Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

nofcukingname 12 Lut 2015 10:25 1383 11
  • #1 12 Lut 2015 10:25
    nofcukingname
    Poziom 11  

Witam

Stałem się szczęśliwym posiadaczem kolumn Tonsil ZE 150.

"Kolumny dwudrożne zbudowane w oparciu o 12-calowy głośnik niskotonowy oraz 1-calowy tweeter dynamiczny. Wysokiej klasy przetworniki pozwoliły na uzyskanie selektywnego dźwięku, umożliwiającego wszechstronne zastosowania. Bardzo dobra relacja jakości do ceny, czyni te zestawy bardzo atrakcyjnymi, przy nagłaśnianiu muzyki i mowy w szkołach, na różnego typu zebraniach czy imprezach muzycznych.

Moc znamionowa: 100W
    Moc maksymalna: 150W
    Impedancja: 8 ohm
    Efektywność: 97 dB
    Pasmo przenoszenia: 50 - 20 000 Hz
    Waga: 22 kg
    Wymiary: 470 x 625 x 410 mm"

Można powiedzieć, że dostałem je od szkoły w zamian za przysługę. Kolumny te stały tam od dobrych 7 lat nieużywane z powodu kilkukrotnego palenia się w nich wysokotonowca. Kolumny były użytkowane po kilka razy w roku jedynie na jakichś akademiach więc nie były katowane, natomiast obsługiwane były przez jakiś cienki wzmacniacz co prawdopodobnie w połączeniu z nie kompetentną obsługą było powodem palenia drivera.

Głośnik 12'' to GD 30 100 8ohm natomiast driver jest bez oznaczeń ale prawdopodobnie jest to GDWT 12 19/150 8ohm lub GDWT 12 19/100 8ohm z naciskiem na ten pierwszy. Załączam zdjęcia może ktoś potrafi ocenić dokładniej. Napisałem do Tonsila natomiast odzewu brak. Obecnie GD działa jak najbardziej natomiast driver się nie odzywa, zwrotnica wygląda OK więc stawiam na spaloną cewkę, które chciałbym wymienić ale nie wiem jakie będą pasować. Te ze znanego portalu aukcyjnego zaczynają się od 6 zł i "podobno" jak zapewniają ich sprzedawcy pasują prawie do każdego:)

Dodatkowo zaświtał mi pomysł podrasowania ich w granicach zdrowego rozsądku i jak najmniejszym nakładem finansowym - na obecną chwilę na tych przetwornikach które są zamontowane.

Może ktoś słyszał albo wie albo cokolwiek więcej o tej kolumnie, schemat zwrotnicy (nie bardzo mogę znaleźć), może jakieś projekty podrasowania ich, zmiana strojenia, cokolwiek o mogło by poprawić ich brzmienie - wszelka pomoc i pomysły mile widziane. Przez moment nawet zastanawiałem się nad przerobieniem ich na aktywne?

Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

0 11
  • #2 12 Lut 2015 11:10
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

O kolumnach niestety nic nie wiem, natomiast na Wolumenie bywa zwykle w każdą niedzielę fachowiec z Pilawy, który może mieć odpowiedni wysokotonowiec, a może i naprawić ten spalony. Powodem awarii była najpewniej niechlujna obsługa wzmacniacza: wzbudzenia wskutek sprzężenia się głośnika z mikrofonem nie wytrzyma żaden GDW, jeśli amplituda i częstotliwość była dostatecznie wysoka, chyba że ma zabezpieczenia w postaci żarówek, które w sprzęcie nagłośnieniowym/estradowym często się na powyższą okoliczność stosuje. Zespół aktywny to też jakiś pomysł: wzmacniacz obsługujący GDW może mieć obniżone napięcie zasilania, przez co zagrożenie GDW będzie mniejsze.

0
  • #3 12 Lut 2015 11:48
    nofcukingname
    Poziom 11  

Przed chwilą dodzwoniłem się do Tonsila i dostałem informację, że montowany był właśnie GDWT 12 19/150 8ohm. Dostałem również kontakt do gościa z produkcji, który może mi pomóc w sprawie schematów - w sumie to już tylko zwrotnicy potrzebuję.

Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

A co do przeróbki na aktywną to pomysł wziął się z zapotrzebowania na odsłuch. Jako, że często grywam jako DJ przydał by mi się odsłuch aktywny, który mógłbym bezpośrednio podłączać do miksera dj-skiego bez zabawy w dodatkowe końcówki mocy i plątaniny kabli.

0
  • #4 12 Lut 2015 12:42
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

nofcukingname napisał:
    Dostałem również kontakt do gościa z produkcji, który może mi pomóc w sprawie schematów - w sumie to już tylko zwrotnicy potrzebuję.

A czemu nie odpowiada Ci zwrotnica jaką zamontowano fabrycznie? Mógłbyś przytoczyć jej schemat i foty? Producent w danych GDWT podaje rekomendowaną częstliwość podziału (4,5kHz) niestety nie podaje przy jakim rzędzie filtru, a to także ważny parametr, mający wpływ na bezpieczeństwo głośnika. Im rząd niższy tym częstotliwość podziału powinna być wyższa.

0
  • #5 12 Lut 2015 12:55
    nofcukingname
    Poziom 11  

Dziś wieczorem wrzucę zdjęcia zwrotnicy a schematu fabrycznego poszukuje.

