Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci

11 Lut 2015 23:56 2529 3
  • Poziom 22  
    Witam Panie i Panowie,

od dobrych kilku lat używam takiego rozwiązania dostępu do internetu w dwóch domach oddalonych od siebie o około 30 metrów i jak dotąd mi to wystarczało. Dom nr 1 to dom teściowej, a dom nr 2 to mój domek :)

Jak widzicie dostęp do internetu w domu nr 2 jest możliwy dzięki WiFi i antenie panelowej umieszczonej na domu nr 1. Żeby zapewnić internet urządzeniom pozbawionym kart WiFi, takim jak TELEWIZOR LCD (trochę już leciwy), DEKODER TV SAT NC+, uruchomiłem router WiFi w domu nr 2 działający w trybie CLIENT, który dalej rozprowadza sieć po LANie. Niedawno dokupiłem rejestrator z HDD do monitoringu domu, który jest również podpięty po LANie do routera WiFi nr 2.
    Rejestrator bez problemu łączy się z internetem , ale nie mam pojęcia jak się z nim połączyć przez laptopa w domu nr 2 wywołując jego lokalny adres IP, który otrzymał z serwera DHCP uruchomionego na routerze nr 2 :?:

Konfiguracja LAN obu routerów wygląda tak:

ROUTER nr 1 z modemem ADSL w domu nr 1
    IP routera: 192.168.1.1
    maska podsieci: 255.255.255.0
    serwer DHCP: uruchomiony
    zakres IP DHCP: 192.168.1.10-192.168.1.200

ROUTER nr 2 w trybie CLIENT w domu nr 2
    IP routera: 192.168.2.1
    maska podsieci: 255.255.0.0
    serwer DHCP: uruchomiony
    zakres IP DHCP: 192.168.2.100 - 192.168.2.200

Używając laptopa w domu nr 2 podłączonego przez WiFi w routerze nr 1 nie mogę wywołać żadnego adresu z puli IP 192.168.2.xxx, ponieważ w takiej konfiguracji widzę tylko w sieci urządzenia z adresami IP 192.168.1.xxx
    Czy można tak skonfigurować routery, żeby wszystkie adresy sieciowe przydzielał DHCP z routera nr 1 ? A może trzeba coś pogrzebać w routerze nr 2, a konkretnie w maskach podsieci i puli DHCP ?

Mam nadzieję, że schemat i opis jest w miarę jasny, ale jakby co to pytajcie śmiało.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Jaki router w domu 2 ? Pracuje pewnie w trybie AP Client Router(WISP) jeśli chcesz mieć jedną sieć w obu domach i widoczność między urządzeniami router w domu 2 musi pracować w trybie AP Client z wyłączonym DHCP o ile ma taki tryb. Wówczas adresy będzie przydzielał tylko router ADSL i będziesz łączył się z rejestratorem.
  • PCBway
  • Poziom 22  
    Router w domu nr 2 to WINSTARS WN513N1U pracujący w trybie Client jak na screenach:

Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci Router WiFi jako klient - konfiguracja IP wewnątrz sieci

OK, wyłączę serwer DHCP, ale jakie adresy mam wpisać w menu routera nr (WINSTARS) w zakładce LAN INTERFANCE SETUP ?

IP Address: ?
    Subnet mask: ?
    Default Gateway: ?

Chciałbym mieć dostęp do ustawień routera nr 2 z laptopa w domu nr 2 podłączonego po WiFi routera nr 1.

Dodano po 17 [minuty]:

W routerze nr 2 mam takie opcje serwera DHCP:

Jak wybiorę CLIENT to wyszarzają mi się pola IP Address, Subnet mask i Default Gateway.
  • Poziom 22  
    Poczytałem trochę podobnym tematów, ale nadal nie udało mi się poprawnie skonfigurować routera nr 2 (Winstars) tak, żeby urządzenia podłączonego do niego po LANie pobierały adresy IP z puli routera nr 1 (PENTAGRAM). Oczywiście DHCP w routerze w Winstarze wyłączyłem.

Zresetowałem Winstara do ustawień fabrycznych, także proszę o pomoc co dokładnie mam wpisać w poszczególnych oknach konfiguracji.

Wybieram opcje WIRELESS ISP - dobrze ?

następnie mam zakładkę LAN INTERFACE SETUP
    i tutaj mam dylemat co wpisać w poszczególne okna.

Przypomnę tylko, że router PENTAGRAM czyli nr 1 w konfiguracji LAN ma takie ustawienia:
    IP Address: 192.168.1.1
    SubnetNetmask: 255.255.255.0
    DNS server: 192.168.1.1
    DHCP server ON: 192.168.1.100 - 192.168.1.254

Następna zakładka to WAN INTERFACE SETUP
    Wybieram STATIC IP i tak uzupełniam poszczególne pola
    IP address: 192.168.1.253
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Default Gateway: 192.168.1.1
    DNS: 192.168.1.1

Czy tak jest dobrze czy może trzeba wybrać DHCP Client ?

Następna zakładka to WIRELESS BASIC SETTING
    Tutaj chyba wszystko jest OK, bo jak sprawdzam w STATUS routera to widzę, że WINSTAR połączył się z siecią Air Rokietnica - jest CONNECTED.

Ostatnie ustawienia to nieszczęsny DHCP
    Jak wybieram DHCP DISABLED to nadal mam możliwośc edycji okienek: IP Address, Subnet Mask, Default Gateway. Musze coś tu wpisać ?

A może trzeba wybrać opcję CLIENT ? Wtedy te wszystka 3 powyższe pola mają zablokowaną edycję.

Jeśli potrzeba jakiś dodatkowych informacji lub screenów to proszę pytać - zaraz wrzucę.