej na której jest nadawana w Niemczech. Sygnał nie pływał, i był słyszalny z dobrą godzinę, aż do momentu gdy opuściłem tamto mieszkanie.

Propagacja, czy ki diabeł?

0 7
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2015 23:09
    D214d3k
    Poziom 39  

Bo ziemia jest okrągła? Będąc nisko "widzisz" tylko bliskie anteny. Krótkofalowcy mawiają, że jak jesteś wystarczająco wysoko to możesz z kijka nadawać i na kijku odbierać.

0
  • #3 11 Lut 2015 23:16
    James596
    Poziom 20  

Fakt faktem, że z tego piętra widoczność jest rewelacyjna, ale czy na tyle żeby na byle jakim odbiorniku odbierać stacje z odległości ok. 500 km?

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lut 2015 23:32
    wzagra
    Poziom 33  

Bardzo wiele zależy od wysokości zawieszenia anten - przyjmuje się, że zasięg (optyczny) łączności wynosi 4,12(√H1+√H2).
    (Zasięg w kilometrach, H w metrach)
    Oczywiście nie uwzględnia to warunków propagacji, jakości anten, zakłóceń, itd.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lut 2015 23:39
    stammgast
    Poziom 8  

To pewnie odbicia od troposfery. W ostatnich dniach są mocno podniesione warunki. Czytałem na forum krótkofalarskim że ktoś tam zrobił łączność na 2m na odległość 1700 km.

0
  • #6 12 Lut 2015 17:21
    James596
    Poziom 20  

Faktycznie, wychodzi na to że były to świetne warunki. Dziś stacje niemieckie powoli zaczęły zanikać, a okoliczne stacje lokalne poprawiły swój odbiór (który wcześniej był lekko zaszumiony)

Ciekawe zjawisko, można się nieźle zaskoczyć

0
  • #7 12 Lut 2015 19:49
    _jta_
    Specjalista elektronik

Odbicia to raczej od jonosfery (czasem się zdarzają i na UKF, jak jest silniejsza jonizacja) - a może od śladu meteoru?

0