Ja nie twierdzę, że mi nie pasuje natomiast obawiam się, że w trakcie napraw w szkole ktoś mógł niepotrzebnie grzebać w tych zwrotnicach. Na początku te kolumny chodziły dość dobrze natomiast po pierwszym spaleniu drivera, paliły się już dość często i albo ktoś zmieniał nie takie jak być powinny, robił to niefachowo bądź właśnie niepotrzebnie grzebał w zwrotnicy i chciałbym porównać stan aktualny ze schematem fabrycznym.

0
  • #6 12 Lut 2015 13:17
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Schemat obecny też może się przydać; jeżeli faktycznie ktoś tam grzebał i coś schrzanił - jest szansa aby to wykryć. Przesymulować działanie filtru nietrudno, przyjmując pasożytniczą indukcyjność głośników typową dla tych gabarytów. Jeszcze lepiej byłoby uprzednio tę indukcyjność zmierzyć. A może jakiś elektolit (o ile takowe zastosowano w zwrotnicy) rozformował się zwiększając swoją pojemność i upływność i stąd permanentne awarie GDWT?

0
  • #7 25 Lut 2015 08:02
    nofcukingname
    Poziom 11  

Witam

Priorytety sprawiły, że temat na trochę ucichł ale wracam z wiadomościami a mianowicie.

W kolumnie numer jeden po rozkręceniu zwrotnica wygląda następująco: Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

Żarówka 12V 21W - przepalona, wymieniany kondensator, driver posiada oznaczenia GDWT 12-19/150 150W 8ohm

W kolumnie numer dwa zwrotnica "niedłubana": Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

Żarówka taka jak powyżej - nieprzepalona, cewka miejscami nawinięta jakoś tak niechlujnie - nie wiem jak mocno to na coś wpływa, driver bez oznaczeń jedynie numerek 0701 - po oględzinach wygląda na identyczny jak z oznaczeniami GDWT. Nie wiem czy był wymieniany czy Tonsil montował to co leciało bo na 12'' obu istnieją oznaczenia GD 30/100 8ohm.

Żarówki zmieniane pewnie niejednokrotnie - różne firmy. O cewkach nie umiem nic powiedzieć - żadnych oznaczeń. Oba drivery nie grają więc stawiam na cewki. Dziś rozkręcę je i wrzucę zdjęcia bo wydaje mi się po plombach na śrubkach driverów, że rozbierane już były.

Będę wdzięczny za uwagi, pomysły i wszelką dyskusję.

0
  • #8 25 Lut 2015 16:30
    wkj
    Poziom 35  

Zwrotnice wyglądają na oryginalne, cewki oryginalne (nawet jak twoim zdaniem niechlujnie nawinięte) liczy się indukcyjność i rezystancja. Dasz radę zrobić schemat (możesz pokusić się o zrysowanie obu oddzielnie i porównamy). Jak porobisz błędy to pomożemy.

0
  • #9 26 Lut 2015 09:34
    nofcukingname
    Poziom 11  

Po prostu zauważyłem, że jedna jest nawinięta równo zwój przy zwoju a w drugiej zwoje się krzyżują i nachodzą na siebie. Wieczorem spróbuję coś narysować - zawsze jakąś tam fizykę się w szkole miało:) Wczoraj nie miałem czasu, żeby fotografować ale na szybko rozkręciłem driver no i przypuszczenia okazały się słuszne - cewka częściowo zamieniła się w kolor ciemny karmelowy. Dodatkowo znajduje się na niej minimalna ilość nazwałbym to "stopionego drutu" bo jak dotknąłem palcem brzegu karkasu to na palcu został ślad gęstej cieczy w związku z czym na mój "chłopski rozum" przydałoby się to usunąć ze szczeliny w magnesie w której pracuje karkas. Czym to najlepiej zrobić albo jak?

0
  • #10 26 Lut 2015 13:05
    bratyslaw
    Poziom 23  

nofcukingname napisał:
    Dodatkowo znajduje się na niej minimalna ilość nazwałbym to "stopionego drutu" bo jak dotknąłem palcem brzegu karkasu to na palcu został ślad gęstej cieczy w związku z czym na mój "chłopski rozum" przydałoby się to usunąć ze szczeliny w magnesie w której pracuje karkas. Czym to najlepiej zrobić albo jak?

Ta ciecz to ferrofluid, nie ruszaj tego, zresztą nie łatwo ją usunąć ze szczeliny.

0
  • #11 26 Lut 2015 17:44
    nofcukingname
    Poziom 11  

No to elegancko - nigdy nie naprawiałem głośników dlatego też zapytałem bo myślałem, że to coś w stylu produktu ubocznego po spaleniu cewki:)

0
  • #12 01 Mar 2015 15:57
    nofcukingname
    Poziom 11  

Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150 Rozpoznanie wysokotonowca i renowacja Tonsil ZE 150

Witam

Cewki i żarówki zmienione na nowe, kolumny grają "teoretycznie" tak jak je Tonsil stworzył. Nie bardzo znam się na zwrotnicach ale czy byłby ktoś w stanie po parametrach głośników i danych ze zwrotnic aktualnie tam zamontowanych obliczyć cięcie tych kolumn? Męczy mnie myśl co można w nich poprawić "rozsądnym kosztem" aby uzyskać lepsze brzmienie - bardziej jakość niż głośność.

A może ma ktoś jakieś pomysły na tuning ZE150?

0